banner117

MANGAL, ŞİŞ VE BIÇAKLAR ‘KURBAN’A HAZIRLANIYOR!

Bir aydan daha fazla sürenin olmasına rağmen Kurban Bayramı için hazırlıklarını başlatan Kahramanmaraşlı demirci ustaları, bıçak ve mangallık ürünleri tezgahlara dizmeye başladı. Geçen yıl Kurban Bayramı’nda işlerinin iyi olmadığını belirten ustalar, bu kez ise ümitli bir bekleyiş içerisinde olduklarını söyledi.

MANGAL, ŞİŞ VE BIÇAKLAR ‘KURBAN’A HAZIRLANIYOR!

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Kahramanmaraş’ta mangal, şiş ve kömür satışlarında hareketlilik başladı. Besicilerin yetiştirdikleri büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar Kurban Bayramı’na hazırlanırken, çarşıda ise bıçak ve mangallık ürünler tezgahlardaki yerini alıyor. Kurban Bayramı’na bir aydan daha fazla süre olmasına rağmen yoğunluğunun en çok hissedildiği yer ise Demirciler Çarşısı olurken, bıçak, mangal, et satırı, şiş, kömür gibi Kurban Bayramı’na özgü ürünleri satan iş yerlerinde hareketlilik yaşanıyor. Demircilik ve bıçak sanatının geçmişi uzun yıllara dayandığı çarşıda, maharetli ustalar mutfak, kurban, çakı ve avcı bıçağı, şiş gibi birçok ürünü ustalıkla şekillendiriyor. Yaklaşan Kurban Bayramı için hazırlıklara başladıklarını belirten esnaflar, gelecek günlerde satışlarda da patlama yaşayacaklarını belirterek umutlu olduklarını söyledi.

SON GÜN YOĞUNLUK BEKLİYORUZ”

Çarşıda mangal, şiş ve kömür satışı yapan esnaflardan Ali Kara, Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte bıçak ve şiş satışlarının başladığını ifade ederek, “Mangalları 15 ile 100 TL arasında fiyatlarla satıyoruz. Kömürün kilosu kalitesine göre 4-5 TL, et saplamaya yarayan 12 adet şişi de 7-10 TL’ye satıyoruz. Kurban Bayramı’na bir aydan fazla süre var ama hazırlıklarımıza başladık, ürünlerimizi yaparak stoklarımızı artırıyoruz. Bizim halkımız genellikle alışverişlerini son günler yapar o yüzden biz bari esnaflar olarak işimizi son güne bırakmayalım. Az günler kaldığında sıkıntı çekmemek için bıçak ve şişlerimizi önceden yapıyoruz. Şuan çok fazla satış yok ama bayramdan bir hafta önce yoğunluk olmasını bekliyoruz” dedi.

VATANDAŞLAR EKONOMİK OLARAK DAR BOĞAZDA”

Esnaflardan Faruk Yasavul ise son günlerde gündemi en çok meşgul eden döviz fiyatlarının düzenli olmamasının insanların alım gücünü azalttığını söyledi. Henüz istedikleri satışı yapamadıklarını belirten Yasavul, “Doların yükselmesi maliyeti artırıyor, insanlarda alım gücü azalmış vaziyette. Vatandaşlar ekonomik olarak dar boğazda. Bu ekonomik durum bize darbe vurdu. Geçen yıl yüzümüzü güldürecek bir satış yapmadık. Şimdi yeniden bayram için hazırlıklarımızı yapıyoruz, İnşallah önümüzdeki günlerde artmasını bekliyoruz. Bizim Kahramanmaraş’ın insanları genelde bu tür alış verişlerini bayramdan bir hafta öncesine saklıyor. Yoksa bayram alışverişlerinin başlamasıyla çarşılar hareketlenirdi. Kebap şişlerimiz var, mangal şişlerimiz var, fiyatlarımız gayet uygun. 50 kuruştan başlar, normal şişlerde 1 TL’ye kadar çıkar. Krom şişlerimiz de var, tamamen kendi imalatımız. Yurt dışına da ihraç ediyoruz. Mangallarımız oldukça kalitelidir. 15 TL’den başlar, vatandaşın durumuna göre değişir. 50 TL’ye de mangal var, 100 liraya da var. Özelliklerine bakacak olursak, aile tipi en pahalı mangal 100 lira ama çok fazla özellikleri var, normal olan mangallar da 10 TL. Herkes kendi bütçesine göre alışverişini yapıyor” ifadelerini kullandı.

(Haber: Melis Tunçer)

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2019, 15:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner145

banner144