banner117

60 YILDIR İŞİNİ ÖZENLE VE SEVEREK YAPIYOR

Kahramanmaraş’ta 60 yıldır ayakkabı boyama işiyle uğraşan İmparator lakaplı 70 yaşındaki Cemal Çiçek, yıllara meydan okuyarak ayakkabı boyama işine ilk günkü heyecanla devam ediyor.

60 YILDIR İŞİNİ ÖZENLE VE SEVEREK YAPIYOR

Kahramanmaraş’ın Tarihi Kapalı Çarşısı girişinde bir ayakkabı boyama dükkânı olan ayakkabı boyama ustası İmparator lakaplı Cemal Çiçek, bu işe çocukluğundan bu yana ilgi duyduğunu ve ilk olarak ayakkabı boyama işine babasının yanında çırak olarak adım attığını söyledi. İlerleyen yaşına rağmen halen ilk günkü heyecanını kaybetmeyen Çiçek, kendisinin bu işin içinde doğduğunu vurguladı. Sektör içinde geçen 60 yıla karşın önüne getirilen bütün ayakkabılara boyadığını ve boyayamayacağı hiçbir ayakkabı olmadığını altını çizen Çiçek, işlerinin ilkbahar ve sonbaharda hareketlendiğini kaydetti.

İŞİMİ SEVEREK YAPIYORUM’
Ayakkabı boyama işini geçen 60 yıla rağmen hala çok sevdiğini belirten Çiçek, bu yaşta çalışmanın zor olsa da eve ekmek götürmek için mecbur olduğunu söyledi. Çiçek, “Bu mesleğe babamın sayesinde başladım. Babam ayakkabı boyacılığı yapardı. Bende daha küçük yaşlarda bu işe heves ederdim. Daha 10 yaşındayken babamın yanında çırak olarak durmaya başladım. Küçükken ayakkabı boyacılığını çok severdim. Şimdi yaşım 70 ama hala ayakkabı boyama işini severek yapıyorum. Bu işin içinde doğdum diyebilirim. Bu yaşımda bu işi yapmak elbette ki zor oluyor ama evime ekmek götürmek için çalışmak zorundayım. Bu taşıma kadar boyayamadığım bir ayakkabı olmadı. Önüme getirilen ve “Bu adam bunu boyayamaz” denilen ayakkabıları dahi boyamayı başardım. Hala da bu konuda iddialıyım. İşlerimiz şu anda çok şükür iyi gidiyor. Bu günlerde yaz sezonu, vatandaş tatile gitti. Terlik, çarık ne varsa getiriyorlar, bende yapıyorum. İşlerim genelde ilkbahar ve sonbaharda hareketleniyor. Çünkü insanlar bu aylarda ayakkabılarına mecbur bakım yaptırıyorlar. İşlerimizin günü gününe tutmadığı zamanlarda oluyor. Mesela bir gün hiç iş yapamadığım günde oluyor, bir gün günde 20-30 çift ayakkabı boyadığım günde oluyor” ifadelerini kullandı.

Haber: Sefa Deveboynu


 

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2019, 14:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner156

banner159