Sulu tarıma 22 bin dekar alan daha kavuştu

Türkiye’nin en büyük beşinci su havzasına sahip Kahramanmaraş’ta yeni tarım alanları sulanmaya başlayacak. Kahramanmaraş Sireşanlı Pompaj Sulaması 1. Kısım Projesi ile 22 bin dekar alan sulanacak.

Sulu tarıma 22 bin dekar alan daha kavuştu

Konu hakkında bir açıklama yapan DSİ Genel Müdürü Murat Acu: “ 2003 yılından bugüne kadar 12 sulama tesisi tamamlanmış olup, toplamda 146 bin 660 dekar arazi sulamaya açılmıştır. Böylece çiftçilere yıllık 59 milyon TL zirai gelir artışı sağlanmıştır. 2003 yılından bugüne kadar tamamlanan 97 dere ıslahı ile Kahramanmaraş şehir merkezi, 119 adet yerleşim yeri ve 143.220 dekar arazi taşkınlardan korunmuştur” dedi.

Acu konuşmasında şunlara yer verdi: “Türkiye’nin yarı kurak iklim kuşağında yer alan ve kullanılabilir su miktarı açısından bakıldığında su stresi altında olan bir ülke konumundayız.

Bu tablo su kaynaklarımızın rasyonel yönetimini ve verimli kullanımını zorunlu kılmaktadır. DSİ Genel Müdürlüğü bu anlayış çerçevesinde tarım, endüstri, enerji ve hizmet sektörlerinde büyük önem taşımakta, gerek gıda güvenliğinin temini gerekse enerji arz güvenliğinin sağlanması hususlarında önemli bir işlev görmektedir. Bu yatırımlar aynı zamanda sel gibi afetlere karşı da vatandaşlarımızın can ve mal emniyetini sağlamaktır”

PAZARCIK CANU SUYUNU KAVUŞTU

DSİ’nin Kahramanmaraş ilinde yatırımlarının hızla devam etmekte olduğunun altını çizen DSİ Genel Müdürü Murat Acu: “ İnşaat çalışmaları devam eden Kahramanmaraş Sireşanlı Pompaj Sulaması 1. Kısım Projesi ile Kartalkaya Barajı dip savağından alınan sulama suyunun terfi istasyonu vasıtasıyla maksimum 42 m terfi ettirildikten sonra 4 bin 237 m Sireşanlı ana kanalı ve 62 km borulu şebekesi ile Kartalkaya Barajı sağ sahilinde bulunan 22 bin 500 dekar tarım arazisi can suyuna kavuşarak, basınçlı borulu şebekeyle (yağmurlama+damla) sulanmasının sağlanacak. Proje Kapsamında ana kanal üzerinde eksik imalatlar (Sanat yapıları), Pompa istasyonu ve elektrik bina inşaatı tamamlandığını ve mekanik ve elektrik teçhizatın montajı ve döşeme işlemlerinin devam ettiğini belirten ACU, ‘Projenin tamamlanması ile 2017 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 13.780.000 TL katkı sağlanması hedeflenmektedir. Bu projenin yapılmasında en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum”

Haber merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER