TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ’NDEN 20. KURULUŞ YILINA ÖZEL SERGİ

Türk Kadınlar Birliği Kahramanmaraş Şubesi tarafından şubenin kuruluşunun 20. yıl dönümü ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen sergide kadınlar el emeklerini görücüye çıkarttı.

TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ’NDEN   20. KURULUŞ YILINA ÖZEL SERGİ

Kuruluşunun 20. yıl dönümü ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nın fuaye alanında Türk Kadınlar Birliği Kahramanmaraş Şubesi tarafından sergi açıldı. Sergiye Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Kahramanmaraş Emniyet Müdürü Doğan İnci, İl Jandarma Komutamı Albay Cafer Öz, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hanifi Öksüz ve Türk Kadınlar Birliği Kahramanmaraş Şube Başkanı Nevhiz Erayman’ın yanı sıra çok sayıda bayan katıldı.

8 MART KADINLAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN”

Serginin açılış konuşmasını yapan Türk Kadınlar Birliği Kahramanmaraş Şube Başkanı Nevhiz Erayman, bütün kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı. Erayman, “Türk Kadınlar Birliği Kahramanmaraş Şubemizin kuruluşunun 20. kuruluş yılı münasebetiyle düzenlediğimiz etkinliğimize desteklerini esirgemeyen Kahramanmaraş Valimizin değerli eşi Ruhan hanımefendiye, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun’a ve tüm dernek üyesi arkadaşlarıma sonsuz teşekkür ediyorum. Bu vesile ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum” dedi.

HER SANİYE KADINLARIN KIYMETİNİN BİLİNMESİ GEREKİR”

Sergide konuşan Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan ise kadınların sadece 8 Mart’ta değil, her gün, her saniye kıymetinin bilinmesi gerektiğini söyledi. Vali Özkan, “Türk Kadınlar Birliği’nin Kahramanmaraş Şubesi’nin aslında öncülüğünde böylesine anlamlı bir günde 8 Mart’ta hanımefendilerin buluşması ve bizim de bu buluşmada bulunmamızdan büyük bir memnuniyet duyduğumu belirtmek istiyorum. Öncelikle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle burada bulunan hanımefendiler başta olmak üzere Kahramanmaraşlı bütün hanımların bu güzel gününü tebrik ediyorum. Sadece 8 Mart değil, aslında her gün, her ay, her saat, her saniye insanın kıymetini bilmek, yeni nesillerin kıymetini bilmek, özellikle hanımların kıymetini bilmek dünyadaki misyonu, mahalledeki fonksiyonu, ailedeki temayülünün toplumun ve ailenin nasıl bir harcı olduğunu, yeni gençliğimizin yeni nesillerin yetişmesinde hanımların nasıl bir inşacı olduğunun şuurunda olmak bizim toplumsal ve kültürel gelişmemiz için mutlak bir gereklilik. Dolayısıyla bütün insanların aslında insan hakları başta olmak üzere insan haklarının temel umdelerini sahiplenmesi, öngörülebilir bir hukuk sisteminin inşası ve işletilmesiyle ilgili iş birliği yapılması çok önemli. Hassaten hanımların layık olduğu zeminde, bütün işlerde layık olduğu mevkiye kendisinin toplumsal rolü, kültürel rolü, ailevi rolünün ve insanı olarak içinde bulunması gereken rolün icra edilmesinin çok önemli olduğunu biliyoruz” şeklinde konuştu.

BÜYÜK MESAFE KAT EDİLDİ”

Kadınların toplumsal hayata katılımları noktasında çok büyük mesafe kat edildiğini dile getiren Vali Özkan, kadınlara yönelik çalışmalarda koordinasyonun arttırılması gerektiğini de söyledi. Özkan, “Tarihten günümüze bu konuda çok mesafe kat edilmiştir ama mutlaka daha geliştirilmesi, daha iyileştirilmesi gereken alanlar vardır. Kadın haklarıyla ilgili toplumda bir duyarlılığın olması işin temel güvencesidir. Kamudan önce bütün insanların bunun bilincinde olması gerekir. Özellikle sivil toplumun buna öncülük yapması çok önemli. Bu yönüyle de Türk Kadınlar Birliği’nin bu faaliyetini ve insan hakları başta olmak üzere hanımların hak ettiği zeminde devam etmelerini temenni ediyorum. Bu tür faaliyetlerinin artarak devamı önemli ve anlamlı. İlimizde de hem kadın kuruluşları hem de diğer kuruluşlar bu konuda mutlaka iş birliği ve koordinasyonu arttırması gerekiyor. Parlamentomuz bu anlamda özellikle insan haklarıyla ilgili kadın haklarıyla ilgili iyileştirilmeler son 10-15 yılda büyük ilerlemeler kaydettirdi. Ama her şeyden önemlisi bu insan haklarına yönelik kültürün yaygınlaşması. Bugün aynı zamanda hanımların kendi birikimleriyle, el emekleriyle sanata ve kültüre yönelik temayüllerini en güzel bir şeklide ortaya koyduğu geleneksel bir sanatımızın açılışını da yaptık. Tekrar bütün hanım efendilerin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından misafirler, kadınların el emekleriyle yaptığı eserleri gezdi.

(Haber: Hakan Aydın)

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2018, 17:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nevhiz Erayman
Nevhiz Erayman - 2 yıl Önce

Tşkürler

SIRADAKİ HABER