banner117

‘SICAKLARDA CAM FİLMİ HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR’

Bunaltıcı sıcakların her geçen gün kendini gösterdiği Kahramanmaraş’ta sürücüler en azından araçlarında sıcağı hissetmemek için çözümü cam filmi yaptırmada buluyor. Oto aksesuar merkezlerinin yolunu tutarak araçlarına cam filmi taktıran sürücüler, bu işlem için en az 150, en fazla ise 450 TL’yi gözden çıkarması gerekiyor. Araç sürücülerini uyaran Viva Auto Aksesuar sahibi Muhittin Buluntu, “İnsanlar dışarıda çok gezdiği zaman derileri zarar görüyor, bunlar cilt kanserine bile götürebiliyor, bunun için araçlarda cam filmi hayati önem taşıyor” dedi.

‘SICAKLARDA CAM FİLMİ HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR’

Önce yasaklanan, ardından kısa bir süre sonra yeniden belirli ölçütlerde serbest hale getirilen cam filmi uygulaması, özellikle yaz aylarının en sıcak günlerini geçirdiğimiz şu günlerde hayati önem taşıyor. Oto cam filmleri özellikle yaz aylarında sürücülere daha konforlu bir sürüş imkanı sağlıyor. Cam filminin içinde bulunan güneş ışınlarını koruyucu ve izolasyonu sağlayıcı malzeme sayesinde, güneşin yanıcı etkisi ortadan kalktığı için araç içerisinde ılık bir hava oluşuyor. Sürücüler bunaltıcı havadan bu şekilde pek fazla etkilenmiyor. Güneş ışınlarından korunmak ve aracına güzel bir görüntü vermek isteyen vatandaşlar, oto aksesuarcıların yolunu tutuyor. Bir dönem yasaklanan cam filmi, son düzenlemeyle birlikte ön camlara hiçbir şekilde yapılmazken, ön kapılarda 1 numara, arka kapılarda da 2 numara olarak uygulanılabiliyor. 3 ve 4 numaralı çok koyu cam filmlerinin taktırılması ise yasak. Havaların giderek ısınmasıyla birlikte araçlarına cam filmi taktıranların sayısında artış sürüyor. Viva Auto Aksesuar sahibi Muhittin Buluntu, cam filmi uygulamasındaki son durumu gazetemize anlattı. Gerekli şartlara uyulduğu takdirde araç sürücülerinin hiçbir şekilde ceza almayacağını belirten Buluntu, yaz sıcaklıklarının başlamasıyla birlikte yoğunluk yaşadıklarını söyledi.

“BELLİ ŞARTLARI TAŞIRSAN CEZA ALMAZSIN”

Uzun yıllardır oto aksesuar sektöründe çalıştığını belirten Viva Auto Aksesuar sahibi Muhittin Buluntu, cam filmi uygulamasının şuan da serbest olduğunu söyledi. Buluntu, “Cam filmleri şuan da serbest ama cam filminde sadece en ön camlar yasaktır. 0,5, 0,7 gibi numaralar dahi en ön camlarda kesinlikle yasaktır. Ön kapılar 1 numara, yüzde 70 uygulanmaktadır, arka kapılara ise 2 numara uygulanabilir. Cam filmli araçlar muayeneden direk geçmektedir, hafif kusur veya ağır kusur gibi konular mevzu bahis değildir, yürürlükte böyledir. Resmi kanunlarda, yüzde 70 ön kapılarda filim olduğu sürece Emniyet mensupları hiçbir şekilde ceza uygulaması yapmaz, yapılsa bile itiraz dilekçesi verdiği zaman verdiği parayı tekrar devletten alır” şeklinde konuştu.

“SICAĞA MARUZ KALMAK İSTEMEYENLER CAM FİLMİ YAPTIRIYOR”

Cam filminin faydalarını anlatan Buluntu, “Cam filminin faydaları saymakla bitmez, en önemlisi Kahramanmaraş gibi Akdeniz bölgesinde bulunan şehirlerinin ortalama yaz sıcaklık seviyesi yüksektir. Ortalama altı ay yaz ayı sürer, bu altı ay sıcaklığa maruz kalmak istemeyen insanlar arabalarına cam filmini uyguluyor. Bunun yanında dışarıdan aracın içine bakan meraklı gözlerden, yani arabasının içinde ailesi var, namahremi var, ışıklarda durduğu zaman rahatsız edilecek konumda veya bayan şoförler rahatsız edilecek şekilde maalesef insanlarımız bakmaktadır. Araçlara cam filmi yaptırılmasının en önemli nedenin başında bu gelmektedir. Bunları engelleyebilmek için cam filmi yapılması lazım, dışarıdan bakıldığında aracın içinin rahatsız edilmeyecek şekilde görünmesi için” ifadelerini kullandı.

“CAM FİLMİ YAKIT TASARRUFU SAĞLIYOR”

Cam filminin araçlarda da estetik bir görüntü oluşturduğuna dikkat çeken Buluntu, “İkinci noktalardan biri ise cam filmleri araçlara estetik bir görüntü sağlamaktadır. Güzel bir imaj vermektedir, kesinlikle ve kesinlikle yüzde 20 veya yüzde 10 oranında yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Yaz aylarındaki altı aylık süreç içerisinde veya kış aylarında da her zaman kullandığımız en önemli şey klima. Herkes arabasına binince klimasını açıyor, ne için rahat edeyim, boğulmayayım, bunalmayalım diye. Bunlardan dolayı yaz aylarında kullanılması gereken en önemli faktör cam filmi uygulamasıdır” açıklamalarında bulundu.

“SAĞLIK NOKTASINDA ÇOK BÜYÜK ÖNEMİ VAR”

Güneşin zararlı ışıklarını kırmak için cam filminin önemli olduğuna dikkat çeken Küçük, sözlerine şu şekilde devam etti, “Güneşten dünyamıza gelen zararlı ışınlar vardır, bu zararlı ışınları kırmak içinde bazı önlemler almak gerekir. İnsanlar dışarıda çok gezdiği zaman derileri zarar görüyor, bunlar cilt kanserine bile götürebiliyor. Veya kil oluyor, rahatsızlık veren konularla karşılaşabiliyorlar. Cam filmi olduğu zaman, mesela kaliteli cam filmi bizde black master dediğimiz 9 yıl garantili cam filmimizin yüzde 92 oranında ultra viyola ışınlarını kesme özelliğine sahiptir. Bunun alt segmentlerinde de yüzde 50-60 civarında ultraviyole ışınlarını kırar. Aynı zamanda yüzde 20 oranında ısı tasarrufu sağlar, yani içeriye giren ısıyı keser ve cam filmindeki en önemli noktalardan biride, aracın içerisinde bulunan plastik aksam, göğüs veya yan kaput döşemeleri yada koltuk döşemelerinin deforme olmasını engellemektedir.”

“İNSANLARIN KAFASI ÇOK KARIŞIK”

Cam filmi uygulamasındaki yasaklamaların insanların kafasında karışıklığa neden olduğunu belirten Buluntu, “Tabi ülkemizde biliyorsunuz aralıklı süreçlerde cam filmi bir yasaklandı bir yasak kaldırıldı. İnsanların kafasındaki kararsızlık halen devam etmektedir ama kanun çıktı, yürürlüğe girdi. Cam filmi gelir gider, ayrılır, çıkar, yasaklanır, yasak kaldırılır, kanun çıktı der polisler ceza keser, bir tarafta da kesmezler ama şuan da Türkiye genelinde öyle bir durum söz konusu değil. Bu nedenle insanlardaki kafa karışıklığı bizim işimize çok kötü yansıyor, insanlar karar vermiyor, veremiyor. Acaba cam filmi yaptırsak yarın bir gün 420 lira ceza yer miyiz diye soruyorlar. Ve hatta insanlar karar veremiyorlar, resmi bir kararı da insanlar kolay bir şeklide bulamıyor” dedi.

“KALİTELİ İŞ İSTEYENLER BİLİNÇLİ OLUR”

İnsanların cam filmi yaptırırken yarısının sadece fiyata göre baktığını ve bilinçsiz olduklarını dile getiren Buluntu, “İnsanlarımızın yüzde 50’si bilinçli, yüzde 50’si de bilinçsiz cam filmi uygulamasında. Ben her zaman kaliteden taraftayım. Kaliteli bir iş isteyenler bilinçlidir, kaliteli yapmayanlar da, ‘Ya benim arabamın camının üstüne film yapılsın, bitsin’ diyor. Herkes bu şekilde insanlar kalitesinden çok fiyatına bakıyor, şuan da bir yoğunluğumuz var oturacak zamanımız olmuyor. En kötü cam filmi bile ısı oranını yüzde 10-15 oranında keser, ama bir sene sonra o kestiği ısı oranı düşer” şeklinde konuştu.

“YÜZDE 92 GÜNEŞ IŞINLARINI KIRAR”

Cam filmlerinin çeşitleri hakkında bilgiler veren Buluntu, sözlerine şu şekilde devam etti, “Biz beş yıl garantili cam filmi yapıyoruz, bunun içerisinde cam filmimiz de renk solmasına bile garanti veriyoruz. Cam filminde en önemli nokta renginin solması, yani siyah cam filminin beyaza doğru açılması. Kaliteli filmlerde bu beş yıldan başlar on yıla, 15 yıla kadar hatta ömürlük olanları bile vardır. İki kısım elimizde film vardır, biri 150 TL beş yıl garantili, yüzde 60 oranında ultraviyole ışınlarını özelliği vardır, yüzde 25 oranında güneş ısısını kesme özelliği vardır. Diğer cam filmimiz, black master dediğimiz ise 9 yıl garantilidir. Onda da renk solma garantisi içerisinde, yüzde 92 oranında ultraviyole ışınlarını kesme özelliğine sahiptir, aynı zamanda da yüzde 35 oranında ısı keser. Daha güzel, daha rahat yolculuk yapmak için insanlar cam filmi çektirebilir.”

“CAM FİLMİ FİYATLARI 150’DEN BAŞLIYOR, 450’E KADAR GİDİYOR”

Cam filmi uygulamasındaki fiyatları da anlatan Küçük, “5 yıl garantili oto cam filmimizin renk solmasına garanti veriyoruz, yüzde 65 oranında ultra viyola ışınlarını kesme özelliğine sahiptir, yüzde 25 oranında da ısı kesme özelliğine sahiptir, bu 150 TL’ye yaptığımız cam filmi bilinen 3M ve Llumar markaların gümrükten spot olarak ayırdıkları bölümden biz kendimiz aldığımız için bu fiyatlara uygulama yapmaktayız. Aslında cam filmimizin markası 3M ve Llumar. Diğer cam filmimiz 9 yıl garantili, yüzde 92 oranında ultraviyole ışınlarını keser, yüzde 35 oranında da ısı kesme özelliğine sahiptir, bunun fiyatı ise 3000 TL civarındadır. Fiyatlarımız piyasaya göre gayet uygundur.” ifadelerini kullandı.

(Haber: Ahmet Güneçıkan)

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2019, 17:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner166