Coşkun: “ Sağlık çalışanlarına vefa gösterelim”

Coşkun: “ Sağlık çalışanlarına vefa gösterelim”

Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Coşkun, 14 Mart Tıp Bayramı kapsamında Manşet Gazetesi'ne özel açıklamalarda bulundu. Coşkun, Sağlık çalışanlarının özveriyle çalışmasının nedeni vatan ve millet sevgisine verdikleri önemdir ve milletine hizmet etmedeki gayreti üst düzeyde olduğunu söyledi.

Tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı'nı kutlayan Coşkun, İl Sağlık Müdürlüğü'nün yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgi vererek, vatandaşların sağlıkçıya şiddet içeren hareketlerde bulunmaması gerektiğini belirtti. İl Sağlık Müdürlüğü'nün öz verili çalışmalardan bahseden Coşkun, Kahramanmaraş eskiye göre sağlıkta daha iyi durumda. Hastalar hekimlere daha kolaylıkla ulaşabiliyor ve hastanede yatak sayıları çoğaldı. Hastalar daha hijyenik ortamlarda tedavi görebiliyor. İnşallah önümüzde ki günlerde de daha iyiye taşıayacağız” dedi.
TIP BAYRAMI'NIN DOĞUŞU
14 Mart 1827'de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet'in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı'daki Tulumbacıbaşı Konağı'nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye'de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, "Tıp Bayramı" olarak kutlanmaktadır. İlk kutlama, 1919 yılının 14 Mart'ında işgal altındaki İstanbul'da gerçekleşmiştir. O gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran'ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek verdi. Böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başladı. 1929-1937 yılları arasında 12 Mayıs günü Tıp Bayramı olarak kutlandı. Bu tarih, Bursa'daki Yıldırım Darüşşifası'nda ilk Türkçe tıp derslerinin başladığı tarih olarak kabul edildiği için Tıp Bayramı yapıldı. Ancak zamanla bu uygulamadan vazgeçildi ve yeniden 14 Mart Tıp Bayramı oldu. Sağlıktaki en önemli unsur hekim ve sağlık çalışanlarıdır. 10 bin kişiye düşen hekim ve sağlık çalışanı sayısı 37 Türkiye'de ise hekim ve sağlık çalışanı sayısı 10 bin kişiye 17'dir. Sağlıkta ki memnuniyet oranlarına bakıldığı zamanda diğer ülkelere göre Türkiye'de ki memnuniyet kat kat fazladır.
'HASTALARDAN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DAHA VEFALI DAVRANMALARINI BEKLİYORUM'
Hastaların sağlık çalışanlarına karşı daha vefalı olmaları ve onlara verdikleri bu hizmetten dolayı karşılıklı sevgi ve saygı içerisinde olmalarını temenni eden Coşkun, şunları kaydetti: “Sağlıkta şiddet dönem dönem yaşanmaktadır. Özellikle insanların ve hastaların çok sıkıntılı süreçleri olabilir ancak bu saülık çalışanlarımızın yaptıkları bu hizmete karşılığında onlara gerek sözlü gerekse fiziksel bir şiddet uygulamayı gerektirmez. Fiziksel şiddet oranları yüzde bir buçuk. Şiddet oranı olarak çok yüksek bir şiddet oranı yok. Şiddet yaşandığı zaman tespit edilebiliyor fakat sözlü şiddet yapıldığı zaman onlar tespit edilemiyor. Halkımızın kendilerine özveriyle çalışan tek amaçları kendilerin sağlığını daha iyiye götürmek olan hekimlerimize ve sağlık çalışanlarımıza karşı daha vefalı olmalarını onlara verdikleri bu hizmetten dolayı karşılıklı sevgi saygı içerisinde olmalarını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

'YETERİ KADAR HEKİMİMİZ VAR'
Kahramanmaraş'ın hekim sayısı açısından bir sıkıntısı olmadığını belirten Coşkun, şehirde yeteri kadar hekimin olduğunu vurguladı. Coşkun, “Kahramanmaraş hekim sayısı olarak birçok diğer illere baktığımızda yeterli durumdadır. İlçelerde eksiklerimiz var ama oda ilçenin olan imkanlarından kaynaklanıyor ama Türkiye geneline baktığımız zaman iyi durumdayız. Sağlıkta personel oranımızda yüzde 90 civarında” diye konuştu.
'BİRÇOK BRANŞTA BİRDEN FAZLA HEKİMİMİZ VAR'
Kahramanmaraş'ta şu anda 2000'li yıllara göre birçok branşta birden fazla hekiminin olduğunu söyleyen Coşkun, sözlerinin devamında şunları ekledi: “1990'ların sonu ve 2000'lerin başı gibi olan tarihlerde şehrimizde bir tane beyin cerrahı varken bazı branşlarda hiç yokken şimdi birçok branşta birden fazla hekim var. İnşallah daha ilerleyen zamanlarda da bu sayı kapatılacaktır. Bundan çok önce bakıldığı zaman devlet hastaneleri özel hastanelerden daha gerideydi fakat şimdi bakıldığı zaman özel hastaneler devlet hastanelerinden geri kaldı.”
'YILDA 2 KEZ HASTANELERİ DENETLİYORUZ'
Yılda 2 kez düzenli olarak devlet ve özel hastaneleri denetlediklerini dile getiren Coşkun, denetimler sırasında karşılaşılan eksiklik veya sıkıntılarda gerekli cezai işlemi uyguladıklarını belirtti. Coşkun, “Devlet ve özel hastaneleri denetliyoruz yılda iki kez düzenli olarak denetlemeler yapıyoruz. 2 ayda birde anlık denetimler yapılıyor. Denetleme esnasında eksiklik ve sıkıntılarla ilgili yönetmelikte belirlenmiş cezai işlemler var ve onlar uygulanıyor. Hastanenin uzağa yapılması özel hastanelerin yoğunluluğunu arttırdı. Vatandaşlarımız ise şikayetlerini randevu sistemini kullanarak yapabilir. Kahramanmaraş eskiye göre sağlıkta daha iyi durumda. Hastalar hekimlere daha kolaylıkla ulaşabiliyor ve hastanede yatak sayıları çoğaldı. Hastalar daha hijyenik ortamlarda tedavi görebiliyor. İnşallah önümüzde ki günlerde de daha iyiye taşıyacağız” şeklinde konuştu.

Haber: Emre Akkış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96

banner103