banner64

Şehir Kültürü ve 46 Altın Anahtar


İSMAİL GÜVENÇ

İSMAİL GÜVENÇ

08 Ağustos 2017, 09:15

TOPLUMSAL YAŞAM VE GÖRGÜ…

Temmuz 2017, Pazar günü akşam ezanı zamanı…

Yeni açılan Sümbüllü yolu başında bir grup taksi durdu, insanlar indi. Bir düğün konvoyu… Davullar çalınmaya başlandı… Bu adamlar bir süreliğine trafik akışını da durdurdular. Apartmanlardaki insanlar ne oluyor diye balkonlara, pencerelere çıktılar… Bu bölgede oturduğumdan buralarda böyle şeyler çok sık olmakta. Ama bu kez geçici misafirler (!) işi bayağı uzattılar. Sonunda polis geldi…

Bu insanların makul ölçülerde eğlenme hakkı olabilir… Ancak evinde huzur içinde oturmak isteyen, hastası olan vs. hiç düşünülmez mi?

Bir başka örnek! Sabahları evin yakınındaki parka doğru yürüyorum. Her gün bir kadın parkın temizliğini yapıyor. Yerler çekirdek kabukları ile dolu. Temizlik yapan kadıncağız bir diğerine anlatıyor: “İleride çöp kutusu var, ama yerlere atıyorlar. Burasının temizliğini ve bakımını yapmak kolay değil.”

Bu yazının muharriri olarak bu topraklarda doğup büyümüş, 35 yıl farklı şehirlerde görev yapmış biriyim… Son 6 aydan beri daimi olarak memleketimde yaşamakta, görev yapmaktayım… Buraya taşınınca hemşerilerimiz arasında “Tekerek Yolu” olarak bilinen üniversiteye giden yol güzergâhında bir apartman dairesi aldım. Burası birçok kişiye göre şehrin en gelişmiş (!) bölgesi durumunda. Bu anlattıklarımda bu yerde oluyor…

İlk geldiğim günlerde apartmanda kamuda yönetici olarak görev yapan bir arkadaş ile tanıştım… Geçen günlerde apartmanın önünde karşılaştım. Ayaküstü sohbet ederken şunları söyledi: “Geçen gün birine ‘günaydın nasılsınız?” dedim. Bana teşekkür bile etmeden “Burada mı oturuyorsunuz diye sordu…”

Sözlerini şöyle sürdürdü: “Apartmana girip çıkarken çocuk bile olsa arkadan bir gelen varsa nezaket gereği giriş kapısını çarpmasın diye tutuyorum… Ama bir kısmı teşekkür bile etmeden geçip gidiyor… Kendiler önde ise kapının kanadını yüzüme çarpar gibi bırakıyorlar….”

Dostumu dikkatle dinledim. Şaşırdım dersem yalan olur…

Bende bazılarını tanıyamıyorum, bazı yapılanları anla(ya)mıyorum… Acaba bazıları eskiden (gençken) de, yönetici olmadan da, parası az iken de vs. vs. böyle miydi diye düşünüyorum…

46 ALTIN ANAHTAR...

Bir şehrin mukimleri birbirine selam vermeden, birbirini rahatsız ederek (trafikte, komşulukta,) haklarına riayet etmeden (ticarette) o şehirde ortak yaşayabilir mi?... Birbirimize saygın duymadan, nasıl o şehirli olmak ‘ortak bir payda’ veya ‘ortak bir kimlik’ olabilir?

Aralarında selamı yaygınlaştırmadan, birbirine teşekkür etmeden, yanlışından dolayı özür dilemeyi öğrenmeden, trafikte ve komşulukta haklara riayet etmeden, doğasına zarar vermeden vb davranışları benimseyip yapmadan ortak bir şehir kültürü meydana getirmek mümkün mü?

Bir şehrin kültürünü öğrenmeden, geliştirmeden, özellikle tarihi sokaklarında gezmeden, mazisine sahip çıkmadan, doğal güzelliklerini korumadan, güzelliklerini fark etmeden vs. vs. o şehirli olunabilir mi?

Elbette bu sorular daha fazla sıralanabilir…

Pekala, nasıl o şehirli olunur?...

Bu sorunun oldukça uzun bir cevabı vardır. Öncelikle şunu söyleyebiliriz: “Bir şehirli olmanın asgari şartları belirlenip, ortak bir şehir kültürü, aidiyet duygusu geliştirilmelidir.” Bu yaşayanların huzur ve mutluluğunu artıracak, şehrin olumlu yönde gelişmesine katkı sağlayacaktır…

Yazar Beşir Ayvazoğlu bir yazısında şunları söylemekte: İçinde yaşadıkları şehri tanımayanlar, kendilerini onun bir parçagibi hissetmeyenler sevmezler o şehri. O yüzden gerektiği zaman koruyup sahip çıkmazlar.”

Geçmiş yıllarda İstanbul için yukarıda bahsettiğim hususlar bir sorun olarak görülerek bir çalışma yürütülmüştür: “İstanbullu, dolayısıyla şehirli olma şuurunu geliştirmek için ‘Kentim İstanbul’ isimli bir projeyi hayata geçirilmiş. Bu projesi çerçevesinde, “Kentli Yaşam Kılavuzu” hazırlanmış ve bazı kurallar belirlenmiştir.”

Böyle bir çalışma güzel şehrimiz Kahramanmaraş için neden yapılmasın?

Kahramanmaraş’ta yaşamaya başlayınca, karınca misali, 2017 yılı için 46 fidan dikmek için kendime bir hedef koydum. Şu ana kadar yaşadığım site çevresine 40 adet fidan dikmiş durumdayım… Ancak tek başıma değil hep birden daha güzel ve yaşanabilir şehirler (Kahramanmaraş) kurabiliriz…

Bu amaçla, bulunduğumuz şehirde yaşamanın ne anlama geldiğini belirlemek için “Şehrim Kahramanmaraş” projesi başlatılmalı ve “46 Altın Anahtar” belirlenmelidir…

Siz ne dersiniz? Daha iyi bir şehir için var mısınız?

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mustafa sarıtürk - 10 ay önce
Şehir magandaları, şahinci nesil düzeni bozuyor. Cadde kenarında satılan firik, dondurma ve bibere ne demeli. Toz, mikrop konar diye düşünülmez mi? Daha iyi bir Maraş için bu çalışmaları destekliyorum
Avatar
Prof. Hüsnü Yaprak - 10 ay önce
Modern evler ve caddeler yapılıyor. Ama insanlarda aynı gelişme yok. Trafikte yaşadıklarımız üzücü şeyler! Bazı sürücüler çok kaba. Yersiz kornaya basıyor. Bilinç ve farkındalığı artırmalıyız. Teşekkürler.
Avatar
Tahir sümer - 10 ay önce
Medenilik ile Bedevilik arasındayız
Avatar
misafir - 10 ay önce
şehirde yaşamakla şehirli olun muyor çok güzel bi konuyu kaleme almışsınız kaleminize ve yüreğinize sağlık iyiki varsınız
Avatar
mustafa yıldırım - 10 ay önce
Tespitlerin isabet derecesi 10x10. Kutluyorum hocam. Projenizi canı gönülden destekliyorum.
Avatar
Orhan Özcan - 10 ay önce
Abi yüreğine kalemine sağlık,insanlığın unutulduğu bugünlerde sizin gibi düşünenlere ihtiyacımız var.Aynı apartmanda selam verip selam almaktan aciz insanlarla maalesef bende karşılaştım.
Avatar
Ali Akben - 10 ay önce
Sevgili hemşerim şehirlilik kültürü konsepti oluşması İÇİn bir kişi ilede olsa besmele ile başlanmalı sabır be sebat silahı ile yaşanılabilecek olumsuzlukları aşıp kalite ile birlikte kantine artışı beklenmeli.
Avatar
Orhan Öztürk - 5 ay önce
Başkalarını düzeltmeden, eleştirmeden önce aynaya bakmalıyız. İnsanlar bulundukları her konumda selamı ve saygıyı esirgememelir. Bu çok da zor olmamalıdır.