“Yönetmeliğe uymayanları büyük idari para cezası bekliyor”

“Yönetmeliğe uymayanları büyük idari para cezası bekliyor”

İŞKUR İl Müdürü Ali Yüce, tehlikeli ve çok tehlikeli meslek gurubunda çalışanlara 26 Mayıs’tan itibaren belge alma zorunluluğunun getirileceğini söyleyerek, bundan sonra ki süreçte hem işverenlerin hem de işçilerin bu konuda çok ama çok duyarlı olmalarını istedi ve yönetmeliğe uymayanları büyük idari para cezasının beklediğini söyledi.

Kahramanmaraş İŞKUR İl Müdürü Ali Yüce, 25 Mayıs 2015’te Mesleki Yeterlilik Kanununa ek bir madde eklenerek tehlikeli ve çok tehlikeli 40 meslek dalına belge alma zorunluluğunun geldiğini söyleyerek, bir yıllık geçiş sürecinin ardından 26 Mayıs’ta bu kanunun yürürlüğe gireceğini ve artık yeterlilik belgesi olmayanların bu mesleklerde çalışamayacağını belirtti. Bu 40 meslek grubuna mart ayında 8 yeni meslek grubunun daha eklendiğini açıklayan Yüce, toplamda 48 meslek grubunda mesleki yeterlilik belgesinin alınacağını belirtti. Bu konuda hem işverenleri hem de işçileri uyaran Yüce, işçilerden ve işverenlerden bu konuda çok hassas ve duyarlı olmalarını isteyerek herhangi bir kazaya sebebiyet vermemelerini istedi. 26 Mayıs’tan sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş müfettişlerinin bu meslek gruplarında çalışan personellerin belgelerini denetleyeceklerini söyleyen Yüce, bu kurula uyulmaması halinde hem işveren hem de işçiye büyük idari para cezalarının verileceğini söyledi.

‘40 MESLEK GRUBUNUN YANINA 8 YENİ MESLEK GRUBU EKLENDİ’

26 Mayıs’tan itibaren tehlikeli ve çok tehlikeli meslek grubuna mesleki yeterlilik belge zorunluluğunun getirileceğini söyleyen Yüce, bu 40 meslek grubunun yanına mart ayında yapılan bir çalışma ile 8 yeni meslek grubunun daha eklendiğini belirtti. Yüce, “5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kanununa 25 Mayıs 2015’te ek bir madde eklenerek tehlikeli ve çok tehlikeli 40 meslek dalında mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğu getirildi. Bu uygulamaya ise bir yıl geçiş süresi verildi. Yani içinde bulunduğumuz Mayıs ayının 26’sından itibaren 40 meslekte uygulanmaya başlanacak. Ayrıca burada bir şey daha belirtmek istiyorum. 40 meslek dalının yanına 8 meslek dalı daha eklendi ve toplamda 48 meslek dalında belge alma zorunluluğu getirildi. Bu meslekler ise genellikle inşaat sektörü ve elektrik sektörüdür. Bu mesleklerde eğitim belgesi olmayanlar 26 Mayıs’tan sonra çalıştırılamayacaklar. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın iş müfettişleri saha denetimlerinde bu uygulamanın uygulanıp uygulanmadığını denetleyecekler” şeklinde konuştu.

‘TÜRKİYE’DE BU MESLEKİ YETERLİLİK BELGELERİNİ VERECEK 50 ÖZEL KURULUŞ VAR’

Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun bu yeterlilik belgelerini almak için Türkiye’de yaklaşık 50 özel kuruluşu yetki verdiğini ifade eden Yüce, şunları kaydetti: “Bir yıllık geçiş süreci verildi. Bu bir yıllık geçiş süreci içerisinde bu belgeleri temin etmek zorunluydu. Peki, bu belgeler nasıl temin edilir? Mesleki Yeterlilik Kurumu bu 40 meslek grubunda mesleki eğitim verebilecek Türkiye’de yaklaşık 50 özel kuruma yetki verdi. Bu kuruluşların işi bu eğitimleri vermek ve sınavları yapmaktır. Bu kuruluşları Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun internet sitesine girdiğimiz zaman oradan hangi firma, hangi kurum ve hangi meslekte yeterlilik vermeye yetkiliyse oradan görebiliyoruz. Bu belgeye sahip olmak isteyen kişiler bu kurumlara müracaat ederek başvurularını yapıyorlar. Yetkili kuruluş ise bu insanlara eğitim verdikten sonra bir sınava tabi tutuyor ve sınavda başarı olan kişilere gerekli belgeyi temin ediyor.”

‘SINAV ÜCRETLERİNİ İŞKUR ÖDEYECEK’

Yönetmelikte kurumlarını ilgilendiren konu hem denetim hem de İŞKUR Müdürlüğü olarak bu firmaların 2017 yılına kadar yaptıkları sınav ücretlerini ödemek olduğunu söyleyen Yüce, sınav ücretlerinin meslek guruplarına göre değiştiğini belirtti. Yüce, “ 600-700 TL’den başlayıp, 1500 TL’ye kadar çıkan sınav ücretleri var. Bu konu gittikçe de yaygınlaşacak. Biliyorsunuz ki Avrupa Mübdesebatı çerçevesinde artık önüne gelen her işi yapamayacak. Olması gerekende budur.  Bir kişi hangi işi iyi biliyorsa, hangi işe becerileri iyi düzeydeyse o işe yönelmelidir. Bundan sonra ki süreçte de hem işverenler hem de işçiler bu konu üzerinde çok ama çok duyarlı olmalarını rica ediyorum” ifadelerini kullandı.

HABER: EMRE AKKIŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER