banner117

Onikişubat Belediyesi Covid-19 ile mücadelesiyle örnek oluyor

Onikişubat Belediyesi koronavirüsle mücadelede başarılı bir önlem çalışması yürütüyor. Ülkemizde koronavirüs vakasının görüldüğü 11 Mart tarihinden itibaren Sağlık Bakanlığı ve hükümetin aldığı kararlar doğrultusunda tedbir ve önlemlere harfiyen uyan Onikişubat Belediyesi, bu konuda ilçesinde birçok faaliyet gerçekleştiriyor.

Onikişubat Belediyesi Covid-19 ile mücadelesiyle örnek oluyor

Çin’in Wuhan kentinde ilk kez görülmesinin ardından sınır tanamayan bir şekilde dünyaya yayılan koronavirüs, (COVİD-19) Türkiye’de de on binlerce kişide görülürken, şu ana kadar 108 kişinin hayatını kaybetmesine sebep oldu. Koronavirüsün yayılımını durdurmak üzere Cumhurbaşkanlığı tarafından Sağlık Bakanlığı ve oluşturulan Bilim Kurulu öncülüğünde bir dizi tedbirler alınırken, tedbirler kapsamında sıklıkla evde kal çağrısı yapıldı. 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşların sokağa çıkması yasaklanırken, tedbirler her geçen gün daha da sıkılaştırılıyor. Bu kapsamda belediyeler de oldukça özverili bir şekilde çalışıyor. Özverili çalışan belediyelerden bir tanesi Onikişubat Belediyesi. Virüsün yayıldığı ilk gün olan 11 Mart’tan itibaren önlemler alarak dezenfeksiyon çalışmaları başlatan Onikişubat Belediyesi, çalışmalarıyla örnek oluyor. Onikişibat Belediyesi, ilk önce Yeni Hizmet Binasını dezenfekteyle başlayan süreçte, tüm kamu kurumları, il müdürlükleri, camiler, okullar, park ve bahçeler, semt pazarları, cadde ve sokaklar, dükkanlara da dezenfeksiyon işlemi yaparak rol model olacak bir belediyecilik örneği sergiliyor. Ayrıca haftanın 6 günü, farklı bölgelerde kurulan semt pazarlarında, pazar esnafına maske ve eldiven dağıtımı yaparken, aynı zamanda alınacak önlemler ve tedbirler hususunda da bilgilendirme yapılıyor.

“VAKİT KAYBETMEDEN DEZENFEKSİYONA BAŞLADIK”

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Başkan Mahçiçek, “Sağlık Bakanlığımız covid-19 ile mücadelede başarılı bir çalışma yürütüyor, biz de Bakanlığımızın uyarıları ve aldığı tedbirler konusunda titizlikle davranıyor ve tatbik ediyoruz. İlk günden bu yana hiç vakit kaybetmeden dezenfeksiyon işlemlerimizi başlattık. İlçemizin her bir noktasında, ekiplerimiz aralıksız çalışarak daha çok mekan dezenfekte etmeye gayret ediyorlar. İlçemizde bulunan tüm resmi binaları, camileri, okulları, iç ve dış mekanları dezenfekte ettik, etmeye de devam ediyoruz. Şimdi ise caddelerimizden başlayarak, dükkanları ve kaldırımları sırayla dezenfekte ediyoruz.

“VATANDAŞLARIMIZIN DA BİLİNÇLİ DAVRANMASI GEREKİYOR”

Sadece bizim aldığımız tedbirler yeterli değil tabiki. Vatandaşlarımız da bilinçli davranarak, kişisel hijyenlerine dikkat edecek, dışarıya zorunlu olmadıkça çıkmayacaklar, çıksalar bile eldiven ve maske kullanımına dikkat edecekler. Bu kurallara riayet edersek el birliğiyle bu salgını yenebiliriz. Bana bulaşmaz deyip hareket etmeyeceğiz. Bütün bunlar olurken, doktorlarımız, hemşirelerimiz ve sağlık çalışanlarımıza teşekkürü borç biliyorum. Hepimizin evde kaldığı bir ortamda, sağlık çalışanlarımız büyük bir özveriyle çalışıyor ve hastaları tedavi ediyorlar. Belediye olarak, kendilerine teşekkürümüzün ifadesi olarak, tüm sağlık çalışanlarımıza moral olsun diye birer tane karanfil takdim ettik.

“ZORUNLU OLMADIKÇA EVDEN ÇIKMAYALIM”

Diğer taraftan bizim için çok kıymetli olan 65 yaş üstü büyüklerimizin dışarı çıkmaları kendileri için risk oluşturduğundan, market alışverişleri için ekiplerimizi görevlendirdik. Maddi durumu olmayan 65 yaş üstü büyüklerimiz için de yardım kolilerini evlerinde kendilerine teslim ettik. Ekmek dağıtımlarımız periyodik olarak devam ediyor. Kıymetli büyüklerimiz bu süreçte dışarı çıkmayacak, biz de onlara gereken desteği sağlayacağız. Bizler vatandaşımıza rahat ve güvenli bir ortam sunmaya gayret ediyoruz lakin zorunlu olmadıkça kimsenin dışarı çıkmamasını tavsiye ediyoruz. Evlerimizde hayat var, evimizde kalalım, sağlıkla kalalım” şeklinde konuştu.

(Haber: Ahmet Güneçıkan)

YORUM EKLE
YORUMLAR
cengiz türk
cengiz türk - 2 ay Önce

piazzanın orda kimseyi görmedik

SIRADAKİ HABER