“SOSYAL GÜVENLİĞE İNANMIŞ BİR TOPLUM OLUŞTURACAĞIZ”

Sosyal Güvenlik Kurumu Kahramanmaraş İl Müdürü Hüseyin Karagöz, “Sosyal güvenliğe inanmış bir toplum oluşturma çabası içerisindeyiz” dedi.

“SOSYAL GÜVENLİĞE İNANMIŞ BİR TOPLUM OLUŞTURACAĞIZ”

15-21 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak olan “Sosyal Güvenlik Haftası” etkinleri kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu Kahramanmaraş İl Müdürü Hüseyin Karagöz, kentte görev yapan basın mensupları ile kahvaltıda bir araya geldi. Karagöz, “Sosyal Güvenlik” kavramının toplumun tüm bireyleri tarafından bilinmesi ve yeni yasal düzenlemeler ile ortaya çıkan hak ve yükümlülükler konusunda vatandaşları bilgilendirmek amacıyla 15-21 Mayıs tarihlerini kapsayan haftanın, tüm yurtta “Sosyal Güvenlik Haftası” olarak kutlanacağını söyledi.

SOSYAL GÜVENLİK BİLİNCİNİ ARTIRMALIYIZ”

Sosyal Güvenlik Kurumunun çalışmaları hakkında bilgiler veren Karagöz, SGK’nın doğumdan ölüme kadar geçen sürede herkese hitap eden büyük bir kuruluş olduğunu söyledi. Kurum mevzuatında ya da uygulamalarında yapılan küçük değişikliklerin bile on binlerce kişiyi ilgilendirdiğini belirten Karagöz, hafta boyunca sosyal ve kültürel alanda yapılacak faaliyetlerle sosyal güvenlik bilincini artırmaya yönelik vatandaşların bilgilendireceklerini söyledi. Hüseyin Karagöz, “Bu gibi haftalar toplumda farkındalık yaratma ve bilgilendirme açısından büyük önem taşımaktadır. Bu açıdan bakıldığında yıllardır gerçekleştirdiğimiz Sosyal Güvenlik Haftası etkinliklerinin amacına ulaştığını söyleyebiliriz. Şöyle bir örnek verecek olursak, 2002 yılında ülkemizde yüzde 57.55 olan kayıt dışı istihdam, 2017 itibariyle yüzde 32’ye inmiştir. Her bir kayıt dışı istihdamda bir puan aşağı yukarı 2 katrilyon civarında sosyal güvenlik gelirinin artmasına ve istihdamla birlikte hazineye girerek kayıt dışı istihdamında önlenmesini sağlanmaktadır. Son derece genç ve dinamik bir kurum olan Sosyal Güvenlik Kurumunu, herkese ve her kesime tanıtmak insanlarda sosyal güvenlik bilincinin oluşmasına katkı sağlamak amacıyla düzenlediğimiz etkinliklerde, iletişimin olumlu yönde her yöntemini kullanarak toplumun bütün kesimlerine ulaşmaya çalışmaktayız. Hafta boyunca İl Müdürlüğümüz içinde ve dışında paydaşlarımızın da katılımı sağlanarak sosyal ve kültürel alanda yapılacak faaliyetlerle bir hafta boyunca sürekli gündem oluşturarak, kamuoyunda kayıtlı sigortalı istihdamını teşvik edecek, sosyal güvenlik bilincini artırmaya yönelik bilgilendirici ve tanıtıcı faaliyetler yapacağız. Ayrıca sivil toplum kuruluşlarına, huzurevine, emekli vatandaşlarımıza, engelli vatandaşlarımıza, şehit yakınlarımıza ve gazilerimize ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Hafta süresince her zaman olduğu gibi en büyük katkıyı yazılı ve görsel basından yani siz değerli medya mensuplarımızdan bekliyoruz. Topluma kazandırılacak her bilinçli vatandaşın kendisi ve topluma sağladığı olumlu katkıda basınımızın önemli payı olduğunun bilincindeyiz. Bu nedenle sosyal güvenliğe inanmış bir toplum oluşturma çabalarımızı halkımıza yansıtmada desteğinizi bekliyoruz” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A VERDİĞİMİZ SÖZ YERİNE GETİRİLDİ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından ilan edilen “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik” projesi kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a verilen sözün yere getirildiğini belirten Hüseyin Karagöz, “Son günlerde hepinizin malumu olduğu üzere, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile çalışma hayatındaki sosyal taraflarla diyaloğun güçlendirilmesi için Bakanımız Dr. Mehmet Müezzinoğlu tarafından "Çalışma Hayatında Milli Seferberlik" ilan edilmiştir. Bakanımızın bu açıklamasından sonra İl Müdürlüğümüzce denetmen ve idarecilerimizden oluşan 14 kişilik ekip ile rehberlik ziyaretleri gerçekleştirdik, yapılan bu rehberlik ziyaretlerinde işverenlere sosyal güveliğin önemi, kayıt dışı istihdamın dezavantajları, sosyal güvenlik hak ve yükümlülükleri, uygulanmakta olan sigorta primi teşvikleri gibi konulara ilişkin bilgiler verdik. Bu kapsamda yaklaşık 1,5 aylık sürede 2 binden fazla işyeri ziyareti gerçekleştirerek vatandaşlarımıza bilgilendirme yaptık. Bu kapsamda İlimizde şubat ayında eksi yönde seyreden bir istihdam görünümü varken, Milli İstihdam Seferberliği ile Mart ve Nisan aylarında toplamda 5 bin 500’ün üzerinde artı istihdam sağlayarak bu çalışmalarımızın karşılığını aldık. 7 Mayıs itibari ile de son durum 7 bin 341 artı istihdamdır. Biz Kahramanmaraş’ta daha fazla istihdam olacağı inancındayız, İnşallah bu rakamın ikiye katlanması temenni ediyoruz. Cumhurbaşkanımıza verilen söz yeri getirilmiş durumdadır. Şu anda ilimizde 223 bin sigortalı mevcut, bunların 156 bin tanesi 4A, 31 bin tanesi 4B, 36 bin tanesi 4C sigortalısı olmak üzere 223 bin aktif sigortalı bulunmakta” şeklinde konuştu.

TEKLİ PRİM SİSTEMİNE GEÇİLDİ”

Genel Sağlık Sigortası konusunda bilgiler veren Karagöz, 8 Mart tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6824 sayılı kanunla yapılan değişiklikler kapsamında basamaklı prim sisteminden tekli prim sistemine geçildiğini seyledi. Karagöz, “Bildiğiniz gibi, Genel Sağlık Sigortası tüm vatandaşlarımızı ilgilendiren çok önemli bir konudur. 8 Mart 2017 tarihli Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe giren, 6824 sayılı kanunla yapılan değişikliklerle, 1 Nisan 2017’den sonra basamaklı prim sisteminden tekli prim sistemine geçilmiştir. Yani daha önce gelir düzeyine göre alınan sırasıyla G1,G2,G3 diye sınıflandırdığımız gelir düzeylerine ilişkin prim tutarları G1’de 71.10 TL, G2’de 213.30 TL ve G3’de ise 426.60 TL aylık genel sağlık sigortası primi mevcuttu. Bu sistem yeni çıkan kanunla tekli prim sistemine dönülerek asgari ücretin yüzde 3’üne indi ve tekli prim sistemiyle 53,33 TL ye düşürülmüştür. Yine daha önce geliri asgari ücretin 1/3’ünden (592,50 TL) az olanlar C/1’li (yeşil kart) kullanmaya devam edeceklerdir. Ayrıca geçmişten beri oluşan tüm borçlar gelir testine ilk defa giden ve gitmeyen diye ikiye ayrılarak yeniden düzenlendi” ifadelerini kullandı.

KİMLERİN GSS BORÇLARI SİLİNECEK?

Genel Sağlık Sigortası kapsamında gelir testine ilk defa gidenlerin güncel geliri asgari ücretin 1/3’ünde daha azsa geriye dönük bütün borçlarının silineceğinin altını çizen Karagöz, “Gelir düzeyi asgari ücretin 1/3’ünden fazla olması halindeyse geçmişte tahakkuk eden borç tutarlarının 53,33 TL’nin altında kalan kısımları o tutardan, fazla olanlar ise 53,33 TL’ye düşürüldü. Örnekle açıklayacak olursak, daha önce hiç gelir testine gitmeyen ve geriye dönük 3 bin 500 TL birikmiş GSS borcu olan bir kişi, gelir testine giderse ve gelir düzeyinin asgari ücretin 1/3’ünden az olduğu tespit edilirse geriye doğru oluşan 3 bin 500 TL borcunun tamamı silinecektir. Aynı kişi gelir testine giderse ve gelir düzeyinin asgari ücretin 1/3’ünden fazla olduğu tespit edilirse geçmişe dönük oluşan 3 bin 500 TL borcunun aylara isabet eden 53,33 TL’den az tutarları o tutarlar üzerinden, fazla olanlar ise 53,33 TL ye indirilerek tahakkuk edilecek ve gecikme zammı ve gecikme faizi alınmayarak 1 Nisan 2018 tarihine kadar ödemesi için süre verildi. Son olarak bugüne kadar hiç gelir testine başvurmayanlar ve başvurmayacaklar için 53,33 TL aylık prim ödemek şartıyla sağlık hizmetlerinden faydalanabileceklerdir” dedi.

SON GÜN 31 MAYIS”

19 Ağustos 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6736 sayılı kanun kapsamında yapılandırılan ve SGK’ya olan alacakların ilk taksitinin sön ödeme gününün 31 Mayıs olduğuna vurgu yapan Karagöz, “Kurumumuza olan bazı alacaklar yapılandırılmış ve ilk taksitin son ödeme günü 31 Mayıs’a kadar ertelenmişti. Sizler aracılığı ile vatandaşlarımızı bu son ödeme tarihi konusunda bilgilendirmek ve uyarmak istiyoruz. Ayrıca şuan mecliste taslak aşamasında olan yeni bir yapılandırmadan bahsedebiliriz. Daha netleşmeyen bilgilere göre 6736 sayılı kanundan yararlananlar, yeni çıkacak yapılandırmadan faydalanamayacaklardır” açıklamalarında bulundu.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ” SEFERBERLİĞİ İLAN EDİLECEK

İstanbul’da yeni bir seferberlik ilan edileceğini belirten Karagöz, bu seferberliğin “İş Sağlığı ve Güvenliği” konusunda olduğunu söyledi. İstihdamın artmasıyla birlikte çalışanların sağlık güvencelerinin SGK olarak önemli olduğunu dile getiren Karagöz, “Buralarda çalışan insanlarımızın da aynı zamanda sağlık güvenceleri bizim için oldukça önemli. Ülkemizde binlerce iş kazası ve meslek hastalıkları meydana geliyor. Daha önce ülkemizde yüzde 20’lerde olan iş kazası ve meslek hastalıkları son dönemlerde yapılan çalışmalarla yüzde 10 daha azalarak, yüzde 12 civarlarına düşürüldü. Bu yine ülkemizde çok yüksek bir oran, yeni bir seferberlikle de insanlarımızı, işçilerimizi uyararak Avrupa’da yüzde 2-3 civarında olan iş kazası ve meslek hastalıkları oranına yaklaştırmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Haber : Kübra Dilbirliği

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER