TATİL İÇİN İNTERNETTEN YAPILAN REZERVASYONLARA DİKKAT!

Kahramanmaraş’ta faaliyet gösteren Güzelbulut Tur Acentesi İşletme Sahibi Mehmet GÜzelbulut, “Vatandaş, internet üzerinden alışveriş yaparak bir otel kiralıyor ancak o otelde oda yok yâda öyle bir otel yok. İnsanlarımız alışverişlerini tur acentelerinden yapsın. İnternete güvenmesin” dedi. Ayrıca Güzelbulut, şu anda turizmde doluluk oranının yüzde 70-80 oranlarında olduğunun bilgisini verdi.

TATİL İÇİN İNTERNETTEN YAPILAN REZERVASYONLARA DİKKAT!


Uzun, zorlu ve yorucu kış mevsiminin geride kalması ve yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte denize, kuma, güneşe hasret kalan vatandaş, eşsiz ve rahatlatıcı güzel bir tatilin yolunu tutuyor. Özellikle bir yılın verdiği yorgunluktan kurtulup, bulduğu ilk izin fırsatında tur acentelerine gelen vatandaşlar, tatil için yer ayırtıyor. Durum böyle olunca da tur acentecilerin yüzü gülüyor. Ancak bunun yanında güvenilir olmayan bazı internet sitelerinden rezervasyon yaptıran vatandaşlar, rezervasyon yaptırdığı yere gittiğinde karşısında oteli yâda öyle bir mekânı bulamayınca mağdur oluyor. Konuyla ilgili gazetemize değerlendirmelerde bulunan Tur Acentesi sahibi Mehmet Güzelbulut,  “Kahramanmaraş’ta tatil satışlarının yarıdan fazlası internet üzerinden yapılıyor. Tur acenteleriyle internetten alışverişin hiçbir farkı yok. Ama vatandaşlarımız tur acentelerine geldiği zaman biz kendilerini daha iyi yönlendiririz. Yani vatandaşlarımız yanlış tatil satın almış olmazlar. Belki ödedikleri paraya çok daha iyi yerlere gönderme imkânımız var. Ama internet üzerinden vatandaşlar sadece görsellere bakarak tatil satın alıyor. Bazı görseller yanıltıcı olabiliyor” ifadelerini kullandı.

“İL DIŞINDAN GELEN TUR OPERATÖRLERİ ŞEHRİMİZE HAREKETLİLİK KATTI”
Güzelbulut, sözlerinin devamında şu ifadelere yer verdi: “Son yıllarda il dışından gelen tur operatörleri ciddi manada bölgemize hareketlilik kattı. Günlük 5-6 otobüs Kahramanmaraş’a geliyor. Bunun sebebi de Doğu’daki olayların azalışından kaynaklanıyor. GAP turlarındaki artıştan kentimizde nasibini alıyor. Kahramanmaraş’a olan ilgi birkaç yıl öncesine kadar çok fazla arttı. Birkaç yıl önce haftada belki bir 2 otobüs gelirdi. Şimdi günde birkaç araba görebiliyoruz. Yurt içi turlarında özellikle kültür turlarında Doğu Karadeniz turlarımız başladı. Her hafta sonu kesin kalkışlı turlarımız mevcut. Bayramdan itibaren sezon sonuna kadar devam edecek. Bunun dışında bu yıl yeni bir destinasyon olarak Kahramanmaraş çıkışlı Akdeniz ve Ege turu açıldı. Mevsim itibariyle yaz sezonuna erken rezervasyonlarımız başladı. Özellikle yaz tatili organizasyonlarında artış var. Piyasa şu an itibariyle iyi.

“HER HAFTA KESİN KALKIŞLI DOĞU KARADENİZ TURLARIMIZ VAR”
Vatandaşlar tarafından ilginin ağırlıklı olarak yurt içi turlara olduğunu anlatan Güzelbulut, şöyle konuştu: “Yurt içi turlar içerisinde de ağırlıklı olarak Çanakkale turlarını gerçekleştiriyoruz. Resmi kurumların turları oluyor. Büyükşehir Belediyesi’nin deneme sınavlarında dereceye giren öğrencileri Çanakkale’ye gönderdi. Bu turların organizasyonunu acentemiz olarak biz üstlendik. İlçe belediyelerimizden Türkoğlu Belediyesi’nin 100 kişilik turunu üstlendik. Yine Büyükşehir Belediyesi’nin muhtarlara yönelik 200 kişilik bir turunu gerçekleştirdik. Şu anki sezonda ise kültür turları ağırlıklı olarak devam ediyor. Her hafta bizim Cuma günü çıkışlı Doğu Karadeniz ve Batum turlarımız var. Yurt dışı turlarında genel olarak bireysel şekilde müracaat halinde. Avrupa’nın birçok yerine İtalya, Floransa, Venedik, Roma, Paris, Amsterdam, İspanya gibi yerlere de turlarımız var. Zaten yaz sezonu itibariyle denize giden misafirlerimiz yoğunlukta ve bu yıl da ciddi manada doluluk yaşanıyor.”

OTELLERDE YÜZDE 80-90 ARASINDA DOLULUK ORANI VAR”
Tur acentelerin insanların profesyonelliğe artık daha fazla önem verdiğinin altını çizen Güzelbulut, “Bu yıl geçen yıla oranla daha dolu. Bu yıl otellerde yüzde 80-90 arasında doluluk oranı var. Bundan sonraki dönemlerde özellikle bayram dönemlerinde hem yurt içine hem yurt dışına yoğunluk biraz daha artıyor. Çünkü yurt dışına gitmek isteyenlerin yer bulabilmesi için biraz daha erken hareket etmesi gerekiyor. Tur işleri biraz daha kültür meselesidir. Yani sistemin o şehirde oturması lazım. Kahramanmaraş’ta bu işi yapan firmaları çoğu vatandaş bilmiyor. Biz şu anda acente olarak İstanbul, Ankara ve büyükşehirlerdeki birçok acentenin yapamadığı işleri yapıyoruz. Bir yurt dışı seyahatinin vizesinden tutun, uçağına, oteline a’dan z’ye kadar hallediyoruz. Bu güzel bir şey. Bu tabii zamanla oturacak bir durum. Biz bu işi 2000 yılından sonra yapmaya başladık. Her yıl biraz daha üzerine koyarak gidiyoruz. Tur acentelerinde artık profesyonellik çok önemli. İnsanlar her şeyin tur acentesi tarafından yapılmasını istiyor ve bu da tabi profesyonellik gerektiriyor” diye konuştu.

DOLANDIRICILARA DİKKAT!
Vatandaşların internet üzerinde tatil için yaptığı alışverişte dolandırıcıların oldukça etkin bir rol oynadığına dikkat çeken Güzelbulut, vatandaşın güvenilir tur acentelerinin üzerinden tatil planı yapması gerektiğini söyledi. Güzelbulut, “Tatil yapmak isteyen vatandaşların başına dolandırıcılık olayları geliyor. Vatandaş, internet üzerinden alışveriş yaparak bir otel kiralıyor ancak o otelde oda yok yâda öyle bir otel yok. İnsanlarımız alışverişlerini tur acentelerinden yapsın. İnternete güvenmesin. Biz bu konuda işimizi düzgün yapmaya çalışıyoruz. Bizim elektronik imza dediğimiz belge veriyoruz. E-İmzanın taranmış şekli sistemden otomatik çıkıyor. Yani karşısında bir muhatap var. Kişi gittiği otelde sorun yaşadığı zaman direk bizi aradığı zaman biz oraya hemen müdahale ediyoruz” diye konuştu.

“YURT DIŞINA GEMİ TURLARI DA BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR”
“Yurt dışı turlarımızda özellikle gemiyle seyahat etme turlarına şu anda büyük ilgi var” diyen Güzelbulut, Şehrimizde bu turlar çok tercih edilmeye başlandı. Kahramanmaraş’tan gemiyle en çok tercih edilen yerler Yunan Adaları ve Balkanlar oluyor. Buraların sık tercih edilmesinin sebebi vize sorununun olamamasından kaynaklanıyor. Biz dünyanın her yerine tur düzenliyoruz” dedi.

 “TUR ŞİRKETLERİNİN TERCİH EDİLMESİ DAHA KARLI”
Yurt dışı turlarına ferdi gitmenin zor olduğunu ve daha pahalıya geldiğini anlatan Güzelbulut, son olarak sözlerine şunları ekledi: “Yurt dışı turlarında ferdi olarak gitmek zor çünkü vizenizi ve uçak biletinizi kendiniz alacaksınız. Gittiğiniz ülkeyi eğer bilmiyorsanız orda gezme şansınız olmayacak. Biz yurt dışına turlar düzenlediğimi zaman müşterilerimize tüm hizmetleri sunuyoruz. Bu şekilde yapılan turlar seyahat yapmak isteyenler için daha uyguna geliyor. Örneğin kurban bayramında 6 günlük İtalya turu 4 yıldızlı otelde artı uçak bileti dâhil ortalama kişi başı 1.300-1.400 Euro civarı, ama bir vatandaş yurt dışına gidecek olsa sadece uçak parası için 350 Euro vermesi gerekir. Yurt dışına bireysel olarak gitmek daha pahalıya mal olur. Tur şirketlerinin tercih edilmesi kişiler açısından hem maddi hem manevi daha iyi olacaktır.”

Haber: Emre Akkış

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2019, 11:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER