“Sağlığınızı korumak için bunlara dikkat edin”

Kurban Bayramında et tüketiminin artışıyla birlikte şekerli besinlerin tüketiminin de artmasıyla insanlarda kilo artışları kaçınılmaz oldu. Peki, Bayram sonrası sağlığımızı korumamız için nelere dikkat etmeliyiz?

“Sağlığınızı korumak için bunlara dikkat edin”

Müslümanlar için büyük önem arz eden iki dini bayramdan biri olan Kurban Bayramı’nı idrak ettik. Hem kurban etinin tüketilmesi hem de yoğun akraba ziyaretlerinin yaşandığı Kurban Bayramı’nda tükettiğimiz besinlerin çeşidi ve besin tüketim miktarı artmasıyla insanlar aldıkları kiloları sağlıklı bir şekilde nasıl verebilirim düşüncesine girdi. Biz de Gazete ekibi olarak Diyetisyen Gülşah Erşan’la röportaj yaparak, bayram döneminde sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız? Eti tüketirken neler dikkat etmeliyiz? Gibi sorularının cevaplarını almaya çalıştık.

TÜKETİM AŞAMALARINA DİKKAT ETMEYİ UNUTMAMALIYIZ

Diyetisyen Gülşah Erşan konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bayramlar tüm aile bireylerini bir araya getiren, bir yandan da herkesi büyük sofralarda buluşturan günlerdir. Bu özel günlerde tükettiğimiz besinlerin çeşidi ve besin tüketim miktarı artmaktadır. Sağlıklı beslenmenin temel prensiplerine, yiyecek seçimine, porsiyon kontrolüne ve besin gruplarının dengeli dağılımına özen gösterilmeyi unutmamalıyız. Kurban Bayramı’nda kırmızı etler önemli bir besin olarak yaygın biçimde tüketilmektedir. Kurbanların kesim öncesi, kesimleri sırasında ve sonrasındaki uygulamalar, etlerin olgunlaştırılması, depolanması, pişirilmesi ve tüketim gibi aşamalara sağlığımız için dikkat etmeyi unutmamalıyız.

AŞIRIYA KAÇMAMALIDIR

Kurban Bayramı döneminde şişmanlık, kalp-damar hastalığı, diyabet, hipertansiyon, mide rahatsızlığı vb. sağlık sorunları olan bireyler ve yaşlılar beslenme düzenlerine dikkat etmelidir. Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğu için kalp-damar hastalığı, diyabet, hipertansiyonu olan bireyler kurban bayramında, yağsız veya az yağlı etleri tercih etmeli, eti kısıtlı miktarlarda tüketmeli, aşırıya kaçmamalıdır.

ETLER SİNDİRİMİ AĞIR OLAN BESİNLERDİR

Etler sindirimi ağır olan besinlerdir. Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki ölüm sertliği geçmeden, olgunlaşma sağlanmadan pişirme, sindirimini de zorlaştırmaktadır. Midede şişkinlik, hazımsızlık gibi sıkıntılara neden olur. Özellikle mide rahatsızlıkları çeken bireyler, eti 24 saat bekletmeden tüketmemelidir. Etler; büyük parçalar şeklinde değil ancak kuşbaşı gibi küçük parçalara ayrılıp, tek pişirimlik miktarlara bölünüp, buzdolabı poşetlerine koyularak buzdolaplarının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır. Buzdolabında -2 santigrat derecede 1-2 hafta, derin dondurucuda ise -18 santigrat derecede daha uzun süre etler saklanabilmektedir. Pişirme yöntemi olarak; haşlama, fırınlama ve ızgara gibi yöntemler tercih edilmeli, kızartmalardan ve kavurma yönteminden kaçınılmalıdır.

TAZE SIKILMIŞ MEYVE SULARININ TÜKETİLMESİ OLDUKÇA ÖNEMLİDİR

Etler, C ve E vitaminini içermezler. Bu nedenle etlerin mutlaka sebzelerle birlikte pişirilmesi veya etlerin yanında C vitamininden zengin sebze/salata/ taze sıkılmış meyve sularının tüketilmesi oldukça önemlidir. Bu yöntem hem besin çeşitliliğinin sağlanmasını sağlar hem de sebzelerde bulunan C vitamini, etlerde bulunan demir, çinko ve magnezyumun emilimini, vücutta kullanılmasını arttırmaktadır.

KATI YAĞLAR, ET YEMEKLERİNDE KULLANILMAMALI

Etler mangal yapılacaksa; kömürleşecek şekilde kızartılmaması gerekir kömürleşen etler her zaman kanser riski taşır. Etin ateşe yakın olması ise B1, B12, folik asit gibi önemli vitaminlerin kaybına yol açmaktadır. Özellikle katı yağlar, et yemeklerinde kullanılmamalı, etin kendi yağı ile pişmesi sağlanmalıdır.  Kurban bayramının geleneksel yemeği haline gelen kavurmanın içine tereyağı veya kuyruk/iç yağı eklemeden, kendi suyunda, kısık ateşte pişirmeniz gerekmektedir. Etlerin yanında rafine edilmiş pilav/makarna yerine bulgur/esmer pirinç; asitli/gazlı içecekler yerine ayran/yoğurt/cacık tüketilmeyi tercih etmelisiniz.

SU TÜKETİMİNE DİKKAT EDİLMELİDİR

Bu dönemde günlük 2-2.5 lt su tüketimine dikkat edilmelidir. Meyve suları yerine açık çay/bitki çayları; hamur tatlıları/çikolata yerine sütlü tatlılar/meyveler tercih edilmelidir. Son olarak; bayramlarda da yeterli ve dengeli beslenme ilkelerine uygun miktarda et tüketirken çeşitlilik yaratmak için, diğer besin grupları olan ‘süt grubu’, ‘ekmek grubu’, ‘sebze grubu’ ve ‘meyve grubu’ ile aynı öğünde birlikte tüketmeye özen gösterilmesi gerekmektedir.”

Haber: Ege Özdemir

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER