VATANDAŞ TEZGÂHA ELİNİ UZATAMIYOR

Patates, soğan ve domates fiyatlarındaki artış her geçen gün biraz daha gerilerken geçen haftanın zam şampiyonu limon, bu haftada istikrarını korumakla kalmadı ve 8 TL’ye yükseldi. Limondaki bu artış ise hem Pazar esnafları hem de vatandaşları üzdü.

VATANDAŞ TEZGÂHA ELİNİ UZATAMIYOR

Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Kümbet Mahallesi’nde her Çarşamba günü kurulan semt pazarının nabzını Manşet Gazetesi olarak siz okuyucularımız için tuttuk. Son günlerde ülke gündemini yoğun bir şekilde meşgul eden meyve ve sebze fiyatlarındaki artışlar vatandaşları ve satıcıları sıkıntıya sokuyor. Çarşamba Pazarı’nda esnaflarla yaptığımız görüşmelerde fiyatların yüksekliğinden dolayı şikâyetçi olan esnaf, fiyatların ilerleyen günlerde düşeceğinden umutlu.

ÜRETİM DÜŞTÜ”
Pazar esnaflarından Burhan Ejdarha, “Kahramanmaraş şehir merkezinde 1. Semt pazarındanım. 15 yıldır bu mesleği yapıyorum. Seçimden önce bazı ürünlerde diyeyim hepsinde değil örnek veriyorum patates soğan 6 lirayı gördü. Bugün 6 liraya olanın en iyisi 3 lira. Ne olmuş bir düşüş olmuş. Ben 15 yıldır bu mesleği yapıyorum kabağın üretiminin bu sezon kadar kısa olduğunu görmedim. Bu sezon çok kısa niye diye sorarsanız bahar ayları tufan yağışlı geçti gündüz sıcak olup gece soğuk olduğunda üşüdü. Hani ateş yakarsınız ya o şekil oldu. Üretim yüzde yüzken yüzde on beşlere düştü. Hal de git 2.5 lira piyasa 3 ile 3 buçuk arasında değişir. Biz de 3 lira, geçen haftada öyleydi. 2 aydır yerli Kahramanmaraş kabağı 3 lira bizde. Bu fiyat pazarlarda böyle sen gidip marketlerde manavlarda alacak olursan 4 liradan aşağı yok. Çünkü üretimi zor ondan dolayı. Benim tezgâhım da kabak olmadığı gün moralim bozuk oluyor. O gün tezgâhım boş olmuş sayarım ben. Yani 15 yıl önce bu pazarcılığı kabak satarak öğrendim. 15 sene önceki pazarcılıkla şu an ki pazarcılık arasında çok fark var. O yıllarda güler yüz yoktu, disiplin yoktu. Pazarda esnaflık çok hassas bir şey. Benim için en önemli şey pazarcılıkta disiplin ahlak edep huy. Pazarda esnaflık çok hassas bir şey. İlerleyen zamanlarda salatalık bol olur ve fiyatı düşer. Bugün salatalık 2 lira normalde 2,5 3 liraydı şimdi ise 2 lira. Üretim arttığı için fiyat da düşüyor. Benim gözümde patates ve kabak zirvede ki ürün. Limon zaten bayadır 7-8 lira. Ben bu sezonun fiyatları yüksek olup ta devam edenler de limon var. Ben geçen sezon kabağı kendim ektim şimdi 3 liraya verdim kabağa 1, 1,25 e verirdim. Bugün çok fark var” şeklinde konuştu.

İşte Çarşamba Pazarı’ndaki fiyat durumu;

Taze fasulye 5

Domates 2

Soğan 2-3

Sarımsak 3

Limon 8

Marul 3

Salatalık 2

Şeftali 4

Şekerpare 2

Siyah erik 2

Üzüm 3,5

Nektarı 3

Armut 3,5

Kavun 2

Vişne 4

Biber 2

Muz 6

Karpuz 75 kuruş

Haber: Yusuf Temiz


 


 


 


 


 

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2018, 13:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96

banner67

banner98

banner103