YERLİ İNSÜLİN GELİYOR!

Diyabet hastalarının kullandığı insülinin Türkiye’de üretilmesi için başlatılan çalışmalarda sona gelindi. Yeni teknolojili insülinle ithalattan ihracata geçilmesi planlanıyor.

YERLİ İNSÜLİN GELİYOR!

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her geçen gün şeker hastası sayısı artıyor. Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de her 6 kişiden biri diyabetten etkilenirken bunun 2030’da 5 kişiden birine kadar yükseleceği tahmin ediliyor. Bakanlık ise şeker hastalarının kullanmak zorunda olduğu ithal insülin ilaçlarına ise yılda yaklaşık 500 milyon dolara yakın para ödüyor. Yerli insülin üretime başladığı takdirde ithalattan ihracata geçerek Türkiye’ye milyonlarca dolar kazandırması öngörülüyor. Sağlık Bakanlığı son yıllarda yerli ilaca yönelik yapılan teşvikler meyvesini vermeye başladı. Bu kapsamda Türkiye’de en çok kullanılan ilaçlar bir bir yerliye dönüştürülürken bu ilaçların başında da insülin geliyor. Geçtiğimiz yıllarda global bir firma tarafından yerli olarak geliştirilmeye başlanan yeni teknoloji insülin ilacının çalışmaları devam ediyor.

HEM PARAMIZ ÜLKEMİZDE KALACAK HEM FİYATLARI DÜŞECEK”
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Eczacı Seher Üzüm, “Diyabet namı diğer şeker hastalığı… Ülkemizde her altı kişiden biri diyabet hastasıdır. Diyabet her yaşta görülebilen kandaki glukoz (şeker) miktarının normalin üzerinde seyretmesiyle baş göstermektedir. Vücudumuzda kan şekeri dengesini kuran en önemli faktör insülin hormonudur. İnsülin pankreas tarafından salgılanan şekerin kandan hücrelere geçmesinde kilit rol oynayan bir hormonudur. Nitekim diyabette insülinin pankreas tarafında hiç üretilmemesi veya hücrelerin insüline direnç göstermesi sonucu oluşur. Ülkemizde ithal insülinler için milyon dolarlar harcanmaktadır. Bu ürünler Türkiye’de üretildiğinde hem paramız ülkemizde kalacak hem fiyatları düşecek. Bu konuda çok büyük bir adım olarak global bir firma tarafından geliştirilmeye çalışılan insülinler, ülkemiz için yerli ve milli kavramını destekler nitelikte ve çok büyük bir kalkınma projesidir” dedi.

Haber: Emre Akkış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103