Sağlık-Sen’den saldırıya sert tepki!

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nin radyoloji bölümünde görev yapan sağlık teknikeri Serhat İğci’nin, hasta yakınları tarafından saldırıya uğramasına Kahramanmaraş Sağlık-Sen sert tepki gösterdi. Hastane önünde toplanan sendika üyeleri Serhat İğci’ye destek verirken, ‘Sağlıkta şiddete hayır’ eylemi yaptı.

Sağlık-Sen’den saldırıya sert tepki!

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet, bir türlü bitmek bilmiyor. Son olay ise Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nin radyoloji bölümündeki MR odasında meydana geldi. İddiaya göre Veli G., beli ağrıyan eşi Ü.G.’yi acil servise getirdi. Doktorun, MR çekilmesi gerektiğini söylemesi üzerine eşiyle birlikte radyoloji bölümüne giden Veli G., sağlık teknikeri Serhat İğci’den ‘Randevulu hastaları alıyorum. Müsait olunca eşinizi alacağım’ cevabını aldı. Israr etmesine rağmen aynı cevabı alan Veli G., MR odasında Serhat İğci'ye tekme tokat saldırdı. Daha sonra odadan çıkan saldırgan, güvenlikçiler tarafından yakalandıktan sonra polise teslim edildi. Elmacık kemiği kırılan ve 10 gün iş göremez raporu verilen İğci, yoğun bakımda tedavi görüyor. Serhat İğci’nin, hasta yakınları tarafından saldırıya uğramasına Kahramanmaraş Sağlık-Sen sert tepki gösterdi. Hastane önünde toplanan sendika üyeleri Serhat İğci’ye destek verirken, ‘Sağlıkta şiddete hayır’ eylemi yaptı. Eyleme, Serhat İğci’nin eşi Ümran İğci, Sağlık-Sen Kahramanmaraş Şube Başkanı Bünyamin Mutlu Demirci, sendika üyeleri, hastanede çalışan doktor ve hemşireler yoğun ilgi gösterdi.

SAĞLIKTA ŞİDDET OLAYLARINA KARŞI TEK YÜREĞİZ”

Eylemde basın açıklamasını okuyan Sağlık-Sen Kahramanmaraş Şube Başkanı Bünyamin Mutlu Demirci, sağlıkta şiddet olaylarına karşı tek yürek olduklarını söyledi. Demirci, “Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Radyoloji kliniğinde görevli meslektaşımız, kardeşimiz Serhat İğci, kendini bilmez hasta yakınları tarafından alçakça bir saldırıya uğramış ve darp edilmiştir. Meslektaşımızın hayati tehlikesi söz konusu olup, halen yoğun bakım ünitesinde gözlem altında tutulmaktadır. Serhat kardeşimizin bir an evvel sağlığına kavuşarak, hizmet vermeye başlaması en büyük temennimizdir. Bugün burada artarak devam eden sağlıkta şiddet olaylarına karşı tek yürek olduğumuzu göstermek için toplanmış bulunuyoruz. Serhat kardeşimize yapılan bu insanlık dışı saldırıyı şiddetle ve nefretle kınıyor, böyle olayların bir daha yaşanmaması adına, adaletin tesisi noktasında mahkemelerimize güvencimizin tam olduğunu bildiriyoruz” dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZA SAHİP ÇIKMAYA DAVET EDİYORUZ”

Bütün vatandaşları fekadarca görev yapan sağlık çalışanlarına sahip çıkmaya davet ettiklerini ifade eden Demirci, ,”Halkımızı, gece gündüz demeden kendilerine fedakarca hizmet eden sağlık çalışanlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz. Sağlık çalışanlarının da sizlerin birer kardeşi, evladı, olduğunu hatırlatmak isteriz. Biz sağlık çalışanları, bayram demeden, hafta sonu demeden, ailesinden, çocuklarından ödün vererek büyük bir özveri ile çalışıyoruz. OECD ülkelerine göre yarı sayıda hekimimiz ve sağlık çalışanımız olmasına karşın, dört kat fazla hasta bakmakta, 24 saat gözümüzü kırpmadan nöbet tutmakta ve can kurtarmaktayız. Görevini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışan sağlık personeli, ne yazık ki her geçen gün daha fazla psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kalmaktadır” ifadelerini kullandı.

CAYDIRICI YASALAR BİR AN ÖNCE ÇIKARILMALI”

Ülke genelinde sağlık çalışanlarına şiddetin artarak devam ettiğini belirten Demirci, sözlerine şu şekilde devam etti, “Bu olaylar artık münferit olmaktan çıkmış, bir sağlık terörü halini almıştır. Sağlıkta şiddeti engellemeye yönelik sendikamızın talep ettiği caydırıcı yasaların bir an önce çıkarılarak hayata geçirilmesi gerekliliğini bir kez daha yaşayarak acı bir şekilde tecrübe etmiş bulunmaktayız. Sağlıkta şiddete yol açan nedenleri bugüne kadar birçok defa diye getirdik. Ancak geldiğimiz noktada bu sebepleri tekrar etmektense, tüm sağlık çalışanlarının, yöneticilerin ve halkımızın bu üzücü olayların sona erdirilmesi konusunda ortak tavır göstermesi gerektiği aşikardır.”

EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILMASINI İSTİYORUZ”

Sağlık alanlarında yaşanan şiddet olaylarının sağlık hizmetlerini aksattığını dile getiren Demirci, Serhat İğci’ye geçmiş olsun dileklerinin ileterek, “Sağlık alanlarında yaşanan her şiddet olayı, sağlık hizmetlerini aksatmakta ve sağlık çalışanlarının halkımıza kaliteli sağlık hizmeti vermesini engellemektedir. Halkımızı bu konuda sağ duyulu olmaya, kendisine hizmet eden sağlık çalışanlarına sahip çıkmaya tekrar davet ediyoruz. Son olarak, Serhat kardeşimize acil şifalar dilerken, saldırganların en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz. Sağlık çalışanlarımızın her zaman yanında olmaya devam edeceğimizi ve tüm hukuksal sürecin takipçisi olacağımıza basına ve kamuoyuna saygıyla duyururuz” ifadelerini kullandı.

Sendika üyeleri ve doktorlar basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

(Haber: Ahmet Güneçıkan)

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2020, 14:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER