banner88

GÜREŞİN YAPILANMA SİSTEMLERİ VE KAPMLAR-1-


AVNİ TARHAN

AVNİ TARHAN

26 Nisan 2017, 08:32

Bu yazımızda Amerika'da yaz dönemlerinde güreşe katkı sağlamak için yapılan yaz kampı çalışmaları ve uygulamaları hakkında tespitlerimiz olacak. Amerika da yapılan organizasyonlar aşağıda belirtilen şekilde yapılmaktadır.

1-Iletisim, 2-Organizasyon, 3-Antrenman programı ve kapsamı, 4-Amaç

1-Iletişim-Haberleşme; Yıl öncesinden kamp yapacak kimse (genelde baş ant. Üniversitedeki) tanıdığı ve sosyal açıdan iyi ilişkiler içinde olduğu kişilerle (genelde ilköğretim okullarındaki antrenörler) bağlantı içine giriyor ve bilgilendiriyor. Fakat kesin iletişime ve tanıtıma mart ve nisan ayları içinde başlıyor. Kampın içeriğini anlatan broşürler ve kitapçıklar dağıtılıyor. Bu kitapçıkta yapılacak olan (kamp sırasında ) bütün faaliyetler belirtiliyor üzerinde çalışılacak teknikler, kamp içi turnuvalar, ücret vb. )

Buradaki amaç; kampı yapan kişinin tamamıyla ilk, orta ve lise antrenörleri arasındaki ilişkiye bakıyor. Bu kişi ilişkileri çok sıkı tutmalı, inandırıcı ve faydalı kamp organize etmesi gerekiyor. Mart ayı sonlarında bu broşürler okullara ve kulüplere gönderiliyor.

2-Organizasyon; Organizasyonu yapan ya da sağlayan kişiler her  türlü gerekli imkânları sunmak zorunda(sağlık ekipmanları, minderler gurupları çalıştıracak antrenörler, yemek, yatak vb.)

a-İkametgah-yemek: Üniversitelerin bütün öğrenci yurtları (yaz dönemleri) çoğu boş yada boşaltılıyor yaz kampları için. Sporcular kendi ihtiyaçlarını (yastık, çarşaf, battaniye vb.) kendileri getiriyor. Sporcular çoğunlukla aileleri, okul ya da kulüp antrenörleri tarafından getirilip kampa kayıtları yapılıyor. Yatakhanelere 3-4 kişi yerleştiriliyor. Okulun yemekhanesinde açık büfe servisi yapılıyor 3 öğün belli saatlerde. Burada çocuk her türlü yemek ihtiyacını karşılama fırsatı buluyor.

b-Sağlık: Okulun sağlık bilimleri fakültesi yada tıp fakültesi öğrencileri (genelde mastır yada doktora öğrencileri)bu kamplarda görev yapıyorlar ve sakatlıklar ve sağlıkla ilgileniyorlar. Sağlık personelleri spor sakatlıkları için gerekli her türlü teçhizata sahipler.

C-Antrenörler: Grupları (30-40 kişilik) çalıştıracak antrenörler kamp müdürü tarafından özenle seçiliyor. Sporcular guruplara ayrılarak minderlere dağılıyorlar. Elbette ki baş antrenör ne kadar iyi ve kaliteli antrenör bulursa, kendisi ve sporcular için o kadar iyi oluyor. Bu antrenörler genelde uluslararası milli sporculardan başlayarak üniversitelerde, liselerde ve ilkokullarda çalışan ve görev yapan teknik ve kabiliyete sahip kişilerden oluşuyor. Bunların yanında genelde kampı  yürüten  üniversitenin güreşçileri de elbette bunların içinde yer alıyor. Biz bu yazımızda Usa'da yaz aylarından yapılan toplu güreş kampları, yapılış, sistem, çalışma şekilleri, gruplar vb. gibi konuları mercek altına alacağız. Dünya güreşinde ileri gitmiş ülkelerin tümünde taramalar yaparak güreşe en faydalı sistem hakkında fikir sahibi olmaya çalışacağız. Yazımızın birinci bölümünde: Usa'da yaz kampları işleyiş tarzını ele alacağız.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.