banner117

MASKESİZ DIŞARI ÇIKMAYIN!

Suriye üzerinden gelen toz bulutu, yaklaşık üç gündür Kahramanmaraş semalarında da etkili olurken, kentte görüş mesafesi oldukça düşüyor. Uzmanlar ise yaşlı ve hamileleri dışarı çıkmamaları konusunda uyarırken, dış ortamda şiddetle maske kullanılmasını öneriyor.

MASKESİZ DIŞARI ÇIKMAYIN!

Suriye üzerinden gelen ve Güneydoğu ile Doğu Akdeniz’de etkili olan toz bulutu, Kahramanmaraş’ta da gökyüzünü kapladı. Sabah saatlerinden itibaren etkili olan toz bulutu nedeniyle görüş mesafesi düşerken, toz bulutu, kentin bir çok yerinden net olarak görülüyor. Toz fırtınası ayrıca Kahramanmaraş’ta olduğu gibi Türkiye’nin tüm illerinde de yayılmaya devam ediyor. Kahramanmaraş’ta olduğu gibi Hatay, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Kilis ve Diyarbakır’dan sonra Gaziantep ve Sivas’ta da toz bulutu etkili oluyor. Toz bulutu güneyden esen rüzgarla, kent merkezinin yanı sıra başta Pazarcık, Türkoğlu, Göksun, Elbistan ile Afşin olmak üzere birçok ilçede hayatı olumsuz etkiliyor. Toz zerrecikleri araçların üzerini de kapladı. Meteoroloji yetkilileri, olumsuz hava koşullarının yarın da etkisini sürdüreceğini bildirdi. 3 gündür etkili olan toz bulutu nedeniyle vatandaşlar nefes almakta zorluk çektiğini ifade ederken, uzmanlar yaşlı ve hamileleri dışarı çıkmamaları konusunda uyarıyor. Ayrıca dış ortamda maske kullanılmasını da şiddetle tavsiye ediyor.

METEOROLOJİ'DEN YENİ TAHMİN

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yaptığı son dakika açıklamasında, toz aşınımının çarşamba günü de etkili olmasının beklendiğini duyurdu. Yapılan açıklama şöyle; “Ülkemizin güneydoğu kesimlerinde etkili olan toz taşınımının, bu gece ve yarın (17.10.2018 Çarşamba) Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Doğu Akdeniz ile İç Anadolu'nun doğusunda yer yer yoğun; İç Anadolu'nun batısı, Doğu Anadolu'nun batısı, Batı ve Orta Karadeniz ile zamanla Marmara'nın doğusunda düşük yoğunlukta olacağı tahmin ediliyor. Toz taşınımı hadisesinin sebep olacağı görüş mesafesinde düşme, hava kalitesinde azalma, yağış alan yerlerde çamur şeklinde yağış ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.” 

(Haber: Ahmet Güneçıkan)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER