banner117

“Ömer Halisdemir’ler yetiştirmeliyiz”

“Ömer Halisdemir’ler yetiştirmeliyiz”

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, "Yavrularımızı birer Ömer Halisdemir olarak birer Sütçü İmam olarak yetiştirmezsek işte o zaman ne bu okulun faydasını göreceğiz ne bu yolların ne de bu üniversitenin faydasını göreceğiz." dedi.


Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Veysi Kaynak, Kahramanmaraş Belediyesi tarafından Oruçreis Mahallesi'nde yapımı tamamlanan 16 derslikli Şehit Ömer Halisdemir İlkokulu'nun açılışında yaptığı konuşmada, öğrencilere Ömer Halisdemir'in kahramanlığını anlattı.  Atatürk'ün Conkbayırı'nda askerlerine "size ölmeyi emrediyorum" sözlerini hatırlatan Kaynak, "Aynı Ömer Halisdemir'in komutanının da "Bir hain zihniyet, asker kıyafeti giymiş bir terörist zihniyet, teröristler gibi milletin tepesine bomba yağdırıyor. Bu hainlerden biri de senin komutanın, ben sana ölmeni emrediyorum. Hakkını helal et diyor' ve oda "helal olsun" diyerek orada bir yandan bir milletin kaderine tesir edecek bir kahramanlık yapıyor, bir yandan da şehit oluyor" şeklinde konuştu.

‘241 ŞEHİT ASLA MİLLETİMİZ TARAFINDAN UNUTULMAMALIDIR’

 Ömer Halisdemirlerin sembol isimler olduğunun altını çizen Kaynak, "15 Temmuz gecesi 241 şehidimiz var bizim. Anadolu'nun birçok yerinde Türkiye'nin birçok coğrafyasında Ömer Halisdemir adına, 15 Temmuz şehitleri ve kahramanları adına bir çok milletimiz eserler inşaa ediyor. Ama 241 şehit asla milletimiz tarafından unutulmamalıdır asla onların çocuklarımıza öğretilmesi ihmal edilmemelidir." ifadesini kullandı. 15 Temmuz'un Demokrasi ve Şehitler Günü ilan edildiğini hatırlatan Kaynak, Türkiye'nin etrafının adeta ateş çemberi olduğunu, bu milletin bin yıldan beri nasıl ihtiyaç duyuyorsa bundan sonra da Ömer Halisdemirlere ihtiyaç duyacağını, bundan sonra da Sütçü İmamlara ihtiyaç duyacağını söyledi. Bu millet kendisine ve yaratıcısının yüklediği görevi yaparken hep bu kahramanlıklara ihtiyaç duyacağının altını çizen Kaynak, hemen güneyde devletin, Suriye'nin ve Irak yok olduğunu belirterek, "10 bin-20 bin kişilik bir çete bir güruh, koca devletlerin üçte birini ele geçirmiş. 65 ülke orada menfaat çatışması yapıyor, çekişmesi yapıyor." dedi.

 

‘BU MİLLETİ YAVRULAMIZA EMANET EDECEĞİZ’

"Çocuklarımızı bu binalarda birer Ömer Halisdemir olarak yetiştirmek zorundayız." diyen Başbakan Yardımcısı Kaynak, şöyle devam etti: "Bu binaları biz devlet olarak, millet olarak  yaparız. Hükümetimize, devletimize güvenirsek daha fazlasını yaparız. Ama onun içini dolduracak bu yavrularımıza bu milletin geleceğini, bu milletin istikbalini, bu dinin hatta geleceğini, istikbaline emanet edeceğiniz bu yavrularımızı birer Ömer Halisdemir olarak birer Sütçü İmam olarak yetiştirmezsek işte o zaman ne bu okulun faydasını göreceğiz ne bu yolların ne de bu üniversitenin faydasını göreceğiz."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 15 Temmuz gecesi İstanbul'a dönme kararını "kahramanca" olarak nitelendiren Kaynak, bu kararın 15 Temmuz darbesinin kırılma anı olduğunu sözlerine ekledi.

 

‘BU ÜLKEDE Kİ AZİZ MİLLETİN İRADESİNE KİMSE KASTEDEMEZ’

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, 15 temmuz gecesi gözünü kırpmadan şehadete yürüyen şehitleri her zaman yaşatacaklarını söyledi. Erkoç, şunları kaydetti:  “15 Temmuz Aziz milletimizin emperyalist uşakların, tetikçilerini emperyaliste karşı canını hiç gözünü kırmadan ortaya koyduğu ve tarih yazdığı gündür. 15 Temmuz günü Türkiye’nin aziz milletimizin kurtuluş günlerden bir tanesidir. Bu ülke üzerinde geçmişten bu yana ülkede ki uşaklarını kullanarak operasyon yapmaya çalışanlara vurulan en büyük tokattır. Artık Türkiye bunu bilmekte. Önde gelen Türkiye’de operasyon yapamaz. Bu ülkede ki aziz milletin iradesine kimse kastedemez. Bu millet iradesinin arkasında dimdik durmaktadır. Bunu tüm Dünya’ya ispatladık. Nasıl kurtuluş harbinde dünyaya örnek olmuşsak birçok mazlum milletlerin istiklale karışmasına örnek olmuşsak 15 Temmuzdaki duruşumuz ile Cumhurbaşkanımız milletin adamının liderliğindeki o duruş ile beraber emperyalizmin sömürgesinde olan oyuncağı haline gelmiş dünyanın dört bir yanındaki mazlumlara yeniden örnek oldu. bu kutlu yürüyüşümüz hep beraber devam edecek. 15 Temmuz da gözünü kırpmadan şehadete yürüyen şehitlerimizi her zaman gönlümüzde, şehirlerimizde yaşatacağız. Zaten bu aziz millet vefakardır. Onlar hep çocuklarına onların isimlerini vererek yaşatmaya başladı. bunun en büyük örneği Ömer Halisdemir şehidimiz. Artık anneler babalar Türkiye’nin dört bir yanında hatta dünyanın dört bir yanından şehirlerimizin isimlerini vermekteler. Şu dönemde dört bir yandan bu aziz millete saldırı var. Saldırsınlar Allah’ın izniyle bu iman dolu göğsümüz ile hep beraber bu alçak ve hainlere karşı dimdik duracağız. “

 

'SÖZ VERDİK, HAMD OLSUN AÇTIK'

Erkoç, eğitime çok önem verdiklerini ve eğitimin milletin geleceği olduğunun altını çizdi. İstikrar sayesinde geleceğe sağlam adımlarla gideceğini kaydeden Erkoç konuşmasına şu şekilde devam etti: “Bizim milletimizin zengin petrol kaynakları yok, bizim zengin altın madenlerimiz yok. En büyük sermayemiz sosyal sermayemiz, beşeri gücümüz yani aziz milletimiz. Hamd olsun ülkemizde istikrar ve huzur, birlik ve beraberlik sağlandığında geleceğe olan yürüyüşümüz daha da güçlenecek. Bunun için gençlik kurumları çok önemli. Yola çıktığımız da dedik ki bu şehrin çocuklarının ikinci velisi olacağız. Başbakan yardımcımız ile bu bölgeyi gezdiğimizde de çok acil bir okul sıkıntısı olduğunu gördük. Kayıplarımız, buradaki kardeşlerimiz ilköğretim için çok uzaklara gitmektedir. Bu mahallenin ortak kararı buraya bir okul yapılmasıydı. O gün söz verdik, hamd olsun bugün açtık. Yine sözlerimize devam ediyoruz. Büyükşehir olarak burada 16 derslikli, laboratuvarları, spor salonu olan bir okul yaptık.”

 

‘HİZMET ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Kahramanmaraş genelinde 80 dersliğin açıldığını söyleyen Erkoç, beraberinde 24 dersliğinde inşaatına başladıklarını kaydetti. Erkoç, “Sadece burayı değil Kahramanmaraş genelinde 80 dersliği açmış bulunmaktayız. Kapalı spor salonları, okullarımızın çevre düzenlerini, sentetik çim sahaları yapıyoruz. Geleceğe daha güçlü yürüyelim diye. Hükümetimiz 350 bin derslik yaptı. Bizde hükümetimizin yanında yerel kaynaklar ile bunları yapmaya devam edeceğiz. 24 dersliğin inşaatına başladık. 300 yataklı yurt ve 24 derslikli örnek bir İmam Hatip Okulu yapacağız. Kız çocuklarımızda oraya gidecekler, Türkiye’nin örnek okullarından bir tanesi olacak. Bu ülkedeki gelir dağılımın daha gayretli hale gelmesi için bu ülkede ki dezavantajlı grupların dar gelirli vatandaşlarımızın çocuklarına en iyi eğitimi verme gayreti içerisindeyiz. İnşallah bu mahallede oturan asgari ücretli kardeşimizin çocuğu iyi bir eğitim aldığında iyi bir üniversite kazandığında doktor, mühendis, hakim, kaymakam olduğunda, vatanına ve milletine aynı anda hizmet etme şerefine kavuştuğunda milli gelirden aldığı pay daha da artacak. Ülkede ki gelir dağılımında adaletin sağlanmasında da eğitim çok önemli payı olduğuna inanıyoruz. Biz hemşerilerimize hizmet etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

 Haber: Meliha Şeyda Akçakale

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER