Medeniyetin gelecek nesillere aktarılması bugün yaşatılmasına bağlı

Kahramanmaraş’ta Milli Mücadele kahramanlarından olan Abdal Halil Ağa’nın torunlarına, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından nota eğitimi veriliyor.

22 gün 22 gece süren destansı bir mücadele ile düşmanı bağrından atarak Kurtuluş Savaşının fitilini ateşleyen Kahramanmaraş, eski gelenek ve kültürünü yaşatmak için çalışıyor. Büyükşehir Belediyesi nin teknik belediyeciliğin yanında sosyal belediyeciliğe ağırlık vermesi ile Kahramanmaraş’ın önemli değerlerinden olan Davulcular ve zurnacılar artık eğitimli hale geliyor. 28 Ekim 1919'da, kenti işgale gelen Fransız güçlerinin karşılanması için Ermeni Hırlakyan'ın davul çalması karşılığında teklif ettiği parayı geri çevirerek; "Değil 10 madeni lira, davulumun kasnağını altınla doldursanız bu davul çalmaz. Çünkü bu bir din, bahsidir. Din kardeşlerimin bağrına çomak vuramam" diyerek kahramanlaşan davulcubaşı Abdal Halil Ağa'nın torunlarına Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, nota eğitimi vermeye başladı.

1946 yılında yaşamını yitiren Abdal Halil Ağa’nın torunları ise dedelerinin yaptığı kahramanlıkları yaşatmak adına Konservatuar eğitim alıyor.

Konu hakkında bir açıklama yapan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi KAMEK(Kahramanmaraş Meslek Edindirme Kursları) Müdürü Mustafa Tuncer Okumuş: “Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi olarak Milli Mücadele Kahramanımızdan Abdal Halil Ağa’nın torunları ile kültürel değerlerimizi yaşatmak üzerine KAMEK merkezlerinde yeni bir çalışma yapıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç’un talimatı ile kültürel değerlerimizin yaşatılmasına yönelik KAMEK yeni bir adım atıyor. Bilindiği gibi Milli mücadele döneminde Ermeni Vekil Hırlakyan’ın; ‘Din bahsidir, milletimin bağrına çomak sokamam’ diyen Abdal Halil Ağa’nın torunları ile birlikte kültürel değerlerimizi yaşatmaya devam ediyoruz” dedi

KURSLAR MODERN

Kursların modern olduğunu belirten Okumuş şöyle konuştu: “Burada biz KAMEK olarak müzik eğitim merkezindeyiz. Büyükşehir Belediyesi olduktan sonra 3 tane yeni modern müzik eğitim sınıfları oluşturduk. Bu sınıflarda da kıymetli arkadaşlarımız ile birlikte konservatuar eğitimlerine katılmış bulunuyoruz. Müzik aleti eğitimlerimiz, ses eğitimlerimiz ve geçmişten beri kadim bir medeniyetin şehri olan Kahramanmaraş’ın medeniyetini, kültürünü değerlerini gelecek nesillere aktarmak ve yaşatmak için belediye olarak elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Ülkemiz, milletimiz ve şehrimiz çok büyük ve derin bir medeniyete sahip. Bu medeniyetin gelecek nesillere aktarılması, bugün yaşatılmasına bağlı. Ve bugün ki değerlerimize sahip çıkmaya bağlı. Bu anlamda nesillerimizi kaybetmemek ve daha kıymetli daha güçlü nesiller ortaya çıkarmak için bu değerlerimizi yaşatmamız gerekiyor”

Haber: Mustafa Kılınç

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2017, 15:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96

banner98

banner103