“AK Parti bir sistem partisidir”

“AK Parti bir sistem partisidir”

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kahramanmaraş İl Başkanı Av. Ahmet Özdemir, 22 Mayıs kongresinin partinin vizyonunu ve misyonunu etkilemeyeceğine işaret ederek, bir sistem partisi olduklarını ve yeni Genel Başkan kim olursa teşkilat olarak onun etrafında toplanacaklarını söyledi.

AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Av. Ahmet Özdemir, 22 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan ve yeni Genel Başkanın seçileceği Olağanüstü kongre sürecine ilişkin Manşet Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu. Özdemir, AK Parti’nin bir sistem partisi olduğunu ve yeni Genel Başkan kim olursa yine aynı şekilde onun etrafında teşkilatlanarak yola devam edeceklerini kaydetti.  AK Parti’nin ülkeyi 14 yıldır yöneten bir parti olduğunu belirten Özdemir, 14 yıl boyunca birçok isim partinin başına gelip geçtiğini ve hiçbir zaman parti içerisinde ki dengenin bozulmadığının altını çizdi.18 Mayıs’ta açıklanacak olan yeni Genel Başkan adayları hakkında hiçbir fikrinin olmadığı söyleyen Özdemir, bu konuda ki takdirin Kurucu Genel Başkan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da olduğunu ifade etti.  Ayrıca Özdemir, kongre sürecinin Başkanlık Sistemini kesinlikle etkilemeyeceğini belirterek, kongre süreciyle Başkanlık Sisteminin bir alakası olmadığını söyledi. AK Parti’nin 2023 ve 2071 vizyonu olduğunu söyleyen Özdemir, parti olarak çok uzun yılların geleceğini planladıklarını belirtti.

‘KURULU BİR SİSTEMİZ VAR VE BU SİSTEM BUNDAN SONRADA İŞLEMEYE DEVAM EDECEK’

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kararının parti içerisinde hiçbir çatlak sese meydan vermediğini ifade eden Özdemir, kurulu bir sistemleri olduklarını ve partinin başına kim gelirse onun etrafında teşkilatlanacaklarını ve yine aynı şekilde yola devam edeceklerini ifade etti. Özdemir, “22 Mayıs’ta kongre yapacağız ve yeni bir genel başkanımız olacak. Başbakanımız Cumhurbaşkanımızla yaptığı görüşmede devam etmeyeceğine dair kararını Cumhurbaşkanına bildirdi. Bizim partimiz bir sistem partisidir. Kurulu bir sistemimiz var ve bu sistemimiz işlemeye devam eder. Cumhurbaşkanımızın Başbakanımıza ilk görevi verdiğinde onunla ilgili işi ne kadar iyi yapacağını ve partinin misyonunu, vizyonunu ne kadar iyi taşıyacağına dair beyanının ne kadar doğru olduğunu bugün daha iyi görüyoruz. Çünkü Başbakanımız bu görevi bırakmak istediğinde hiçbir çatlak ses çıkmasına meydan vermeyecek olgunlukla ve bizim partimizin vizyonuna yakışır bir konuşmayla 22 Mayıs kongresini işaret etti. Bu nedenle bizim için çok önemli bir tablo” şeklinde konuştu.

‘SİSTEM PARTİSİ OLDUĞUMUZU BİR KEZ DAHA GÖSTERDİK’

Nöbet değişimde hiçbir sorunun yaşanmayacağını söyleyen Özdemir, bu süreçle beraber sistem partisi olduklarını bir kez daha gösterdiklerini belirtti. Özdemir, “AK Parti 14 yıldır bu ülkeye idare eden, genel başkanları, Başbakanları değişen 2 genel başkanı Cumhurbaşkanlığı yapan bir partidir. Nöbet değişiminde hiçbir sorunun olmadığı hiçbir çatlak sesin olmadığı bir sistem partisi olduğumuzu bir kez daha göstermiş olduk. 22 Mayıs’tan sonra ki kongrede de yeni genel başkanımız yeni Başbakanımız kim olursa bütün teşkilatlarımız onun etrafında toplanarak çalışmaya devam edeceğiz. Başbakanımızın tekrardan aday olmak istememesinde ki nedeni tabi ki bilemeyiz. Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ile Cumhurbaşkanımızın arasında bizim tahmin bile edemeyeceğimiz kadar iyi bir dostluk var. Bu nedenle bu konuyu yargılamak bizim görevimiz değildir. Bizim kurucu genel başkanımız partimizin hem kurucusu hem de doğal liderimiz Cumhurbaşkanımızdır. Bu konuda 2’sinin ortak aldığı karara herkes uyar” diye konuştu.

‘GENEL BAŞKAN ADAYI HAKKINDA BİR TAHMİNİM YOK’

18 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan Genel Başkan adayı ile ilgili herhangi bir tahminin olmadığını belirten Özdemir, bu konuda gerekli sözün Cumhurbaşkanında olduğunu kaydetti. Özdemir, “18 Mayıs’ta genel başkanlık için açıklanacak adaylar için herhangi bir tahminim yok. Cumhurbaşkanımızın kurduğu sistemde Başbakanlık yapabilecek birçok partilimiz var. Bu konuda ki değerlendirme Kurucu Genel Başkanımız da. Bizim bu konuda bir değerlendirme yapma haddimiz yok. Partinin icra kurulundan biri olmadığımız için biz bu konuda bir değerlendirme yapamayız ama şunu söyleyebiliriz; Cumhurbaşkanımızın açıklayacağı isimle biz gönül rahatlığıyla canla başla aynı şekilde çalışmaya devam ederiz” dedi.

‘KONGRE, BAŞKANLIĞI ETKİLEMEZ’

22 Mayıs’ta ki olağanüstü kongrenin Başkanlık Sistemini etkilemeyeceğini söyleyen Özdemir, AK Parti’nin sivil bir anayasa istediğini ve bu konuda ki teklifi de meclise sunacaklarını belirtti. Özdemir, “Kongre süreci Başkanlık sistemini etkilemez. Çünkü kongre süreciyle Başkanlık sisteminin bir lakası yok. Zaten AK Parti’nin istediği anayasa sivil bir anayasadır. Özellikle söylüyorum hükümet modeli olarak devletin şekli olarak değil. Hükümet olarak bizim önerdiğimiz sistem başkanlık sistemidir. Ama genel çerçeve yeni ve sivil bir anayasadır. Biz bunun çalışmasını yapıyoruz. Kongre sürecinin bizim yeni anayasa çalışmasının bir parçası bir unsuru değildir. Çünkü AK Parti kurumsal bir yapıdır. Bu kurumsal yapımız bizim bu amaçlarımız yaklaşık 2-2 buçuk yıldır var be biz bunu hayata geçirmek istiyoruz. Diğer partilerle uzlaşmak istedik ama bu uzlaşmayı sağlayamadığımız için AK Parti kendi anayasa teklifini hazırladı. Bu teklifi de meclise sunacağız” şeklinde konuştu.

‘2023 VE 2071 HEDEFİMİZ VAR’

AK Parti’nin 2023 ve 2071 vizyonu olduğunu kaydeden Özdemir, parti olarak uzun yıllara dayanan bir gelecek planlamasını yaptıklarının altını çizdi. Özdemir, “AK Parti’nin sitemi, vizyonu ve misyonu aynıdır. Bizim 2023 ve 2071 vizyonumuz var. AK Parti’nin planlaması uzun yıllara dayanan planlamalar. Bunu anlamak için bizim eylem planlarımıza hükümet programlarımıza seçim beyannamelerimize bakmak lazım.  İyi bir takımımız, iyi bir liderimiz var. Oyuncularımız giriyorlar, çıkıyorlar ama takımımızın sistemi ve kalitesi hiçbir zaman bozulmuyor” ifadelerini kullandı.

(Haber: Kübra Dilbirliği)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER