PLAKET YERİNE ZEYTİNYAĞI HEDİYE EDİLİYOR

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde artık plaket yerine, fakülte bünyesinde üretilen zeytin ağaçlarından elde edilen zeytinyağı hediye ediliyor.

PLAKET YERİNE ZEYTİNYAĞI HEDİYE EDİLİYOR

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi farklı bir çalışmaya imza atarak, Türkiye’de ilk olabilecek bir uygulamayı hayata geçirdi. Bundan sonra fakülte bünyesinde yetiştirilen zeytin ağaçlarından elde edilen zeytinyağı, üniversite ve fakültenin adıyla paket haline getirildi. Paket haline getirilen zeytinyağları, plaket yerine misafirlere hediye edilecek. KSÜ’de araştırma amacıyla üretilen zeytinler ayrıca sofralık olarak da satılarak fakülteye gelir sağlanıyor.

ZEYTİNYAĞI’NIN ÖNEMİNİ VURGULUYORUZ”

Uygulama hakkında gazetemize bilgiler veren Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kaygısız, plaket yerine Ziraat Fakültesi bünyesinde yetiştirilen zeytin ağaçlarından elde edilen zeytin yağlarını hediye ettiklerini söyledi. Kaygısız, “Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi olarak en büyük amacımız, geleceğin Ziraat Mühendislerini yetiştirmek, bilimsel araştırmalar yapmak ve yapmış olduğumuz araştırmaları yayına dökmek. Biz bu çalışmaları demonstrasyon kapsamında bir takım zeytin çeşitleri yetiştiriyoruz kendi zeytin ağaçlarımızdan. Üzerlerinde araştırmalar yapıyoruz. Burada elde edilen ürünleri de tabi ki işleyerek personellerimize sunuyoruz. Elde ettiğimiz zeytinin bir kısmını sofralık olarak sattık, bir kısmını da zeytin yağına dönüştürdük, kendi markamızla. Aslında bunu yapmakta ticari bir amacımız yoktur, çünkü biz hiçbir zaman ticari faaliyet yapamayız. Sadece elde ettiğimiz ürünleri biraz daha böyle albenisi olacak bir şekilde promosyon ve reklam ürünü şeklinde, bazen misafirlerimiz geliyor, plaket veriyoruz. Bunun çok fazla bir önemi kalmıyor ama mesela misafirlerimize zeytin yağı hediye edersek hem burada yağın önemine değinmiş oluyoruz hem de hediyeleşmiş oluyoruz. Yoksa ticari anlamda bir amacımız yok. Aynı şekilde şuan alabalık üretimimiz var, satışı yapılıyor. İhtiyaç fazlası olan hayvanlarımızı bazen kesiyoruz, et ve sucuk olarak satıyoruz. Bunların hiçbiri ticari faaliyet değil sadece üretim fazlası olan şeyleri satarak elden çıkarıyoruz” ifadelerini kullandı.

(Haber: Ahmet Güneçıkan)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner98

banner103