banner117

Kahramanmaraş Halkı: NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR!

Kahramanmaraş’ta mübarek Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala sokağa çıkarak, halkın bayramla ilgili görüşlerini sayfa sütunlarımıza taşıdık.

Birbirinden özel ve farklı konularla sokağa inerek vatandaşın nabzını yoklayan Manşet Gazetesi, bu kez yaklaşan Ramazan Bayramı’nı gündemine aldı. Bir ay boyunca açlık ve susuzluk çekerek oruç ibadetini yerine getirmenin mutluluğunu yaşayan vatandaş, Ramazan Bayramı’na kavuşmanın da heyecanını yaşıyor. Kimi vatandaş bayrama günler öncesinden hazır olmak için alışveriş telaşına düşerken, kimi vatandaş ise yurt dışı veya şehir dışından memleketine gelip bayramı burada geçirmenin planlarını yapıyor. Kahramanmaraş’ta da bayram telaşının yoğun olduğu şu günlerde vatandaşla yaptığımız görüşmelerde vatandaş, bayrama ulaşmanın sevincini yaşadığı gibi orucu bırakmanın da hüznünü yaşıyor. Ancak vatandaşın dilinden hep aynı ses yükseliyor. O da Bayramların artık geçmiş yıllardaki heyecanının, sevincinin ve mutluluğunun kalmaması.

İşte Ramazan Bayramı ile ilgili vatandaşla yaptığımız görüşmelerin detayları…

İşte vatandaşlarımızın bayram mesajları…

1 Gülşen Bozhöyük
Bayrama çok az bir süre kaldı ve ben çok heyecanlıyım. Ama önceki bayramları yaşayamıyorum. Çünkü toplumun birazda olsa değiştiğini düşünüyorum. İnsanlar birbirlerine hiç tutkun değiller. Önceden insanlar birbirlerine karşı sanki daha hoşgörülüydü. Belki de eski bayramları bu yüzden özlüyoruz. İnşallah bayram ülkemize ve milletimize sağlık, huzur, mutluluk getirir. Herkesin bayramı kutlu olsun.

2 Kaan Bilgici
Türk İslam âleminin bayramı hayırlı olsun terör dursun anne ve babaların yüreği yanmasın. İnşallah bu bayramda bütün kötülüklerin durmasına vesile olur.

3 Hatice Göztaş
Öncelikle tüm İslam Âleminin Ramazan Bayramı’nı kutlamak istiyorum. İnşallah kazasız belasız güzel bir bayram geçiririz. Umarım bayram ülkemize güzellikler getirir.

4 Esad Karabey
Bayram aslında çok güzel bir olgu. Dostluklar için, barışlar için, kardeşlikler için bayram olmalı diye düşünüyorum. Buradan tüm Müslümanların mübarek Ramazan Bayramı’nı kutluyorum. İnşallah hayırlara vesile olur. Ama burada bir hususa dikkat çekmek istiyorum; Önceki bayramlarda daha bir heyecan olurdu. Eski bayramlarda huzurun, kardeşliğin birliğin ve beraberliğin gerçekten Müslümanlığın ortak bir paydası olduğunu görüyorduk. Ama şimdi bunları eskisi kadar göremiyoruz.

5 Halil Özer
Ramazan Bayramı tüm İslam âlemine huzur, mutluluk ve hayır getirsin. Buradan tüm Müslümanların bayramını kutluyorum. İnşallah güzel bir bayram olur.

6 Salih Çelik
Eğer eski bayramlar olsaydı şu an beklentilerim çok farklı ve sevinçli olurdum. Bunun en büyük nedeni ise Avrupa Birliği’ne özenerek, AB’nin iyi yönlerinin yanı sıra kötü yönlerini de örnek alıyoruz. Örf, adet, gelenek ve göreneklerimizin hepsini kaybediyoruz. Şu an AB’ye girmiş ülkelerin yüzde 90’nının örf, adet, gelenek ve görenekleri kalmadı. Sadece iyi yönlerini almayıp, geleneklerini de aldığımız için bayramların da tadı kalmadı. Ben burada tüm Müslümanların bayramını kutluyorum. Evimin büyükleriyle beraber geçirebileceğim mutlu huzurlu ve güvenli bir Türkiye isterim.

7 Murat Kavun
Bütün İslam coğrafyasının mübarek Ramazan Bayramı’nı kutluyorum. Herkese sevdikleriyle birlikte huzurlu ve mutlu bir bayram geçirmesini diliyorum.

8 Erkan Kayadelen
Bayramın tüm İslam Âlemine hayır getirmesini diliyorum. İnşallah insanların sevdikleriyle birlikte geçirdiği dolu dolu bir bayram yaşarız.

9 Cemal Koç
Öncelikle buradan tüm sevdiklerimin, arkadaşlarımın Ramazan Bayramı’nı kutluyorum. İnşallah bu bayram herkes sevdikleriyle birlikte güzel bir bayram geçirir.

10 Muhammet Akkök
Tüm Müslüman coğrafyasının mübarek Ramazan Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum. Bayramın herkese hayır getirmesini temenni ediyorum. İnşallah ülkemize huzur ve mutluluk getirmesini yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

11 Ali Özen
Allah'u Teâlâ bu mübarek Ramazan Bayramınızı hayırlı işlerinizin başlangıcı olarak kabul etsin. Kurban Bayramınız hayırlı ve mübarek olsun.

12 Veysel Sezer
Tüm İslam âlemine hayırlı bayramlar diliyorum. Savaşsız barış içinde geçmesini temenni ediyorum.

13 Adem Sarıtürk
Bir ay boyunca Ramazan orucu tutuyoruz. O orucumuzun mübarek bayrama erişmesini hepimiz hayal ediyoruz. Onun sevincini yaşamak istiyoruz. Bundan 15-20 yıl önceki özlem heyecan ve sevinç çok kalmadı. Bunun sebebi ise artık arkadaşlıkları, dostluklar hep sanal oldu. İnşallah kazasız belasız halkımızın huzur içerisinde geçirebileceği bir bayram olur.

14 Malik Ustamazman
Eskiden bayramlar daha güzel geçerdi. Şimdi ise o tadı alamaz olduk. Bırakın bütün aileyi, bütün sülale bir araya gelir büyüklerin elleri öpülürdü. Ama şuanda aileler bile bayramlarda bir araya gelmez oldu. Bugünümüze şükür derim, herkes ailesinin kıymetini bilmesini temenni ederim. Herkesin ramazan bayramı mübarek olsun.

15 Mustafa Korkmaz
Bayramlar benim için ailenin bir araya gelmesidir. İnsan nereden geldiğini, kültürünü, geçmişini görüyor. Bu yüzden bayramlar benim için hep bir anlam ifade etmiştir. Bayramınız her zamankinden daha güzel geçmesi dileğiyle, bayramınız mübarek olsun.

Röportaj: Emre Akkış/Meliha Şeyda Akçakale

banner166