banner117

CHP’li Vekil Olaylı Kura Çekimini Başbakan’a Sordu

Cumhuriyet Halk Partisi PM Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Elbistan Devlet Hastanesi’ne alınacak 50 kişi için yapılan kura çekilişinde hile iddialarını TBMM gündemine taşıdı. CHP’li Vekil, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Mali Hizmetler Başkanı Murat Bulut’un önce kuranın iptal edildiğine yönelik, ardından da hatanın “teknik bir nedenden” kaynaklandığına ilişkin açıklamasının gerekçesi ve dayanağının ne olduğunun açıklanmasını da istedi.

CHP’li Vekil Olaylı Kura Çekimini Başbakan’a Sordu

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Elbistan İlçesinde yeni açılan Devlet Hastanesi’ne alınacak 50 kişi için yapılan kura çekilişinde hile yapıldığına yönelik iddiaları, Başbakan Binali Yıldırım’a sordu. Kurada aynı kişinin isminin iki kez çıkmasının hangi nedenden kaynaklandığının açıklanmasını isteyen Yılmaz, “Yenilenecek kura çekilişi hangi yöntemle gerçekleştirilecektir? Elbistan Devlet Hastanesi’ne alınacak 50 kişi için isimlerin daha önceden belirlendiği iddiaları doğru mudur? Alınacak isimlere Ak Parti Kahramanmaraş teşkilatlarının karar verdiği iddiaları gerçeği yansıtmakta mıdır?” diye sordu. Kurada aynı kişinin isminin iki kez çıktığı iddialarının doğru olup olmadığının açıklanmasını isteyen Yılmaz, “Yenilenecek kura çekilişi hangi yöntemle yapılacaktır? Hastaneye alınacak 50 kişiye Ak Parti Kahramanmaraş teşkilatlarının karar verdiği iddiaları gerçeği yansıtmakta mıdır?” diye sordu.

VATANDAŞLAR PROTESTO ETTİ

Yılmaz verdiği soru önergesinde, Elbistan Devlet Hastanesi’ne tıbbi sekreter, güvenlik ve temizlik işinde çalıştırılmak üzere 50 kişinin alınacağının duyurulduğunu, bu pozisyonlar için toplam 3 bin 646 kişinin başvurduğunun belirtildiğini hatırlattı. Necip Fazıl Kültür Merkezi’nde noter huzurunda gerçekleştirilen kura çekiminde 50 asil ve 50 yedek üyenin belirlendiğini ifade eden Yılmaz, şöyle devam etti: “Kura çekiminde bir kişinin isminin iki kez okunduğunu iddia eden vatandaşlar, uygulamanın hileli olduğunu savunarak, protestoda bulunmuştur. Vatandaşların itirazları üzerine Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Mali Hizmetler Başkanı Murat Bulut, ilk olarak kuranın iptal edildiğini açıklamıştır. Ardından bir açıklama daha yapan Bulut, noterle görüştüğünü, teknik bir hata olduğunu belirterek, bu hatanın düzeltilebileceğini, bu nedenle kuranın tamamlanacağını açıklamıştır. Kamuoyundan gelen tepkilerin artması üzerine Kahramanmaraş Kamu Hastaneleri Birliği, bir açıklama yaparak, kura çekiminin iptal edildiği duyurmuştur.”

AYNI KİŞİNİN İSMİ NASIL İKİ KEZ OKUNDU?

Elbistan Devlet Hastanesi’ne tıbbi sekreter, güvenlik ve temizlik işinde çalıştırılmak üzere 50 kişinin alınmasına yönelik duyuruların hangi kurum tarafından ve hangi tarihte yapıldığını soran Yılmaz, 3 bin 646 kişinin başvurduğu kuranın neden bilgisayar ortamında gerçekleştirilmediğini sordu. Kura çekilişinde aynı kişinin adının iki kez okunduğu iddialarının doğru olup olmadığının açıklanmasını isteyen Yılmaz, “Doğru ise bu hata neden kaynaklanmıştır? Kurada aynı kişinin adı iki kez okunduysa neden çekiliş aynı anda iptal edilmemiştir?” sorusunu yöneltti.

İSİMLER ÖNCEDEN BELİRLENDİ Mİ?

Yılmaz, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Mali Hizmetler Başkanı Murat Bulut’un önce kuranın iptal edildiğine yönelik, ardından da hatanın “teknik bir nedenden” kaynaklandığına ilişkin açıklamasının gerekçesi ve dayanağının ne olduğunun açıklanmasını isteyerek, şu soruları yöneltti: “Bulut söz konusu iki açıklaması arasında geçen süre içinde herhangi bir yetkili/yönetici ile görüşmüş müdür? Görüşmüş ise bu kişi ya da kişiler kimlerdir? Söz konusu kişilerin eleman alımları konusunda bir yaptırımı ya da yönlendirmesi olmuş mudur? Yapılacak yeni kura çekilişi hangi yöntemle gerçekleştirilecektir? Hile ve şaibe iddialarının önüne geçilmesi için hangi önlemlerin alınması düşünülmektedir? Elbistan Devlet Hastanesi’ne alınacak 50 kişi için isimlerin daha önceden belirlendiği iddiaları doğru mudur? Alınacak isimlere Ak Parti Kahramanmaraş teşkilatlarının karar verdiği iddiaları gerçeği yansıtmakta mıdır?”

Erdi İşbilir/Elbistan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER