TUSAŞ BAŞKANLIĞI’NA KAHRAMANMARAŞLI BOZDOĞAN GETİRİLDİ

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Kahramanmaraşlı Prof. Dr. Rafet Bozdoğan getirildi. Bozdoğan ile birlikte 5 yeni yönetim kurulu üyesi göreve başladı. TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil de yönetim kurulu üyesi oldu ve ilk defa iki görevi aynı anda üstlendi.

TUSAŞ BAŞKANLIĞI’NA  KAHRAMANMARAŞLI  BOZDOĞAN GETİRİLDİ

Dün gerçekleşen TUSAŞ 2019 Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda Prof. Dr. Ahmet Bolat ve Adnan Çelik haricinde 5 yeni yönetim kurulu üyesi göreve başladı. Prof.Dr. Oğuz Borat’tan görevi devralan yeni başkanı Bozdoğan ile birlikte Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşuyor:

Prof. Dr. Rafet Bozdoğan – Yönetim Kurulu Başkanı

Prof. Dr. Ahmet Bolat – Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Sn. Şuay Alpay – Yönetim Kurulu Üyesi (MSB Bakan Yardımcısı)

Sn. Adnan Çelik – Yönetim Kurulu Üyesi

Prof. Dr. Temel Kotil – Yönetim Kurulu Üyesi / Genel Müdür

Sn. Namık Kemal Altıparmak – Yönetim Kurulu Üyesi

Sn. Hüseyin Avşar – Yönetim Kurulu Üyesi

Prof. Dr. Rafet Bozdoğan 1960 yılında Kahramanmaraş ‘da doğdu. İlk (1972), Orta (1975) ve lise öğrenimi (1978) Kahramanmaraş’ da tamamladı. 1982 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Adalet Yüksek Okulundan mezun olan Bozdoğan, 1986 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kimya Metalürji Fakültesi Metalürji Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Master ve Doktora çalışmalarını İngiltere Birmingham Üniversitesi Metalürji Mühendisliği Bölümü, Uçak ve Uzay Malzemeleri konusunda 1987-1991 yılları arasında tamamladı. 1992 yılında Türkiye’ye dönen Dr. Bozdoğan, İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesine öğretim üyesi olarak atandı. Sırası ile 1992 yılında Yard. Doç. Dr., 1993 yılında Doç. Dr. unvanını alan Dr. Bozdoğan, 1992-1996 yılları arası İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Gemi İnşaa ve Deniz Bilimleri Fakültesi ve Hava Harp Okulu’nda tam zamanlı öğretim üyeliği yaptı. 1996 yılında özel sektöre geçen Dr. Bozdoğan, 1999 yılına kadar özel sektörde yöneticilik ve yarı zamanlı öğretim üyeliğine devam etti.
1999 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) daveti üzerine APK Daire Başkanı olarak atandı. Daha sonra 2000 yılında İBB’ de yeni kurulan Ulaşım Dairesi Başkanlığına atandı. Bu görevi yaklaşık 5 yıl kadar sürdürdükten sonra İBB’nin Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcılığına atandı. Takriben 2 yıl bu görevde kalan Dr. Bozdoğan, 2007 yılında Büyükşehir belediyesinden istifa ederek özel sektöre geçti ve Haziran 2010 tarihinde Yalova Üniversitesi’ne geçinceye kadar devam etti. Halen Yalova Üniversitesi’nde Prof. Dr. olan Bozdoğan, Çınarcık Meslek Yüksek Okulu Müdür Vekilliği görevini yürütmektedir. Gerek üniversite öğretim üyesi olduğu dönemde ve gerekse İBB’de bürokrat olarak görev yaptığı dönemde uçak ve uzay malzemeleri ve ulaşım konusunda ulusal ve uluslararası birçok yayını ve birçok seminer, panel ve konferansa katılımı bulunmaktadır. Prof. Dr. Rafet Bozdoğan evli ve üç çocuk babası, ve iyi derece İngilizce bilmektedir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Kara Turna
Mehmet Kara Turna - 4 hafta Önce

Allahu Teala mübarek eylesin görevini hakkıyla yapan kullarından eylesin Allah azze ve celle yar ve yardımcıları olsun sonunda da Cenabı Hakk'ın rızasını kazanan kullardan eylesin inşAllah

SIRADAKİ HABER