banner117

Vatandaş: “CHP TUTARSIZ”

Vatandaş: “CHP TUTARSIZ”

Meclis genel kurulunda gündemden düşmeyen dokunulmazlık tartışmalarında net bir karara varılırken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kararından vazgeçmesi, gündemi tekrar dokunulmazlık tartışmalarına taşıdı.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yapılan dokunulmazlık tartışmalarında “Anayasa’ya aykırı olmasına rağmen ‘Evet’ diyeceğiz” açıklaması tartışmanın merkezine oturan sözlerden biri olmuştu. Yapılan açıklamaya rağmen kararından vazgeçen CHP Genel Başkanı, dokunulmazlığa ‘Hayır’ diyerek, gündemde geniş yankı oluşturdu. Kılıçdaroğlu’nun dokunulmazlık tartışmalarında net bir karar vermemesini ‘Tutarsızlık’ diye adlandıran vatandaşlar, dokunulmazlık tartışmalarında bir an önce karara varılması gerektiğini söyledi. Yaptığı sokak röportajlarıyla gündemin nabzını tutan Manşet Gazetesi bu defada dokunulmazlık tartışmalarında vatandaşların kişisel görüşlerini sayfa sütunlarına taşıdı.

İşte röportajımızın ayrıntıları:

 

Oğuz Dertli

Bu ülkenin kaderiyle, milletiyle, insanıyla hep beraber bütün olmamıza rağmen insanın gururunu rencide etmeye hakkı yok. Bence Kılıçdaroğlu artık o koltuğu biran önce bırakmalıdır. CHP adı altında hiçbir kurumda kalmamalıdır. Ne yazık ki insanlar bunu anlayıp, göremiyorlar. Dışarıya nasıl satıldığımızı, boyun büktüğümüzü bunların evet diyemediklerinden belli bir kanıtıdır. CHP’ye yazıklar olsun diyorum.

Hamza Çavdar

Kılıçdaroğlu tarafını belli etmiş durumdadır. Adam bir PKK yandaşlısıdır. Bunu halka, bizlere böyle yansıtmaktadır. Önceki iktidarlarla oynadığı oyunları gizli oynuyordu şimdi ise tamamen açmış bulunuyor kendini. Adam resmen kendi çıkarları için tarafını ilan etti.

Ramazan Alıç

CHP şuanda tamamen dış güçlerin elinde olan bir partidir. Dış güçler tarafından yönlendiriliyor. Atatürk’ün kurduğu bir parti olmaktan çıktı. Tamamıyla artık başkalarının kontrolünde. Ülkeyi bölmek için ne yapılmak isteniyorsa onlar yapmaya çalışıyorlar. Terör örgütlerinden daha da ziyade uluslararası örgütler diye adlandırabiliriz.  Uluslar örgütler tarafından resmen kullanılıyorlar. CHP’nin kendi yanlışları var eğer ki dokunulmazlık kaldırıldığında kendi yanlışlıkları ortaya çıktığı zaman kendileri de yargılanacaktır. Buda onların işine gelmiyor. Doğuda ve Güneydoğuda ki PKK sorunları ülkemiz açısından acı gerçeklerdir. Sürekli ortalık karıştırılıyor. Bunun için daha farklı önlemler alınmalıdır. İllaki orda askerin, polisin savaşarak yapmasından ziyade bölgede daha etkili olabilecek strateji uygulayabilirler.

Hacı Yıldız

Kılıçdaroğlu iki yüzlülük yaparak vatana ihanet etmiştir. Baştan söz verdi sonrasından sözünden çok basit bir şekilde sözünden caydı. Böyle yalan söyleyen insanları başımıza getirirsen bu ülke adam olmaz. Allah bilir başımıza ne gelir. Bu tür adamların bize gereği yok.  Vatana bayrağa söz verince sözünde durmak lazım. iki yüzlü adam nasıl yönetecek bu ülkeyi ki? vatanını, milletini, camisini seven bir kürdüm ve bu düşüncülerdeyim.

Kürşad Deniz

Cumhuriyet Halk Partisinin yaptığı bu harekete çok sinirlendim. Önce dokunulmazlığın kaldırılmasını isteyip sonra vazgeçtiler. Bu resmen bir çocukla oyun oynar gibi hareketler sergilediler. Diğer partilerde ise hiç bir şey fark etmiyor. Ben çok güzel bir Atatürkçüyüm. Zamanında CHP’ye güveniyordum ve tutuyordum. Şimdi ise kınıyorum. Kılıçdaroğlu başımıza gelse hiç bir şey yapamaz ve verdiği sözleri kesinlikle tutamaz. Bu böyle devam ederse CHP’de çok büyük bir kayıp olur. Kılıçdaroğlu ’nu kınıyorum.

Süleyman Turan

CHP’de adam akıllı olan bir Deniz Baykal vardı. Deniz Baykal gittikten sonra CHP iyice bozuldu. Kılıçdaroğlu ‘nu o koltuğa oturtmakla çok büyük hata yaptılar. CHP ondan sonra büyük bir düşüş yaşadı. Sözlerinden dönüp iki yüzlülük yapmaları çok normal bu tür şeylere artık şaşırmamak lazım.

Tuna Üzüm

Dokunulmazlıklar kaldırılsın ama başkanlık sistemi o paketin içinde olursa karşıyım. Politikalar günlük ve anlıktır. Biranda her şey değişir. Herkes her şeyi değiştirebilir. Bunu iktidarda, muhalefette yapıyor. Normal karşılamak lazım. Vatandaş olarak dokunulmazlıklarının kalkmasına taraftarım ama hepsinin kalkması lazım.

Şeref Güzel

Bu davranış CHP’nin her zaman ki yaptığı gibi bir tutarsızlıktır. Buna yanardöner derler. Sonucunda yine halkın dediği olur. CHP’nin amacı HDP’nin yerini almak istiyor. HDP’nin aldığı oyları kendisine çekmek istemesidir.  Tüm olay budur.

Cemal Köklükaya

Bu konuda dokunulmazlıkların kaldırılmasını halkın isteğine sunarlarsa zaten halk evet diyecektir. Herhangi bir parti hayır demiş, başkası sözünden dönmüş bunlar sonucu değiştirmeyecektir. Sonuçta yine buna karar veren halk olacaktır. CHP önce evet deyip sonra hayır demesi de onların içinde bildikleri bir politikadır. Ona benim aklım ermez ve zaten bilememde. Devletin içinde yaşadıkları durumu zaten içindekilerden başkada kimsenin bilemeyeceği kanaatindeyim. 

 

İsmail Evran

Benim fikrim bu konuda bu yapılan konuşmaların adı siyaset. Bugün evet der, yarın hayır der bunu kimse kestiremez. Bunun sonucunu ancak cuma günü hep beraber göreceğiz. Bu yapılanla beraber şununda bilinmesi lazım ki, söz yüzü kalmamış. Adam mecliste söz veriyor, sonra cayıyor. Sonra mecliste kavga döğüş ardı arkası gelmiyor.

 

Mehmet Başkurt

Siyaset bir oyun, eğer evet oyu verilecek olursa cuma günü olmaz. Bunun çözüleceği varsa eğer referanduma gider halk oyunu kullanır daha sonra her şey netleşir. Eğer zaten mecliste bunu onaylayacak olsalar bile yine bir yerden kıvırıp referanduma gidecekler. Bunların yapmak istedikleri budur, başka bir şey değil. Şimdi CHP şunu düşünüyor, eğer biz buna evet oyu vermezsek yarın bir gün çıkacaklar meydanlara CHP istemiyor, halk duyun diye duyuracaklar. Bunlar daha önce evet dediler zaten olacağıda yok. CHP referanduma gidip halkı arkasına almayı düşünüyor olabilir.

 

Cuma Karasu

Ben CHP'nin yaptığı siyaset biçimini ancak tutarsız siyaset olarak adlandırıyorum. Bence dokunulmazlıklar kaldırılmalı ve birlik sağlanmalı olduğunu düşünüyorum. Fakat CHP'nin yaptığı siyaset tutarsız siyaset olduğunu düşünüyorum. Tutarsız siyasetinde ne olduğunu açıklamaya gerek olmadığını düşüncesindeyim.

 

Kemal Atıcı

CHP'nin bu zaman kadar yaptığı siyasetten evet cevabından sonra bunu yapacağı belliydi. Şimdi CHP'nin bu duruma hayır demesinin belkide bir sürü sebebi vardır fakat bunlardan en birincisi AK parti hükümetini sevmediklerinden ve onların iktidarlığını çekememezlikten kaynaklanan bir durum olduğu kanaatindeyim. Bizim ümit ve istediğimiz AK parti hükümetini Allah başımızdan eksik etmesin.

 

Durmuş Ali Karabulut

CHP zaten bu zamana kadar böyle olayları hep yapmıştır. Hep böyle bir yanar döner şeklinde olan bir parti olduğunu düşünüyorum. Atatürk'ün kurduğu partiyi öyle değiştirdilerki o CHP'den eser yok artık. Bu dokunulmazlıklara hayır dedikleri AK parti devletine ters olsunlarda ne olursa olsun. Bunlar sanıyorumki zaten kendileride ne yaptıklarını bilmiyorlar.

 

Ekrem Akçam

Yani bu konuda hiç şaşırmadım. Bunu gördüğümde duyduğumda da hiç şaşırmamıştım. Çünkü CHP'nin her zaman yaptığı gibi olaylardan bir tanesidir. Yani CHP partisi bu yönde yaptıklarını herkes biliyor ve görüyor olduğunu düşünüyorum. Çünkü HDP'nin kuyruğu CHP. Bu şimdi olan bir şeyde değil, baştan beri böyleydi fakat şimdi yüzlerini daha da ortaya çıkarttılar. Halk görmüyor bunu bu da ayrı dava.

 

Haber: Meliha Şeyda Akçakale

Haber: Ahmet Özkars

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER