ÜNAL’DAN ELBİSTAN’A BÜYÜK MÜJDE!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, kirliliği ve çevresinin bakımsızlığı nedeniyle yıllarca ilçede yaşayanlardan ilgi görmeyen Elbistan Pınarbaşı’nın temizlenerek, yeniden hayata dönderileceğinin müjdesini verdi.

ÜNAL’DAN ELBİSTAN’A BÜYÜK MÜJDE!

24 Haziran’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği seçimleri için çalışmalarını aralıksız olarak sürdüren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, Milli İrade Camii’nin temel atma töreninin ardından Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Ünal burada, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ve daha önce Türkiye’de kirliliğiyle gündeme gelen Porsuk Çayı’nı temizleyerek adını duyuran Peyzaj Mimarı Belemir Dalokay ile toplantı yaptı. Toplantıya AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici de katıldı. Toplantı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, Kahramanmaraş’ta önemli çalışmalara imza atacaklarının müjdesini verdi. Elbistan için Master Eylem Planı yaptıklarını ve Elbistan’da kirliliği nedeniyle tepki çeken Ceyhan Nehri’nin doğum yeri olan Pınarbaşı’nın temizlenmesi noktasında çalışmalar başlattıklarını söyledi. Mahir Ünal, daha önce Kırşehir ve Eskişehir’de kirliliği ve çevresinin bakımsızlığı nedeniyle yıllardır önüne geçilemeyen kirliliğin temizlenmesini sağlayan Peyzaj Mimarı Belemir Dalokay’a Elbistan’ın içerisinden geçen nehri emanet ettiklerini ve buradaki kirliliğin önüne geçilerek ilçeye kazandırılacağına inandığını söyledi.

ELBİSTAN’DAKİ CENNET IRMAĞI’NIN ÇEVRE DÜZENLEMESİNİ YAPACAĞIZ”

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, Millet Bahçeleri’nin Türkiye’de büyük bir heyecan oluşturduğunu söyledi. Ceyhan Nehri’nin doğum yeri olan Elbistan’daki Pınarbaşı’nın temizlenmesi için çalışma başlattıklarının müjdesini veren Ünal, “Öncelikle Cumhurbaşkanımızın açıkladığı Millet Bahçeleri çok ciddi bir heyecan oluşturdu. Bizim özellikle yeni dönemde üst yapıya dönük daha çok hız kazanacak. Çünkü Türkiye geçtiğimiz 16 yılda ulaşımda, sağlıkta, eğitimde ve turizmde çok ciddi altyapı harcamaları gerçekleştirdi. Bizim Kahramanmaraş ile Göksun arasındaki 60 Kilometrelik yola iki kat trilyon para harcadık. Artık Türkiye bu alandaki çalışmalarını büyük oranda bitirdiği için yeni dönemde biz, şehirlerimizin kimliği, şehirlerimizin tarihi dokusunun yeniden ortaya çıkarılması sürdürülebilir çevrenin korunması, özellikle su kaynaklarımızın korunması gibi bu konuda önemli çalışmalara imza atacağız. Bugün Elbistan ile ilgili Peyzaj Mimarı Belemir hanımında bize katılmasıyla birlikte, bildiğiniz gibi bir beylik başkenti olarak Elbistan’ın master planını yapmıştık. Şimdi bu master planını ortasında hem Ceyhan Nehri’nin kaynağından başlayarak şehrin içerisinden geçişi ve bunun çevre düzenlemesi gerçekleştireceğiz hem de içinden nehir geçen şehriler son derece azdır. Elbistan’da bunlardan bir tanesi. İnşallah Belemir hanımla bir çalışma yapacağız çünkü Eskişehir ve Kırşehir’i Belemir Hanım yaptı. Şimdi de Elbistan’da Belemir hanıma emanet. Ceyhan, Cennet ırmaklarından dört cennet ırmağından biridir denir. Bu Cennet ırmağını inşallah çevre düzenlemesini biz Belemir hanıma emanet edeceğiz” dedi.

KAHRAMANMARAŞ’I ÖNEMLİ BİR TURİZM YOLU YAPACAĞIZ”

Kahramanmaraş’ı önemli bir turizm yolu haline getireceklerinin altını çizen Ünal, “Bizim amacımız, bir beylik başkentinin ortaya çıkması öncelikle. Birde biz Kahramanmaraş’ı tarih turizmiyle, inanç turizmiyle, özellikle Kahramanmaraş’ın doğasıyla, Kahramanmaraş’ı önemli bir turizm yollarından birisi haline getireceğiz. Kahramanmaraş özellikle mozaikleriyle, Germenica ile önemli bir merkez. Kuzeye doğru gittiğimizde Geben yolu ve Kaleler ayrı bir tarihi dokuyu bize sunuyor. Hemen Göksun ve Afşin’den Ashab-ı Kehf’e ulaşıyoruz, Yedikuyular’a ulaşıyoruz. Ashab-ı Kehf’te biliyorsunuz Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı bütün dönemleriyle şuanda yaşıyor. Diğer taraftan Afşin’den hemen Elbistan’a geçtiğinizde Elbistan’da Ulu Camii, Pınarbaşı gibi yeni bir tarih iklimine giriyorsunuz. Biz bütün bunları bir turizm paketi halinde sunmayın da düşünüyoruz. Yani hem gastronomisiyle hem mutfağı ve damak tadı ile hem tarihin içerisinden akıp gelen muhteşem dokusuyla hem bölgenin belli inançlarının merkezi olması sebebiyle aslında biz yavaş yavaş Kahramanmaraş’ın bütününü planlıyoruz. Yani tüm bu çalışmalar bittiğinde çevresiyle, tarihi dokusuyla, kültürüyle, mutfağıyla, etnografyasıyla, her şeyi ile bir şehir ortaya çıkar. Bizim nihai amacımız bu. Su kaynaklarımızın korunması açısından geçenler de bir atık su arıtma tesisimizin açılışını yaptık. 130 milyonluk yatırımla Kahramanmaraş’ın özellikle atık su da bulunan kimyasalların, su kaynaklarımızı kirletmesi, verimli toprağı özellikle adeta verimsiz hale dönüştürmesini engellemek için önemli bir adım attık. Bunlar bir büyük çalışmanın küçük bir parçaları” ifadelerini kullandı.

(Haber: Ahmet Güneçıkan-Mustafa Kılınç)

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2018, 16:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Osmn KLNC
Osmn KLNC - 11 ay Önce

Sayın genel başkan yardımcım yine yaptı yapacağını bombayı patlattı.cennetırmağı olarak bilinen ceyhan nehrimizi gerek peyzaj gerek temizliği gerek şehrin içerisinden geçtiği güzergah boyunca adeta gerdanlık misali bir proje ALLAH mübarek eylesin.bakanlıkta ve vekillikde MAHİR ÜNAL la reislikde RECEP TAYYİP ERDOGAN la yola devam

SIRADAKİ HABER

banner96

banner103