banner117

“ZAVALLILARIN ARKASINDAKİ GÜÇLERE KARŞI DİMDİK AYAKTAYIZ”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kahramanmaraş İl Başkanı Esat Şengül, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun şehit cenazesinde uğradığı saldırıya sert tepki göstererek, “Cumhuriyet Halk Partisi’nin her bir üyesi olarak, bu hain saldırıyı gerçekleştiren zavallıların arkasındaki güçlere karşı dimdik ayaktaydık, ayakta durmaya devam edeceğiz. Türkiye’yi korku ve terör ortamına sürükleyerek, bulanık suda balık avlamaya çalışanlara karşı son derece uyanığız. Buna fırsat vermeyeceğiz” dedi.

“ZAVALLILARIN ARKASINDAKİ GÜÇLERE KARŞI DİMDİK AYAKTAYIZ”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’nın Çubuk İlçesi’nde Şehit Sözleşmeli Piyade Er Yener Kırıkcı'nın cenaze namazının ardından bir grup tarafından protesto edilerek saldırıya uğraması sonrası CHP Kahramanmaraş İl Başkanı Esat Şengül ve teşkilat mensupları basın açıklaması düzenleyerek, saldırıya sert tepki gösterdi.  Parti binası önünde gerçekleşen basın açıklamasına; İyi Parti İl Başkanı Ahmet Çabukel, Nurhak Belediye Başkanı İlhami Bozan ve Saadet Partili Erkan Pınarbaşı’da katıldı. Katılımın oldukça yoğun olduğu toplantıda konuşan CHP İl Başkanı Esat Şengül,  “Toplumuza kin ve nefret tohumu eken, bundan da siyasi rant bekleyen zehirli dil ve bu dilin sahipleri bugün yapılan bu hain saldırıda pay sahibidirler” şeklinde konuştu. Saldırının ardındaki güç ve azmettiricilerin derhal yargı önüne çıkarılması gerektiğine vurgu yapan Şengül, sorumluluk makamında bulunanların kullandıkları dile özen göstermesi gerektiğini söyledi.

“PROTESTO DEĞİL, ORGANİZE BİR EYLEM”
Bu saldırının protesto değil, organize bir eylem olduğuna dikkat çeken Şengül, “Ülkemizin başkentinde, hepimizin şehidi Mehmetçiğimizin cenaze töreninde, şehidimizin cenazesine katılan tek siyasi parti lideri olan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı’na hain bir saldırıda bulunulmuştur. Bu hain saldırı aynı zamanda şehidimiz Yener Kırıkçı’ya ve onun ailesine karşı yapılmış büyük bir saygısızlıktır. Yapılan sıradan bir protesto değildir. Yapılan sıradan provokasyon da değildir. Bu son derece organize bir eylemdir. Bu hain saldırı, ülkemizin demokrasisine, birlik ve beraberliğine ve iç huzura karşı yapılmıştır. Bu saldırının azmettiricileri bellidir: adına gazete denen bir takım paçavralarda kimler Cumhuriyet Halk Partisi’ni ve Cumhuriyet Halk Partilileri hedef gösterdiyse; bir takım operasyon kanallarında kimler Sayın Genel Başkanımıza idam tehditlerinde bulunduysa; Cumhuriyet Halk Partililerin Şehit cenazesine alınmamaları için kim talimat verdiyse; meydanlarda bu ülkenin kurucu partisine, Gazi Mustafa Kemal’in “İki büyük eserimden biri” dediği, Cumhuriyet Halk Partisi’ne kimler ağza alınmayacak hakaret ve tehditlerde bulunduysa, bu saldırının alt yapısını hazırlayan onlardır” diye konuştu.

“AYNI EMPERYALİS GÜÇLERİN HİZMETKÂRLARI”
Şengül, “Toplumuza kin ve nefret tohumu eken, bundan da siyasi rant bekleyen zehirli dil ve bu dilin sahipleri bugün yapılan bu hain saldırıda pay sahibidirler. Askerimize kurşun sıkarak bu ülkeyi bölüp parçalamaya çalışan hainlerle, attığı manşetlerle, milleti şehit cenazeleri üzerinden bölüp parçalamaya çalışan edepsizler aynı emperyalist güçlerin hizmetkârıdır. Aralarında açıkça bir amaç birliği vardır. Bunların ipini tutan odakları da aynıdır. Biz, Cumhuriyet Halk Partisi’nin her bir üyesi olarak, bu hain saldırıyı gerçekleştiren zavallıların arkasındaki güçlere karşı dimdik ayaktaydık, ayakta durmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’Yİ KORKU VE TERÖR ORTAMINA SÜRÜKLEMEYE ÇALIŞANLARA KARŞI UYANIĞIZ”
Basit siyasi menfaatleri için ülkenin tüm demokratik birikimi, birlik ve bütünlüğünün feda edilemeyeceğini ifade eden Şengül, sözlerinin devamında şöyle konuştu: “Türkiye’yi korku ve terör ortamına sürükleyerek, bulanık suda balık avlamaya çalışanlara karşı son derece uyanığız. Buna fırsat vermeyeceğiz. “Gün kızgın demiri soğutma günüyse” herkes de buna göre davranmalıdır. Ancak demiri, bugün bile kızdırmak için çaba gösteren siyasiler olduğunu üzülerek görüyoruz. Bunları sağduyuya davet ediyoruz. Basit siyasi menfaatleri için ülkemizin tüm demokratik birikimi, birlik ve bütünlüğü feda edilemez. Bu saldırının ardındaki güç ve azmettiriciler derhal yargı önüne çıkarılmalıdırlar. Cevaplandırılması gereken çok sayıda soru vardır. Bu sorular mutlaka cevaplandırılmadır, kamuoyu rahatlatılmalıdır.  Bu girişimin failleri bellidir. Bu güvenlik zafiyetine sebebiyet verenler, saldırının büyümesine seyirci kalanlar hakkında derhal gereken işlemler yapılmalıdır. Ankara Valisi ve İçişler Bakanı, daha önce sarf etmiş olduğu sözlerde dikkate alınarak derhal istifa etmelidir.”

MESAJLARINIZI VERDİNİZ” DEMEK NE ANLAMA GELMEKTEDİR?
Sözlerinin devamında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a soru soran Şengül, “Bu arada Milli Savunma Bakanı’na da bir sorumuz vardır. Genel Başkanımızı linç etmek isteyen, “O evi yakın” diye bağıran hainlere dönüp de “Mesajlarınızı verdiniz” demek ne anlama gelmektedir? Bu organize güruh ne mesajını vermiştir, bu nasıl bir cümledir?  Bu kendini bilmezlerin vermek istediği mesaj bellidir. Kimlerin değirmenine su taşıdıkları da bellidir. Bugün ve bu saatten sonra artık sorumluluk makamındakiler kullandıkları dile özen göstermelidirler. Herkes müsterih olsun. Bizler ve aziz milletimiz soğukkanlılıkla, oynanmak istenen bu oyunu bozacak güçteyiz. Bizler Kuvayi Milleye’nin devamı olan Cumhuriyet Halk Partisi’yiz” dedi.

Haber: Emre Akkış

                                                                                               

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER