NOTERDE ‘SMS’Lİ GÜVENLİK DEVRİ

​Noterliklerde yapılan işlemlerde işlem güvenliğini artırmayı amaçlayan ‘SMS Bilgilendirme Hizmeti’ projesi bugün hayata geçiyor. Böylelikle noterliklerde işlem güvenliğinde yeni dönemin başladı.

NOTERDE ‘SMS’Lİ GÜVENLİK DEVRİ

Noterlerdeki işlemlerin güvenliğinin daha da artırılmasını noktasında Türkiye Noterler Birliği önemli bir çalışmaya imza attı. Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus Tutar, düzenlediği basın toplantısında noterliklerde işlem güvenliğinde yeni bir dönemin başladığını söyledi. Tutar’ın açıklamaları doğrultusunda noterlerdeki işlemlerin güvenliğinin daha da artırılmasını amaçlayan SMS Bilgilendirme Hizmeti, bugün devreye giriyor. Güvenliğin amaçlandığı hizmet ile noterliklerde işlem yapıldığı anda SMS ile vatandaşa bilgisi iletilecek. Vekaletname, araç satış işlemleri, imza sirküleri, imza beyannameleri, temlikname, taahhütname gibi noterliklerde kendi adına yapılan bazı işlemlerden işlem sahiplerinin SMS yoluyla bilgisi olacak. Noterliklerde kendi adına işlem yapan ilgiliye gönderilen bilgilendirme mesajı üzerine, eğer bu işlem ilgiliye ait değilse SMS’deki noterlik numarasını arayarak işleme müdahale edebilecek.

SMS UYGULAMASI CAYDIRICI OLACAKTIR”

İşlemler esnasında vatandaşların üzerindeki huzursuzluk hissine son veren ve bugün başlayacak olan uygulamayı Noter İbrahim Uyar’a sorduk. SMS Bilgilendirme Hizmeti’nin vatandaşların güvenliğini amaçladığını ve çok önemli bir proje olduğunu söyleyen Uyar, “Biz noterlerde yaptığımız işlemlerde tamamen vatandaşların güvenliği amaçlayan, SMS bildirimi hizmeti yapılan basın toplantısının ardından 16 Mart 2018’de hayata geçirilecek. Noterlere bağlı tapu işlemlerinde bir olay başımıza gelmişti, şahsi tanıdıklardan kaynaklanan bir olaydı, adamın iş hanı varmış, tapuda işlem yapılıyor, kişiyi tanıdığı için tapu sahibiyle telefonlaşıyor buda onun gibi bir durum. Çünkü kendine bilgi gidiyor, tapu sahibi şaşırıyor tabi, geliyor bir araştırıyorlar ki noterlikteki bir sahte işlemle, işlem yürüyormuş. Bu durumda SMS bilgilendirmesi bir aşama önde olacak, biz biliyorsunuz vekaleti veya bir işlemi kişi buradan yapar ve onu gönderir ilgili yerde kullanmasını sağlarız. Burada da vekaleti verir, gider tapuda kullanır, çok sonradan işin gerçeği ortaya çıkar. Ama SMS bilgilendirmesinde olaylardan önce haber alınabilecek. Vatandaşlarımız kendisinden habersiz böyle bir uygulama varsa bir an önce haberdar olur. Buda önemli bir uygulama, gerçekten vatandaşlarımızın güvenli bir şekilde noter hizmeti almalarını sağlar. Tapuda işlem yapılırken, işlemin haricen öğrenilmesi sonucunda, yani noterlikteki vekaletin sahte olması sonrasında vatandaş bu durumu çok geç öğrenebilir. Burada her işleme bu uygulama konulursa bence yüzde yüz güvenlik ve bilgilendirme sağlar. Biz bu sorunları daha önce yaşadık. Kesinlikle vatandaşlarımız açısından çok iyi olur. Aslında bu kişi açısından da önemli bir istihbarattır, çözülmeyecek istihbarat yoktur ama hem geciktirir hem de karşı tarafı korkutur. Bu yüzden insanlar bu yöne sapmaz, caydırıcı bir işlemdir” ifadelerini kullandı.

(Haber: Ahmet Güneçıkan)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96

banner98

banner103