TKDK’DAN YENİ YATIRIM MÜJDESİ

Kahramanmaraş ve ilçelerinde hayat bulan önemli projelerde büyük katkısı olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK) bu kez de Elbistan’da inşa edilecek ve kent için bir ilk niteliği taşıyan modifiye atmosferli soğuk hava deposuna destek vereceği öğrenildi.

TKDK’DAN YENİ YATIRIM MÜJDESİ

Kuruluşundan bugüne faaliyet gösterdiği tüm kentlerde önemli yatırımların ülke ekonomisine kazandırılmasında büyük rol oynayan Türkiye’nin kırsal kalkınma hamlesi, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Kahramanmaraş’ın kırsal kalkınmada adından söz ettirmesi için de önemli çalışmalar yürütüyor. Bu anlamda TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü’nce yürütülen yatırımcı odaklı çalışmalar gün geçtikçe meyvesini veriyor. Son olarak İl Koordinatörlüğü’nde düzenlenen törende Say Soğuk Hava Deposu Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nin “Elbistan Say Atmosfer Kontrollü Soğuk Hava Deposu” projesi için sözleşme imzalandı.

Elbistan'da gerçekleştirilecek olan 5 Milyon TL tutarındaki yatırım, modifiye atmosferli soğuk hava üniteleri aracılığıyla ürünün daha uzun süre ve daha taze muhafaza edilebilmesine olanak sağlayacak olmasıyla bugüne kadar destek verilen tesislerden ayrılıyor. 2 Milyon TL'nin üzerinde hibe talebi olan yatırımı bir an önce faaliyete geçirmeyi arzu ettiklerini ifade eden şirket yetkilisi Halil İbrahim Ödemiş, bu tesisin bölge için ne kadar önemli olduğunun bilincinde olduklarını belirterek TKDK desteğinden istifade edecekleri için de ayrıca mutluluk duyduklarını söyledi.

Sözleşme imzalama töreninin ardından açıklamalarda bulunan İl Koordinatörü Ahmet Cemil Ceyhan ise “Kahramanmaraş’ta niteliği itibariyle bir ilk olacak bu son teknoloji soğuk hava deposuna destek verecek olmaktan son derece memnuniyet duyuyoruz. Yatırım sürecinin ne kadar zorlu olduğunu iyi biliyoruz. Kıymetli yatırımcımızı tebrik ediyor ve projenin hem kendilerine hem de şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Üretime, istihdama, özetle ekonomiye katkı sunacak böyle nitelikli projeleri desteklemeye devam edeceğiz.” dedi.

Meyve ve sebze sektöründe hasat sonrası kayıpları önlemesi ve üreticinin hak ettiği fiyata ürününü satmasına ciddi katkı sağlaması beklenen tesisin % 50 hibe desteği almaya hak kazandığı ve bir an önce faaliyete geçmesi adına çalışmaların başladığı kaydedildi.

Haber Merkezi


 


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner145

banner144