banner117

“Sevgi ve inancımızla engelleri aşacağız”

“Sevgi ve inancımızla engelleri aşacağız”

Kahramanmaraş Engelliler Derneği Başkanı Arif Demir, 10 yıl öncesine kadar engellilerin hapis hayatı yaşadıklarının altını çizerek, “10 yıl öncesine kadar engellilerin hayatı bir oda içeresinde yaşamdan kopuk bir şekilde devam ediyordu”  dedi.

10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla gazetemize özel açıklamalarda bulunan Kahramanmaraş Engelliler Derneği Genel Merkezi Başkanı Arif Demir, engellilerin ev hapsine mahkûmken, günümüzde belediye ve valiliğin çalışmalarıyla hayatın engelliler üzerine devam ettiğinin altını çizdi.

EĞİTİM STATÜLERİ GELİŞTİ’

Engellilerin eğitim statülerinin geliştiğini söyleyen Demir, “Bundan 10 yıl önce engelli vatandaşlara gerekli ilgilenmeler olmuyor, engelli vatandaşlar bir odada hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlardı. Her engelli odasında hapishaneydi. Tabi ki bu eğitim aile de başlıyor. Herkesten önce aile baskı yapıyordu. Onların bu durumundan dolayı ev hapsine mahkûm ediyorlardı. Fakat Aile ve Sosyal bakanlıkları çalışmalar başlattıktan sonra öncelikle engelli farkındalığı başladı. Yaşanılabilirlik, erişilebilirlik, ulaşılabilirlik ve onlarla ilgili eğitimler açık öğretim statüsündeki durumlar ve EKPSS ile bu gruplar kamu kurumlarında görev almaya başladılar. Şu an birçok engelli vatandaş kamu kurumlarında görev almak için çabalıyorlar. Bu konuda engelli vatandaşlar artık birilerinin yardımıyla değil, kendi imkânlarıyla hayata tutulmalarını düşünmektir. Biz engelli vatandaşlarımızla burada bir çok etkinlik, pazar günleri burada çay sohbetleri gibi onlarla bir istişare toplantısı düzenlemenin yollarına bakalım dedik. Bu da çok verimli oldu bu yolda çok güzel fikirlerde ortaya çıktı. Diğer yandan her çarşamba çay sohbetine gelmeyen kişileri evlerinde ziyaret edip onlara moral vermek amacıyla ziyaretlerde bulunuyoruz. Daha sonra İŞKUR destekli bilgisayar dersleri sunduk. Daha sonra pazar günleri toplantısını cumartesi günlerine alarak kuran öğrenmek isteyen engelli arkadaşlarımıza Kur-ân eğitimi sağladık. Bu noktada benim hayalim ise tekerlekli sandalyeli arkadaşlarımızla basketbol takımı kurmaktır. Sevgimizle ve inancımızla engellerimizi aşmak için biriz beraberiz. Biz büyük bir Türkiye ailesiyiz. Umudumuz sevgimiz ve aşkımız ile aşamadığımız engellimiz yoktur. Gücümüzle ve azmimizle çalışıp birlikte üretip engelleri birlikte aşıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘BELEDİYEMİZ ÇOK HASSAS’

Engellilere yönelik yapılan projelere belediyenin çok hassas olduğunu ifade eden Demir, şöyle devam etti: “İçerisinde bulunduğumuz engelliler haftası münasebetiyle Kahramanmaraş’ımızda engellilerle ilgili bir takım yenilenmeler ve gelişmeler yaşanmıştır. Bunlardan başlıca Büyükşehir belediyemizin bu konuda attığı adımlar. 12 Şubat belediyesi tarafından engelliler komisyon başkanlığı kuruldu. Yine ilçe belediyelerimizle çalışmalarımız devam ediyor. Kahramanmaraş Valiliği aile sosyal bakanlığı ayağı olarak erişebilirlik izleme ve denetleme komisyonunda da engellilerimizle ilgili kamu kurumlarında denetlemeler izlemeler devam etmektedir. Toplu taşımalarda yine engellilerle ilgili büyük bir değişiklik olmuştur. Burada ki en üzücü durumumuz tekerlekli sandalyeli engelli vatandaşlarımız maalesef kaptanlarla olan ötekileştirme diyalog sıkıntıları tarafımıza arz edilmektedir. Bu konu da Büyükşehir belediyemizin çok hassas olduğunu biliyoruz. Bu konu da gerekli eğitim çalışması bilgilendirmesi yapacaklarına inanıyoruz. Dolayısıyla Kahramanmaraş’ta park ve bahçeler de kaldırımlarda kamu kurumlarda ve yeni yapılan inşalarda daha erişebilir bir ortama kavuşmaktayız. Bundan dolayı da duyarlı olan başta Valimize, Belediye başkanlarımıza ilgili müdürlerimize ve özel kuruluşlara gösterdikleri duyarlılıklarından dolayı teşekkür ediyoruz. Daha da hassasiyet göstereceklerine inanıyoruz. Yine engelliler haftası münasebetiyle yine bir ilki yaptık. Türkiye’nin 17 ilinden 50 tane engelli dernek başkanı ve yönetimdeki arkadaşlarını da buraya davet ettik. Kültür ve Turizm bakanlığına sunmuş olduğumuz Kahramanmaraş kültür ve sanat etkinliği kapsamında burada ev sahipliği yaptık. Önce sanatsal etkinliğimizi yaptık daha sonra kültürel olarak Andırı’nda, Afşin’de, Ekinözü’nde ve Kahramanmaraş Merkezde birçok kültürel alanlarımızı gezdirdik. Bu alanda yapılan etkinliklerde buraları çok beğendiler. Bunu geleneksel hale getirmek istediler. Bununla birlikte engelliler olarak bizlere bir artı getirmiştir. Bu noktada da önümüzdeki dönemlerde de yine gelenekselleştirmeye çalışacağız. Bu yolda Valilik ve Büyükşehir belediyemizin desteklerini umuyoruz. Biz biraz yalın olarak cesaretli çalışmalar yaptık. Burada Kahramanmaraş’ı bir doğu ili olarak değil Akdeniz olarak görmeleri bizim için çok iyi oldu.”

Haber: Ahmet Özkars

 

 

 

 

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER