Vatandaşın kırmızı ete değil Bamyaya gücü yetmiyor!

Kahramanmaraş’ta yaz, kış en çok tüketilen besin gıdalarının başında gelen ve lezzetinden çok sağladığı faydalarla öne çıkan bamya, 120 TL’lik kilogram fiyatı ile kırmızı etten daha pahalı durumda.

Vatandaşın kırmızı ete değil Bamyaya gücü yetmiyor!

İnsan sağlığı açısından oldukça önemli bir besin türü olan, içerisinde barındırdığı A,C,K vitaminleri ve kanseri önleyici etkileriyle özellikle kış günlerde çok sık tüketilen bamya, 120 TL’lik kilogram fiyatı ile adeta dudak uçuklatıyor. Fiyatına neredeyse 3 kilogram kırmızı et alınabilecek durumda olan bamya, vatandaşların cebini yakıyor. Fiyatının çok pahalı olması nedeniyle şu sıralar kilogram ile nadir satılan bamya, insanlar tarafından gram usulü ile alınıyor. Kahramanmaraş’ta aktar esnaflarından Ali Körmen, bamyanın çok lezzetli ve aynı zamanda çok faydalı olduğunu belirterek, fiyatının pahalı olmasının normal olduğunu söyledi. Her yıl kış mevsimde özellikle kuru bamyanın fiyatının pahalı olduğunu aktaran Körmen, vatandaşların genelde gram olarak aldığını da sözlerine ekledi.

100 GRAM KURU BAMYADAN BİR TENCERE YEMEK ÇIKIYOR”
100 gram bamyadan bir tencere yemek çıktığını ifade eden Körmen, “Genelde müşteri 100 gram alıyor. 100 gram kuru bamyadan bir tencere yemek çıkıyor. Çorbası ve yemeği yapılıyor kuru bamyanın. Bağırsakları çalıştırdığı biliniyor. Bir kilo etin 3 katına satıyoruz bamyayı. Dizilmesinden, kurutulmasına kadar her işlemi zahmetli olduğu için fiyatı da haliyle pahalı. Ancak bamya çok faydalı bir ürün. Birçok hastalığa iyi geliyor. Kışın özellikle vatandaştan ilgi görüyor. Haliyle herkes kiloyla alamıyor. Bu nedenle biz de gramlık paketler hazırladık vatandaş için. En azından bir yemeklik paket bamya alanlar çok oluyor” ifadelerini kullandı.

Haber: Emre Akkış


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER