banner117

PALYATİF BAKIM ÜNİTESİ HİZMETE AÇILDI

Çağlayancerit İlçe Devlet Hastanesinde 4 yatak kapasiteli Palyatif Bakım Ünitesi hizmete açılarak 28.05.2018 tarihinde hasta kabulüne başlamıştır.

PALYATİF BAKIM ÜNİTESİ HİZMETE AÇILDI

Çağlayancerit İlçe Devlet Hastanesi Başhekimi ve Palyatif Bakım Sorumlu Hekimi Uzm.Dr. Mustafa Sakallı Palyatif Bakım Ünitesi hakkında bilgiler vererek şunları kaydetti: “Hastanemize 4 yatak kapasiteli palyatif bakım Ünitesini açmış bulunmaktayız. Palyatif bakım Ünitesi yatalak, düşkün, oral alım güçlüğü, son dönem kanser hastalığı gibi hastaların yatırılarak destek tedavisi verilen bir bölümdür. Bu birimde hasta yakınlarına hasta bakımı ile ilgili bilgi ve beceri kazandırılır.

Hastaların oral yolla gıda alamadığı durumlarda enteral beslenme denilen nazogastrik tüp, enteral beslenme tüpü ya da peg denilen yöntemlerle hastalara gıda desteğinde bulunulur.

Kanser hastalarının son dönemlerinde gelişen ağrılar ve beslenme bozuklukları da palyatif bakım kapsamındadır.

Çağlayancerit İlçesinde hastane bünyesinde hizmet verecek olan Palyatif Bakım Ünitesinin açılışı nedeniyle açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Ali Nuri ÖKSÜZ ise “Palyatif Bakım; tedavi aşamasında zor bir süreçten geçen hasta ve ailelerine destek ve bakım veren multidisipliner bir tıp anlayışıdır. Amacı gerek hastanın gerekse ailesinin fiziksel, ruhsal ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamaktır. Yani amaç, tedavisi imkânsız olan bir hastalığa yakalanmış kimsenin hastalığını tedavi etmek veya bu hastalığı geriletmek değil, bu hastalıktan dolayı meydana gelen ve hastayı rahatsız eden durumları ortadan kaldırmak ya da hastanın tolere edebileceği seviyeye indirebilmektir.” dedi.

İl Sağlık Müdürlüğü olarak son 7 ay içerisinde Çağlayancerit Devlet Hastanesine gerek personel ve gerekse de fiziki teknik destek verildiğini belirten İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Ali Nuri ÖKSÜZ bu kapsamda Merkezi Oksijen ve Vakum Sistemi devreye alınarak sterilizasyon ünitesi yenilenmiş olup; hasta başı monitörü, infüzyon pompası gibi medikal cihazlar alınarak hastalarımızın hizmetine sunulduğunu belirtti.

Öksüz sözlerine şöyle devam etti: Ülkemizde son günlerde artan talep doğrultusunda sağlıkta yeni yaklaşımların ortaya çıkmasıyla açılan Palyatif Bakım Ünitelerimiz hastalarımızın ve hastanelerimizin bu konuda ki açığını gidermeye başlamıştır. Çağlayancerit ilçemizin sağlık hizmetlerinden en üst düzeyde faydalanması için İl Sağlık Müdürlüğü olarak personel, tıbbi cihaz ve teknik desteğimiz Yüce Allah’ın izniyle her zaman devam edecektir. Çağlayancerit Devlet Hastanesi bünyesinde hizmete açılan Palyatif Bakım Ünitesinin kurulmasında emeği geçen tüm mesai arkadaşlarıma göstermiş oldukları özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyor, ünitenin hastanemiz ve Çağlayancerit ilçemiz için hayırlı olmasını diliyorum.”

Haber Merkezi


 

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2018, 14:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER