VEFAT EDEN ÇİFTÇİ, ÇİFTÇİLER GÜNÜ’NDE UNUTULMADI!

Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesinde çiftçilikte farklı ürünleri yetiştirme noktasında yeni yöntemler deneyen, başarılı da olan fakat beyin kanaması sebebiyle vefat eden Abdullah Kamalak, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde unutulmadı.

VEFAT EDEN ÇİFTÇİ, ÇİFTÇİLER GÜNÜ’NDE UNUTULMADI!

Kahramanmaraş’ın Türkoğlu İlçesi’ne bağlı Çakıroğlu Mahallesi’nde çiftçilikte farklı ürünleri yetiştirme noktasında yeni yöntemler deneyen ve başarılarıyla adından söz ettiren çiftçi Abdullah Kamalak, geçtiğimiz yıl beyin kanaması sebebiyle vefat etmişti. Kamalak, vefatının ardından tarım camiası tarafından unutulmadı. Kahramanmaraş Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Şube Müdürlerinden İbrahim Kargı, Ziraat Mühendisleri Ali Kalaycı ve Kemal Sami Aloğlu ve Sefair Bağcı, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde Abdullah Kamalak’ın eşi Fadıma Kamalak'ı ziyaret etti. Ziyarette Türkoğlu Çilek Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Kaplan ve köyde ikamet eden diğer çiftçiler de hazır bulundular. Fadıma Kamalak'a geçtiğimiz yıl eylül ayında beyin kanamasına bağlı olarak vefat eden eşi Abdullah Kamalak adına teşekkür plaketi verildi.

Kahramanmaraş Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Bozkurt tarafından verilen plakette “Sayın Fadıma Kamalak, Sizin şahsınızda rahmetli eşiniz Abdullah Kamalak'a önder çiftçi olarak başta çilek yetiştiriciliği olmak üzere tarımsal yeniliklerin yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalardan dolayı teşekkür ederiz” ifadelerine yer verildi.

“FARKLI ÜRÜNLER YETİŞTİRMEYİ VE YENİ YÖNTEMLER DENEMEYİ SEVERDİ”

Teşekkür plaketini takdim eden Şube Müdürü İbrahim Kargı: "Merhum Abdullah Kamalak'ı yıllar önce Osmaniye'de görev yaparken tanımıştım. Bahçe İlçe Tarım Müdürlüğü görevini yürütürken ismini ve yaptığı çalışmaları duymuştum. Her ne kadar sorumluluk bölgemde olmasa bile gelip tanışmış ve yaptığı çalışmaları bizzat yerinde incelemiştim. Sonraki yıllarda da Kahramanmaraş'ta görev yapmam hasebiyle görüşmelerimizi ve çalışmalarımızı daha koordineli hala getirmiştik. Bu süreçte Çakıroğlu mahallesinde ve çevresinde tarımın gelişmesi için çok verimli çalışmalar yaptı. Farklı ürünler yetiştirmeyi ve yeni yöntemler denemeyi severdi. Çileğin yanı sıra böğürtlen, ahududu, kivi gibi farklı meyvelerin bölgede ilk uygulayıcısı ve yetiştiricisi oldu. Tarım İl Müdürlüğü personeline her zaman yardımcı olmaya çalıştı. Abdullah Kamalak'la çalışan personelimiz her zaman memnun kaldılar. Merhumu rahmetle anarken, yaptıkları çalışmalar için çok teşekkür ediyorum." dedi.

ABDULLAH KAMALAK KİMDİR?

1944 yılında Türkoğlu ilçesinde doğmuştu. Birçok tarım ürününün ekimini ve denemesini yapmıştı. en önemli çalışmalarını ise çilek üzerine yapmıştı. 1980'li yılların başından itibaren çilek üretimine ağırlık vermiş, çilek üretiminde damlama sulama, malçlı sistem gibi verimi artırıcı, işçilik ve su kullanımını azaltıcı yenilikleri kullanarak diğer çiftçilere örnek olmuştu. 2007 yılında ise Bakanlar Kurulu kararı ile Türkoğlu Çilek Üreticileri Birliğini kurmuş ve üç yıl boyunca başkanlığını yürütmüştü. Yaptığı çalışmalarla köyünün ekonomisinin düzelmesini sağlamıştı. Yaşamı boyunca "Allah ömür verdiyse yapacak ve öğrenecek şeyler vardır diyerek çalışmaktan ve öğrenmekten hiç geri durmamıştı. "Geçtiğimiz yıl ise 74 yaşında hayatını kaybetti.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2019, 16:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner145

banner144