banner64

SAĞLIKTA PATRON KİM OLACAK?

Resmi Gazetede yayımlanan 694 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Sağlıkta tek çatıya geçilirken, Kahramanmaraş’ta ise Sağlık patronunun kim olacağı merak konusu oldu.

SAĞLIKTA PATRON KİM OLACAK?

694 sayılı KHK ile Sağlık Bakanlığında beklenen düzenleme geçtiğimiz hafta yürürlüğe konuldu. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ve Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, Sağlık Bakanlığı hizmet birimleri haline getirildi. Bu iki kurum Sağlık Bakanlığında, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ve Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü olarak yapılandırıldı. İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde ihtiyaca göre halk sağlığı, kamu hastaneleri, ilaç ve tıbbi cihaz, sağlık ve acil sağlık hizmetleri ile personel ve destek hizmetlerini yürütmek üzere başkanlıkları kurulabilecek.

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ SÖZLEŞMELİ OLACAK

Sağlıkta sözleşmeli istihdam devam edecek. İl sağlık müdürü, ilçe sağlık müdürü, başhekim, başhekim yardımcısı, başkan, başkan yardımcısı, müdür, müdür yardımcısı ve uzman kadroları sözleşmeli olacak. Toplam 9 bin 831 kadro bu şekilde sözleşmeli olacak. Açıktan alınacak uzmanların Kamu Personeli Seçme Sınavından en az yetmiş puan almış olmaları şarttır. Uzmanların dağılımına ve işe alımına ilişkin usul ve esaslar Bakanlık tarafından belirlenecek. Açıktan istihdam edilen uzmanların oranı toplam uzman sayısının yüzde otuzunu geçemeyecek. İl ve ilçe sağlık müdürünün tabip olması; il sağlık müdürü, başkan, başkan yardımcısı, başhekim ve müdürlerin kamu veya özel sektörde en az beş yıl, ilçe sağlık müdürü, uzman ve müdür yardımcılarının ise en az üç yıl iş tecrübesine sahip bulunması gerekecek.

"İL SAĞLIK MÜDÜRLERİNE TAM YETKİ"

İl Sağlık Müdürleri Bakanlığın il düzeyindeki hizmetlerinin etkili ve verimli bir şekilde yürütülmesinden sorumlu olacak. Bakanlığın düzenlemeleri çerçevesinde il düzeyinde personelin adil ve dengeli dağılımını yapacak ve bu amaçla il içinde personel nakil ve görevlendirme işlemlerini doğrudan gerçekleştirecek. İl Sağlık Müdürü, acil sağlık hizmetlerinin yürütülmesi için kamu ve özel hukuk tüzel kişileri ile gerçek kişilere ait tüm sağlık, kurum ve kuruluşlarının sevk ve idaresinden sorumlu ve bu konuda yetkili olacak. Birden fazla ildeki sağlık hizmetlerinin değerlendirilmesi, gelişmişlik farklarının giderilmesi ve hizmetlerin ve ihtiyaçların müşterek planlanması amacıyla Bakanlıkça belirlenen illerdeki müdürlerden biri koordinatör olarak görevlendirilebilecek.

YENER VE YANCAR ÖN PLANA ÇIKIYOR

Sağlık kurumlarında yapılan bu köklü değişiklik sonucu Kahramanmaraş’ın İl Sağlık Müdürü kim olacak sorusunu akıllara getirdi. Mevcut düzenlemede ki yapıya göre kentin İl Sağlık Müdürlüğü görevini şuanda Kasım 2015 tarihinden itibaren Dr. Murat Coşkun, Halk Sağlığı Müdürlüğünü 5 yıldan bu yana Dr. Ahmet Yener, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği görevini ise Ocak 2015 tarihinden bu yana Dr. Semih Yancar sürdürüyor. Şimdi ise yeni Sağlık Müdürünün bu üç isimden birimi yoksa dışardan başka bir ismin mi atanacağı merakla bekleniyor. Bazı çevrelerce Semih Yancar ve Ahmet Yener isminin İl Sağlık Müdürü olarak ön plana çıktığı ön görülürken, Murat Coşkun’un performans düşüklüğü nedeniyle yeni oluşumda yer almayacağı iddia ediliyor.

Haber: Serdar Koska

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.