"İletişimde Engelleri Kaldırıyoruz Projesi"

Afşin Belediyesince "İletişimde Engelleri Kaldırıyoruz Projesi" kapsamında işitme engellilere yönelik okuma yazma kursunun ikincisini açıldı.

"İletişimde Engelleri Kaldırıyoruz Projesi"

Afşin Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle Afşin Belediyesi Engelliler Eğitim ve Kültür Merkezi'nin açılışında konuşan Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, daha önce açtıkları kursta 14 işitme engelli vatandaşa okuryazar belgesi verildiğini söyledi.

Kamu kurumlarında çalışan personellere ve esnaflara işaret dili eğitimi verilerek, sertifika verildiğine dikkat çeken Başkan Güven, şunları kaydetti:

"Afşin'de yaşayan engelli vatandaşlarımızın iletişim sorunlarını kaldırmak için kamu ve esnaflarımıza yönelik işaret dili kursu düzenledik. Bu kursla işitme engelli vatandaşlarımızın dertlerini, sıkıntılarını sorunlarını anlatmalarına yardımcı olmasını hedefledik. Kursların ardından belirli bir yaşın üzerindeki işitme engelli bireylerimizin okuma ve yazma bilmediğini gözlemledik. Okuma yazma bilmeyen engelli vatandaşlarımız bankada kredi kullanamıyor, tapuda işlem yapamıyor, ifade veremiyordu. Buna bir çare olması için işitme engelli vatandaşlarımız için okuma yazma kursu açtık. Kursumuz Türkiye genelinde açılan kursların ikincisi olma özelliğini taşıyor."

Güven, ikinci kursa 11 kişinin okuryazar olmak için başvurduğunu belirtti.

AA


 

AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner156

banner159