Yenikent Kooperatif Üyeleri’nden tepki

Yenikent Toplu Konutları Kooperatif Başkanı Sebük Tekin Alparslan’ın geçtiğimiz gün yaptığı basın açıklamasına kooperatif üyelerinden tepki geldi.

Yenikent Kooperatif Üyeleri’nden tepki

Dulkadiroğlu Belediye Başkan Yardımcısı ve Yenikent Toplu Konutları Kooperatif Başkanı Sebük Tekin Alparslan, geçtiğimiz gün yapımı devam eden Yeni Kent Toplu Konutları ile ilgili basın mensuplarıyla bir araya gelerek, kamuoyunda konutların fiyat artışına dair oluşan spekülasyonlara cevap vermişti. Sözlerinin başında günlük 300 metreküpten fazla beton döküldüğüne dikkat çeken Alparslan, şu anda inşaatın öngörüldüğü gibi yürüdüğünü ifade etmişti. Sözlerinin devamında ise son günlerde kamuoyunda oluşan fiyat artışı söylentilerine de değinen Alparslan, inşaat malzemelerine gelen zamdan ötürü fiyat artışının olduğunu kaydetmiş, bu artışın da çok yüksek olmadığını, kooperatif üyelerini ise konuyla ilgili sürekli olarak bilgilendirdiklerini vurgulamıştı. Alparslan’ın açıklamalarının gazetemizde ve sitemizde yayınlanmasının ardından ise çok sayıda tepki içerikli mesajlar gönderildi. Tek taraflı haber yapmadan sorumluluk anlayışıyla hareket eden bir basın kuruluşu olarak, sosyal medya hesabımıza kooperatif üyeleri adına Derviş Durur isimli vatandaştan gelen, ‘Yenikent Kooperatif Üyelerinin Cevabı’ başlıklı yazıyı siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

İşte sosyal medya hesabımıza gelen basın açıklaması, “Dulkadiroğlu Belediyesi 2017 Haziran ayında yeni kent toplu konutlarının tanıtımını yapmıştır. Tanıtımda belediye başkanı ortalama fiyatların 90.000 TL olduğunu duyurmuştur. Belediye Başkanı Aksu TV’ye 09.10.2017 de çıkarak tapuların alındığını çalışmaların tamamlandığını sadece ruhsat işlemlerinin devam ettiğini 15 güne onunda tamamlanarak Kasım ayında inşaatın başlayacağını duyurmuştur. Fakat ihale ve akabinde inşaatın başlaması Nisan 2018’i buldu. Ve kooperatif tapuları şubat ayında aldığını söyledi oysa belediye başkanı 10. ayda tapuları aldık demişti. Sonradan Temmuz ayında alındığını öğrendik. 6 aylık gecikmenin sonucunda inşaat maliyetleri yükselmiş ve bunun bedeli kooperatif üyelerinin sırtına yüklenmiştir. Ve fiyat listesi açıklayarak ortalama fiyatı 113.000 TL olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak Dulkadiroğlu Belediyesi vaat ettiği sürede ihaleyi yapıp inşaata başlamayı beceremediğinden daire başı ortalama 23.000 TL zam yapıp kooperatif üyelerini zarara uğratmıştır. Ve belediye yetkilileri bu gecikmenin sebebini açıklama olarak DSİ’nin inşaata bir türlü izin vermediğini söylemişler fakat baş vurularımız sonucunda DSİ konu ile ilgilerinin olmadığını açıklamıştır. DSİ’nin BİMER üzerinden yolladığı ve posta ile gelen cevap elimizdedir. DSİ’nin oraya kanal yapacağını söylemişlerdir fakat o yere dolgu yapıldığı duyumları gelmektedir. Kanal yapılacak ise dolgu beden yapılmaktadır. Tanıtımdan 4 gün önce sayın Okay yaklaşık 1300 konut yapacaklarını söyleyip tanıtımda 1404 konut ilan etmiştir fakat başvuruları ilk açıklama rakamından yani 1296 konut olarak almışlardır. Herkese Tekin beyin bugünkü demeci karşısında şoka uğradık takip ettiniz mi bilmiyorum. Kooperatifi kursan suç, kurmasan suç dediler bize önceki gün ki haberde ama vaatleri hiçe saymak suç değil. Bugünkü demece de bizim cevabımız, en yüksek daire 132.000 ama 130.000 demişler. Günde 8 daire bitiriyoruz demişler ama ilk kazmanın üstünden 3 ay geçti ortada daha 3 blok yani 120 daire var. Toplam maliyet 126 milyon demişler, bu toplam mı inşaat bedeli mi tam açıklanmamış ama geçen ay bize de 146 milyon diye açıklanmıştı. Genel kurulda 3 saat soruları cevaplamışlar sözde ama genel kurulun toplamı 2 saat sürdü cumartesi de öyle. 200 kişi ile toplanmış görüşmüşler ama hiçbir üye bunu hatırlamıyor. 1 yıl projelendirme ve ruhsat çalışmaları belirlemişler en baştan beri o zaman geçen yıl belediye başkanı neden 3 4 ay sonra ilk kazma vurulacak dedi. Bürüt 140, net 121 metrekare demişler ama bize de brüt yine 140 ama net 109 metre kare demişlerdi. Benim merak ettiğim oradaki basın mensupları neden gitmeden önce konuyu irdelemiyor.”

(Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2018, 10:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sefa Gören
Sefa Gören - 8 ay Önce

Sizleri şimdi tebrikler ederim eyvAllah

Orhan köpo
Orhan köpo - 8 ay Önce

YENİKENT KOPARATİF ÜYELERİNİN CEVABI.
Dulkadiroğlu belediyesi 2017 haziran ayında yeni kent toplu konutlarının tanıtımını yapmıştır. Tanıtımda belediye başkanı ortalama fiyatların 90000tl olduğunu duyurmuştur. Belediye başkanı aksu TV ye 09.10.2017 de çıkarak tapuların alındığını çalışmaların tamamlandığını sadece ruhsat işlemlerinin devam ettiğini 15 güne onunda tamamlanarak kasım ayında inşaatın başlayacağını duyurmuştur. Fakat ihale ve akabinde inşaatın başlaması nisan 2018 i buldu. Ve koparatif tapuları şubat ayında aldığını söyledi oysa belediye başkanı 10. ayda tapuları aldık demişti. Sonradan temmuz ayında alındığını öğrendik. 6 aylık gecikmenin sonucunda inşaat maliyetleri yükselmiş ve bunun bedeli koparatif üyelerinin sırtına yüklenmiştir. Ve fiyat listesi açıklayarak ortalama fiyatı 113000tl olarak belirlenmiştir.Sonuç olarak dulkadiroğlu belediyesi vaat ettiği sürede ihaleyi yapıp inşaata başlamayı beceremediğinden daire başı ortalama 23000tl zamyapıp koparatif üyelerini zarara uğratmıştır. Ve belediye yetkilileri bu gecikmenin sebebini açıklama olarak DSİ nin inşaata bir türlü izin vermediğini söylemişler fakat baş vurularımız sonucunda DSİ konu ile ilgilerinin olmadığını açıkşamıştır.DSİ nin bimer üzerinden yolladığı ve posta ile gelen cevap elimizde dir. DSİ nin oraya kanal yapacağını söylemişler dir fakat o yere dolgu yapıldığı duyumları gelmektedir. Kanal yapılacak ise dolgu beden yapılmaktadır. Tanıtımdan 4 gün önce sayın Okay yaklaşık 1300 konut yapacaklarını söyleyip tanıtımda 1404 konut ilan etmiştir fakat başvuruları ilk açıklama rakamından yani 1296 kout olarak almışlardır. Aşağıda vereceğim linlerde konu ile ilgili videolar var tanıtım videosu yetkililer tarafından Youtube Facebook ve belediye sitesinden kaldırılmıştır.
Herkese tekin beyin bugünkü demeci karşısında şoka uğradık takip ettiniz mi bilmiyorum.
Koparatifi kursan suç kurmasan suç dediler bize önceki günki haberde Ama vaadleri hiçe saymak suç değil. Sözünde durmamak suç değil. Başkanın böyle bir açıklaması yok diye yalan söylemek suç değil. Videoları kaldırıp inkar etmek suç değil. Bir ay sonra başlayacağız diyip kıvırmak suç değil. Suçu DSİ ye atıp oradan gelen bizimle alakası yok cevabına sessiz kalmak suç değil. Üye kaydını eksik alıp kimse duymasın diyip gizlemek suç değil. İnsanların işyerini arayıp ekmeği ile oynamaya çalışmak suç değil. Bunların hiçbir suçu yok. Tüm suç bizde çünkü değmeyecek olana inanıp güvendik. Tek suçlu biziz. Arsızın güçlü olduğu yerde haklı suçlu olurmuş.
Bugünkü demecede bizim cevabımız
En yüksek daire 132000 ama 130000 demişler. Günde 8 daire bitiriyoruz demişler ama ilk kazmanın üstünden 3 ay geçti ortada daha 3 blok yani 120 daire var. Toplam maliyet 126 milyon demişler (bu toplammı inşaat bbedelimi tam açıklanmamış)ama . geçen ay bizede 146 milyon diye açıklanmıştı. Genel kurulda 3 saat soruları cevaplamışlar sözde ama genel kurulun toplamı 2 saat sürdü cumartesi de öyle. 200 kişi ile toplanmış görüşmüşler ama hiç bir üye bunu hatırlamıyor. 1 yıl projelendirme ve ruhsat çalışmaları belirlemişler en baştan beri o zaman geçen yıl belediye başkanı neden 3 4 ay sonra ilk kazma vurulacak dedi. Bürüt 140 net 121 metre kare demişler ama bizede brüt yine 140 ama net 109 metre kare demişlerdi. Benim merak ettiğim oradaki basın mensupları neden gidmeden önce konuyu irdelemiyor. Belediye başkanının tanıtımda ki ve sonrasındaki denemelerinde Kasım ayında inşaata başlama sözlerini haber sütunlarına taşımıyor. İzkeyeceğiniz tanıtım videosunda belediye başkanı tahmini ortalama taksit tutarını 800 900 TL olarak açıklamıştır. Peki şuan tahmini taksit bedeli nekadar?


http://haberma.web.tv/video/dulkadiroglu-toplu-konut-projesi-tanitim-toplantisi__nzqxeitp3rihttps://youtu.be/Pm2DeswFu50


Bu linkdeki videonun 34.dakikasından sonrası konu ile ilgili
https://youtu.be/TR6Nr85ijK8

Tuba Topuz
Tuba Topuz - 8 ay Önce

Derviş beyin anlattıkları cok dogrudur. Necati Okay beyin anlattıkları hep yalan dolan belediye başkanı olarak sözünde dur kıvırma

zekeriya yılmaz
zekeriya yılmaz - 8 ay Önce

Bu kooparatifte çok büyük bir oyun dönüyor bu açık ve net. Biz üyeler olarak ankaraya külliye ye gideceğiz cumhur başkanımızla görüşmeye. 3 blok azalttık DSİ izin vermedi kanal olacak diye açıklama yapıldı. Konuyla alakalı dsi açıklama yaptı bizim alakamız da yok haberimizde yok diye Herşey hazır diye duyrulan proje bir yıl sonra bütün piyasanın arttığı bir dönemde başlıyor. Kimse beceriksizliğini vatandaşa yükleyemez.

Tuba Topuz
Tuba Topuz - 8 ay Önce

Öncelikle teşekkür ederim bizim sesimizi duyurdugunuz için sizden ricam bu konunun cevabını necati Okay beyden almanız ve inşaat alanına gidip görmeniz ne kadar dogru ne kadar yanlış her şey ortada zaten ellerine yüzlerine bulştırdılar onuda biz gariban üyelerden cıkar maya çalışıyorlar

yavuz ertürk
yavuz ertürk - 8 ay Önce

Ben 18 yıl önce esentepe konutlarına girdim. Binaların tümü bittiğinde bize bir maliyet çıkarıldı herkes ödedi. Kooperatif artan maliyetleri tabi size yükleyecek, kim karşılayacak bu farkı.

SIRADAKİ HABER

banner96

banner67

banner98

banner103