Antika piyango bileti satıyor

Antika piyango bileti satıyor

Kahramanmaraşlı ünlü antikacı Cahit Alagöz 1 tondan fazla madeni para ve yüzlerce kâğıt banknotun yanında geçmiş yıllarda biriktirdiği milli piyango yılbaşı çekiliş biletlerini de satıyor. Mağazasında ve deposunda binlerce antika bulunan Alagöz’ün koleksiyonu saymakla bitmiyor.

“Kahramanmaraş’ın gizli kalmış hazineleri bunlar” diyen antikacı Cahit Alagöz, il dışına özellikle dizi ve film setlerine antika eşyalar satıyor. Elinde yüzlerce kilo paralar bulunan Alagöz, son yıllarda milli piyango biletlerinden toplayarak koleksiyon yapıyor.

YILLARA MEYDAN OKUYAN ANTİKALAR
Şu anda elindeki değerli olan  antika eşyalar hakkında bilgi veren Alagöz şunları söyledi: “Dev radyolar, Osmanlı duvar saatleri, üzeri teneke kaplı yaklaşık 4 yüz senelik sandıklar, Osmanlı savaş araçları, taş plaklar, askılı teraziler, Osmanlı müzik aletleri ve cep saatleri gibi eşyalar şu anda en çok ilgi gören antikalardır. Bunları her yerde bulmak kolay değildir. İlimizde üretilen ve artık antika değeri olan Zeytin tüfekleri ise yöremize ait değerli antika eşyalar arasında yer alıyor.”

EN ÇOK İLGİ PLAK VE GRAMOFONLARA
Alagöz antika meraklılarının en çok istediği eşyaların; plak, gramofon, kömürlü ütü, gazlı lamba ve radyo olduğunu söyledi. Elinde bazı eşyaların koleksiyonu olduğunu ancak bunları sergileyecek bir yer olmadığı için böyle bir imkâna sahip olmadığın anlatan Alagöz: “Koleksiyon yaptığım bazı eşyalar var, hem bunları hem de diğer antika eşyaları sergilemek istiyorum ancak şu anda elimde böyle bir imkânım yok. Gaziantep`te bir restoranda eşyaları sergileme şansı buldum. Bir anlamda orası bir müze denebilir. Başka bir şehirde bu imkânı bulabiliyorum ama kendi şehrimde bu fırsat maalesef verilmiyor. Ben sadece sergilemekle sınırlı kalmak istemiyorum mesela bir kaç okulumuzu davet ettim, çocuklarımız bu eşyaları görsün bunlar hakkında bilgi sahibi olsun istedim. Başka türlü tanıtım çalışmaları da yapıyorum. Bence değerli olan bu eserlerin bir şekilde sergilenmesi çok iyi olur” şeklinde konuştu.

TEKNOLOJİ DEĞMEMİŞ ÜRÜNLER
Topladığı eşyaların hepsinin sağlam olmadığını onların çürümemesi için bazı bakım ve tamir işlerini de yaptığını söyleyen Alagöz, bu eşyaları bulduğumuz zaman ilaçlıyoruz, macunluyoruz, kaynak yapıyoruz. Bu ürünleri yeniden kazanmak ve onları çürümekten kurtarmak için elimizden geleni yapıyoruz diyerek antika eşyalara verdiği önemi anlattı. Günümüzde kullanılan teknolojik ürünlerin zamanla antika değeri kazanma şansının olmadığını belirten Alagöz şöyle konuştu: “Bu ürünlerde el emeği var, göz nuru var. Teknoloji kullanılmamış, ateş, su, demir-bakır ve işçilik var. Bu ürünlere yıllar önce birinin eli değdiği ve emeği olduğu için şu an ben onlara dokunurken heyecanlanıyorum.  Ama şimdiki ürünler makina yapımıdır, bu saydığımız önemli özellikler bunlarda yok. Örneğin bir bilgisayar yıllar sonra bir gramofon gibi antika olamaz diye düşünüyorum. Önemli olan bu eşyalarda insanın dokunarak kendinden bir şeyler katması, eşyanın üzerine göz nurunun yansımasıdır. Bunları değerli kılan birazda bu özellikleridir.”
Haber: Şenol Güneş

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96

banner103