“SEÇİM KARARI ÇOK DOĞRU VE YERİNDE BİR KARAR”

TBMM İçişleri Komisyon Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, erken seçimle ilgili ilk röportajını Manşet Gazetesi’ne verdi. Seçim kararının çok doğru ve yerinde bir karar olduğunun altını çizen Güvenç, “Seçim sonrası ekonomi rahatlayacak, siyasette taşlar yerine oturmuş olacak. Yeni dönem başlayacak ve bunun hayırlı olacağına inanıyorum. Türkiye’nin yolu açık olsun” dedi.

“SEÇİM KARARI ÇOK DOĞRU VE YERİNDE BİR KARAR”

Önceki gün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin meclis grup toplantısındaki, “Türkiye'nin 3 Kasım 2019'a kadar dayanması kolay değildir. 3 Kasım 2019'a kadar ulaşmak her dakika zorlaşmaktadır. Ülkemizin cumhurbaşkanlığı sistemine acilen geçmesi acil bir hal almıştır. 31 Mart Mahalli idareler seçiminden sonra neyle muhatap kalacağı belli değildir. Önümüzde 2 seçim vardır. Ya normal tarihi beklenecek. Ya da Milli mecburiyet ve ortaya çıkan meşru gerekçelerden dolayı seçimler erkene çekilecektir. 26 Ağustos'un Malazgirt'in yıl dönümünde yeni bir zafer ruhu ile Cumhurbaşkanını seçmeli ve en makul ve mantıklı yoldur” sözleri Türkiye’nin gündemine bomba gibi düşmüştü. Bahçeli’nin bu açıklaması sonrası bugün saat 13.30’da bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli, erken seçim için kritik bir görüşme gerçekleştirdi. Yapılan görüşmenin ardından basının karşısına çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimlerin 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacağını açıklayarak, Yüksek Seçim Kurulu’nun ise hazırlıklara hemen başlayacağını söyledi.

Tüm bu gelişmeler üzerine ise TBMM İçişleri Komisyon Başkanı Celalettin Güvenç, erken seçim kararını sıcağı sıcağına Manşet Gazetesi’nden Emre Akkış’a değerlendirdi. Erken seçimin ülkeyi rahatlatacağını ifade eden Güvenç, seçimlerin ileri bir tarihte olmasının ülkeye zarar vereceğini söyledi. AK Parti olarak seçime hazır olduklarını vurgulayan Güvenç, bir an önce halkın önüne sandığı götüreceklerini belirtti. 2 aylık süreçte yine kapı kapı gezerek çalışmalarını sürdüreceklerini dile getiren Güvenç, “Herkesin seçim havasına girdiği bir ortamda iktidar partisinin ayak diretip, “Ben millete gitmem” demesi olmazdı” diye konuştu.

YENİ SİSTEMİ BEKLETMENİN HİÇBİR ANLAMI YOKTU”
“Artık yeni sisteme geçmek gerekiyordu ve bunu bekletmenin hiçbir anlamı yoktu” diyen Güvenç, sözlerinin devamında şöyle konuştu: “Öncelikle şehrimize, ülkemize hayırlı uğurlu olsun diyorum. Çok yerinde bir karar. Cumhurbaşkanımız seçimin bir an önce yapılarak ülkenin gündeminden çıkmasını arzu etti ve bunu yetkili kurullarca görüşerek açıkladı. Bence son derece isabetli bir karar oldu. Çünkü Türkiye’nin olası ağustos, eylül, ekime kadar seçim konuşması ülkeye zarardı. Bir an önce halkımızın önüne sandığı götüreceğiz. Bu şekilde de 2018’i de kurtarmış oluruz. Çünkü uzun süredir kamuoyu seçimi bekliyordu. Çünkü darbeyi savuşturduk. 16 Nisan referandumuyla yeni bir hükümet sistemine geçtik. Artık yeni sisteme geçmek gerekiyordu ve bunu bekletmenin hiçbir anlamı yoktu. Biz AK Parti olarak seçime hazırız. Cumhurbaşkanımız, Bahçeli’nin bu talebini gördü. Bütün herkese ‘Hodri meydan’ dedi. Sözde, kararda milletindir. Hayırlı uğurlu olsun. Yine kapı kapı gezerek, kapı kapı dolaşarak yeni Cumhurbaşkanımızı, yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçeceğiz.”

SİYASETTE TAŞLAR YERİNE OTURACAK”
Seçimle birlikte ülkede ve siyasette taşların yerine oturacağına dikkat çeken Güvenç, halkın sağduyu ile hareket ederek, kendisi için hayırlı olanı seçeceğini kaydetti. Güvenç, “Cumhurbaşkanımızın Türk siyasetine getirmek istediği bir şey var. Bu da seçimlerin döneminde yapılmasıdır. Yani Türkiye’nin erken seçim dönemlerinden kurtarılmasıdır. Ancak 1 Kasım 2015 seçiminden sonra çok fazla olağanüstü olay meydana geldi. Bakın bir darbe yaşadık. Bir 16 Nisan referandumu yapıldı ve hükümet sistemi değişti. Suriye’de bir takım gelişmeler oldu. Dolayısıyla bu ortamda herkes artık seçim havasına girdi. Herkesin seçim havasına girdiği bir ortamda iktidar partisinin ayak diretip, “Ben millete gitmem” demesi olmaz. Eğer seçim olacaksa da bunu en kısa zamanda yapacaksınız, çocuğun adını koyacaksınız ve bunu bir an önce ülkenin gündeminden çıkartacaksınız. Bu çok doğru ve milletin hayrına olan bir karar olmuştur. Aksi takdirde bu seçim düşünün ki ağustos yâda eylüle kalsaydı ne olacaktı? Türkiye 2018’i seçim tartışmaları ile geçirecekti. Oysa şimdi inşallah 25 Haziran’dan itibaren daha yılın ilk yarısını da bitirmeden Türkiye yeni hükümet sistemine geçmiş olacak. Seçim Türkiye’nin gündeminden çıkmış olacak. Ekonomi rahatlayacak, siyasette taşlar yerine oturmuş olacak. Yeni dönem başlayacak ve hayırlı olacağına inanıyorum. Türkiye’nin yolu açık olsun. Biz büyük Türkiye’ye inanıyoruz. Yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde pratik kararlar alınabilecek. Millete dayanan, millete borçlu olan, milletin seçtiği Cumhurbaşkanı ülkeyi yönetecek. Bu millet sağduyu ile hareket edecek ve bir kere daha kendisi için hayırlı olanı seçecektir. Türkiye’nin yolu açık olsun” ifadelerini kullandı.

HABER: EMRE AKKIŞ

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2018, 11:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER