banner203

Nemlenen maskelere dikkat

Cilt uzmanı Zennube Jamalov, nemlenen maskelerin koruyuculuk özelliğini kaybetmesinin yanı sıra ciltte kurdeşen ve egzema gibi hastalıklara neden olabileceğini söyledi.

Nemlenen maskelere dikkat

Yeni tip koronavirüsten korunmak ve önlem almak amacıyla kullandığımız maskeler nemlenince koruyuculuk özelliğini yitirebiliyor. Koruyuculuk özelliğini yitiren ve nemlenen maskeler ise insan cildine zarar veriyor. Konu hakkında konuşan Cilt uzmanı Zennube Jamalov, maskelerin cilde zarar vermemesi adına 2-3 saatte bir değiştirilmesi gerektiğini belirterek, içerisinde çeşitli etken maddeleri olan maskelerin Kaşıntı, döküntü ve sivilcelenmelere sebebiyet verebileceğini söyledi.

“MASKELER İÇERİSİNDE ALERJİMİZ OLAN MADDELER BULUNABİLİR”
Jamalov, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Nemlenmiş maskeler koruyuculuğunu kaybetmekle beraber ciltte kurdeşen ve egzemalara neden olur. Bu sebeple yağışlı havalarda yeni takmış olsak bile maskemiz nemlendiğinde değiştirmeliyiz. Normal yağışsız havalarda da nefesimizden nemlenen maskeleri 2-3 saatte bir değiştirmeliyiz. Kaşıntı, döküntü, sivilcelenme gibi yaralara sebep olabilir. Bunlar içinde bir cildiyeye başvurmak gerekir. Aynı zamanda kullandığımız maskeler içerisinde alerjimiz olan maddeler bulunabilir. İnsanlar kontrollü olarak evlerinden çıkabilirler. Şu anda zaten kontrollü hayat sürecindeyiz. Maskelerini takarak, eldiven kullanarak sosyal ortama karışabilirler ki zaten biz güzellik merkezlerinde dezenfeksiyon eğitimleri aldığımız için bunlara dikkat ediyoruz.

“CİLDİMİZİ BOL BOL NEMLENDİRELİM”
Ciltlerinde hasar oluşan insanlar bu oluşan hasarları kaşımak yerine bir dermatoloğa başvurmalarını öneriyorum. Herhangi bir alerjileri varsa bununla ilgili ilaç kullanmalarını tavsiye edebilirim. Eğer herhangi bir alerji yoksa cilt yüzeyinde oluşmuş bir tahrişse güzellik uzmanlarına da başvurabilirler. Soğuk günlerde cildi nemlendirmek çok ama çok önemlidir. Kış mevsimlerinde özellikle fazla kuruluk oluyor. Bu yüzden bol nemlendirme gerekiyor.”

Haber: Emre Akkış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner174

banner205