banner117

‘MARAŞ HALKININ EŞSİZ DİRENİŞİ BÜTÜN DÜNYAYA DERS OLMUŞTUR’

AK Parti Kahramanmaraş Gençlik Kolları İl Başkanı Ali Çam, Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü vesilesiyle kutlama mesajı yayımladı.

‘MARAŞ HALKININ EŞSİZ DİRENİŞİ BÜTÜN DÜNYAYA DERS OLMUŞTUR’

Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü vesilesiyle kutlama mesajı yayımlayan AK Parti Kahramanmaraş Gençlik Kolları İl Başkanı Ali Çam, “12 Şubat 1920’de tarihin seyri değişmiş, dahili ve harici düşmanlara karşı Maraş halkı eşsiz bir direniş göstermiş, millî mücadelenin fitilini ateşlemiştir.Tüm ağır şartlara rağmen birlik ve beraberliğiyle, inancıyla onuruyla ve şerefiyle tüm dünyayı titreten, adeta Anadolu'ya fersah fersah yayılan bir cesaret simgesi haline gelmiştir. İşgalcilerin topuna tüfeğine karşı milletimizin kudretli imanı dünyaya büyük bir ders olmuştur” dedi.

Çam mesajına şu şekilde devam etti; “Maraş halkının mücadelesiyle kazanılan bu olağanüstü zafer, TBMM tarafından “İstiklal Madalyası” ve “Kahraman” unvanı ile onurlandırılmıştır. Maraş halkı bu unvanı kanının son damlasına kadar hak etmiştir. 12 Şubat yerel tarihimizin, milli tarihimize ilham verdiği, Ya İstiklal Ya Ölüm ahdinin verildiği gündür. Fransız askerlerinin, Kahramanmaraş'ta, hamamdan çıkmış Türk kadınlarının o tarihte kullandıkları peçelerini açması ve namusuna el uzatması -ki bunu başaramamışlar, Sütçü İmam’ın; bizim halk kahramanımız Sütçü İmam'ın- Fransız askerlerine kurşun sıkmasıyla Maraş’ın direnişi başlamıştır. Ulu Cami’de Rıdvan Hoca'mızın "İşgal altında bulunan bir ülkede cuma namazı kılınmaz. İşgal altındaki topraklarda ve Fransız bayrağının asıldığı kalede, bu olduğu müddetçe cuma namazı kılınmaz." fetvasıyla halk Fransız bayrağını kaleden indirmiş ve nihayetinde Türk Bayrağı takılmış, Fransızlara karşı İstiklal Savaşı'mız başlamış. Yirmi iki gün yirmi iki gecenin sonunda, Fransızlar Kahramanmaraş'ı terk etmek zorunda kalmışlardır. Bizler; mananın önünde maddeye diz çöktüren Sütçü İmam’ın, Arslan Bey’in, Çakmakçı Sait’in, Doktor Mustafa’nın, Senem Ayşe’nin, Çuhadar Ali'nin torunlarıyız, onların asil duruşunun devamıyız. Onların bu kararlı mücadelesi bizlerin sonsuza kadar devam edecek ufkumuz olmalı, ülkemizi tehdit eden tüm unsurlara karşı bu ruhu daim kılmalıyız. Aziz şehitlerimizin bizlere miras olarak bıraktığı vatanımızın her karış toprağına sahip çıkmalı ve bu emaneti gelecek nesillere en iyi şekilde teslim etmeliyiz.

BU VATANA ÇOK ŞEY BORÇLUYUZ”

Biz gençler çok iyi biliyoruz ki bu topraklar üzerinde istiklal ile yaşıyorsak; bu vatana çok şey borçluyuz. Şehrimizi, ülkemizi muasır hale getirebilmek için birçok alanda kendimizi geliştirip; millî bilinç ve şuur ile gecemizi gündüzümüze eş tutup halkımıza hizmet etmemiz gerektiğinin farkındayız. Usta şair Arif Nihat Asya’nın ifadesiyle; Türkiye’nin kalem tıraşı, Türkiye’nin köşe taşı; Koca Sinanların ustabaşı olan KAHRAMANMARAŞ’ımızın genci olmanın sorumluluğu ve idrakındayız .Bizler her daim canı uğruna vatanına zul getirmeyen o zamanlardan bu zamanları düşünerek bizler için şehri müdafaa yapan ecdada layık olmanın gayreti içerisinde olacağız. 2023, 2053, 2071 hedeflerimize doğru koşarak ilerleyişimizi ve yükselişimizi devam ettireceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, Milli Mücadelemizin kahraman şehitlerini ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, tüm Kahramanmaraşlı hemşerilerimin 12 Şubat Kurtuluş Bayramını can-ı gönülden kutluyorum”.

(Haber: Abdullah Hançer)

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2019, 15:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner121

banner123

banner122