TARSİM BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

İl Müftülüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya, İl Müdürü İhsan Emiralioğlu, Tarsim Malatya Mehmet Ali Doğan, Şube Müdürleri, İlçe Müdürleri, Muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

TARSİM BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Tarsim Bilgilendirme Toplantısı Açılış konuşmasını yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu; Tarım her zaman risklerin olduğu bir sektör, biz üstü açık bir fabrika gibi her türlü risklerle karşı karşıyayız bu nedenle bu riskleri minimize etmek için 2005 yılında tarım sigortaları kanunu yayınlandı. Tarım sigortaları havuzu her geçen gün genişledi ve bugün geldiği noktaya ulaştı, şuan her üründe yaptıracağınız sigortanın %50 kısmı prim bedelinin devletimiz tarafından karşılanıyor bu çok büyük bir avantaj bu siz değerli çiftçilerimize önemli avantaj sağlıyor dedi.

Tarsim Malatya Bölge Müdürü Mehmet Ali Doğan, Daha önce Kahramanmaraş’ın birkaç ilçesinde bilgilendirme ve tanıtım toplantıları yaptıklarını belirten Doğan, bugünde Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzün organize ettiği bilgilendirme toplantısı için Kahramanmaraş’tayız siz değerli üreticilerimizin doğal afetlerden korunması ve risklerden etkilenmemesi için siz değerli üreticilerimize, Tarım sigortaları hakkında bilgiler vereceğiz” dedi.

Tarım sektörü, dünya nüfusu açısından taşıdığı kritik önemin yanı sıra ekonomik, sosyal, siyasal, teknolojik ve kişisel risklerden yüksek düzeyde etkilenen, son derece hassas bir faaliyet sahası olarak kendine özgü bir yapıya sahiptir. Bu açıdan bakıldığında, tarımın insanlığın beslenmesindeki fonksiyonunu etkili bir şekilde yerine getirmesi tarımsal üretimi tehdit eden risklerin yönetimiyle doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle, gelişmiş ülkeler, uyguladıkları çeşitli korumacılık politikaları, "Risk Yönetim Programları" ve bu programlar içerisinde önemli bir yer alan; "Tarım Sigortaları Uygulamaları" ile risk paylaşımını ve transferlerini gerçekleştirmektedirler. Ülkemizde de tarım sektörünü tehdit eden risklerin teminat altına alınabilmesi amacıyla bir sigorta mekanizmasının devreye sokulması düşünülmüş ve bu amaçla 14/06/2005 tarihli 5363 Sayılı "Tarım Sigortaları Kanunu" çıkarılmıştır. Tarım sigortaları kanunu ile amaçlanan tarım sigortalarının tanıtılması yaygınlaştırılmasının sağlanması ile üreticilerin doğal afetlerden ve diğer oluşabilecek risklerden korunması hedeflenmektedir. Çiftçilerimizin tarım sigortaları hakkında bilgilendirilmesi ve tarım sigortalarına teşvik edilmesi amacıyla üreticilerimizin yoğun katılımı ile TARSİM sigortaları hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96

banner67

banner100

banner98