Şeker işçilerinden “2 saat fazla mesaili” eylem

Şeker işçilerinden “2 saat fazla mesaili” eylem
Elbistan Şeker-İş Sendikası, Genel Merkez’le alınan ortak karar doğrultusunda 30 gün boyunca ücretsiz 2 Saat fazla mesai yapacaklar.
Elbistan Şeker-İş Sendikası Başkanı İsmail Şahin, “Bu günden itibaren saat beşte mesaimiz bitmesine rağmen her gün saat yediye kadar çalışacağız.” Bunu, işimizin, ekmeğimizin, geleceğimizin, memleketimizin, ülkemizin geleceği gibi gördüğümüz için fedakârlık yapıp hiçbir mesai ücreti talep etmeden her gün iki saat fazla çalışacaklarını belirtti. Elbistan Şeker Fabrikası duvarına astıkları pankartın altında bir araya gelen Şeker İşçileri adına açıklama yapan Elbistan Şeker-İş Sendikası Başkanı İsmail Şahin, Yaptıkları eylemin ilk aşamada bir ay süreceğini kaydeden Şahin, 'Türkiye’de kamuya ait 25 fabrikada bu günden itibaren harfiyen uygulanacak. Burada da katılım yüzde yüz olacağını tahmin ediyorum. Arkadaşlar bu şekilde duyarlılık göstereceklerdir. Bilindiği gibi Şeker- İş Sendikasının farklı bir özelliği var. Belki eylem denilince iş bırakma, işi boykot etme, toplu viziteye çıkma, yemek yememe, ölüm orucu gibi nitelendirilebilir ama başta da dediğim gibi bu eylem türü Şeker-İş Sendikasının farkındalığını yaratmak için uyguluyoruz.' ifadelerini kullandı.

İŞÇİLER, TÜRKİYE’DEKİ 25 ŞEKER FABRİKASINDA 30 GÜN BOYUNCA 2 SAAT FAZLA MESAİ YAPARAK EYLEM YAPIYOR
Elbistan Şeker-İş Sendikası Başkanı İsmail Şahin: “Tüm yaşanan gelişmelerden hareketle bugüne kadar ülkesinin milli menfaatleri gereği devletine küsmeden, gecesini gündüzüne katarak büyük bir fedakârlık örneği sergileyen şeker işçisi tüm teknolojik yeterlik ve kalifiye işgücünden yoksun halde fabrikalarının bacasının tütmesi adına bir kez daha fedakârlık yapmaya hazırlanmaktadır.” dedi. Şahin, bu bağlamda Teşkilatımızın yapsın oluşturan tüm sendikal organlarda görev alan arkadaşlarımız ve elbirliğiyle üretimi canla başla sürdürmeye devam eden kardeşlerimizle, iş sağlığı ve işçi güvenliğini hiçe sayarak görmezden gelen Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın özelleştirme furyasıyla başlattığı taşeronlaştırmayla sektöre yıllardır hiç işçi alınamadığı gerçeğinden hareketle, üretimin devamlılığını ve bacaların tutması için görevini bir gün olsun aksatmayan, üç işçinin yapacağı işi tek başına üstlenen, devleti ile hiç didişmeyen, ülkesi ve ekmeği için canını hiçe sayarak gecesini gündüzüne katan şeker işçisinin sesini kamuoyuna duyurmak istiyoruz dedi.

HİÇ BİR ÜCRET TALEP ETMEDEN 30 GÜN BOYUNCA 2 SAAT FAZLA MESAİ
Bu sebeple Ülke genelinde 25 Kamu Şeker fabrikasının bulunduğu il ve ilçelerde, Şeker sanayi işçiler mevcut yapısal sorunların yanı sıra sanayinin ağırlaşan koşullarına karşı 2016-2017 kampanya döneminde ülke genelindeki 25 Şeker Fabrikasında yaşanması olası olumsuzlukları bertaraf etmek, Şeker sektöründeki olumsuzluklara, yönetim boşluklarına, olası iş kazalarına ve hat safhaya ulaşan personel eksikliğine dikkat çekmek, Gıda güvenirliği çerçevesinde halkımızı doğal pancar şekeri teşvik etmek, İş sağlığı ve işçi güvenliği vurgu yapmak adına Fabrikasında yeterli teknik bilgi ve tecrübeye sahip işçilerin sürekliliğinin sağlanması ile sektörün devamlılığını sağlamak amacıyla bugünden itibaren karar vericileri siyasi partilerin temsilcilerini, pancar üreticilerini, besicileri, taşıyıcıları, esnafı ve tüm yöre halkını uyarmak ve bilgilendirmek için hiçbir ücret talep etmeden bir ay boyunca Fabrikanın tüm bölümlerinde günde 2 saat fazla Çalışma eylem kararı alındığını ifade etti.
Erdi İşbilir\Elbistan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96

banner98

banner103