banner117

Mahkûmlar İstihdama Katkı Sağlıyor

Mahkûmlar İstihdama Katkı Sağlıyor
 
Kahramanmaraş E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndaki hükümlüler, bir yandan eğitim alırken, bir yandan da Tekstil, bakır işi ve fırın gibi atölyelerde istihdama katkı sağlıyor.
Bünyesinde bin 100 hükümlü ve tutukluyu barındıran Kahramanmaraş E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda, meslek öğrenen hükümlüler atölyelerde sigortalı olarak ve maaşla çalışıyor. Hükümlüler bir taraftan meslek sahibi olurken, diğer taraftan maaşlarıyla günlük ihtiyaçlarını karşılıyor. İş kolu atölyelerinde üretilen ürünler birçok resmi kurumlara pazarlanırken, Bakanlık tarafından çeşitli günlerde açılan sergi de ürünler alıcı buluyor. Bu kapsamda 12-18 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Kadıköy’de düzenlenecek olan ve 77 cezaevinin katılacağı fuarda Kahramanmaraş E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nun atölyelerinde üretilen ürünlerde görücüye çıkacak.
 
MESLEK SAHİBİ OLMAYANLAR MESLEK ÖĞRENİYOR’
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Kahramanmaraş E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Metin Akkaya, infazın amacının, sadece hükümlü ve tutukluların kapalı bir kapı ardında muhafazası olmadığını söyledi. Bünyelerinde bin 100 tutuklu ve hükümlüyü barındırdıklarını belirten Akkaya, “Hükümlü ve tutukluların ceza infaz kurumları iş yurtlarında çalıştırılarak meslek ve sanatlarının korunup geliştirilmesi, meslek sahibi olmayanlara meslek öğretilmesi, boş vakitlerinin değerlendirilmesi ile atıl durumdaki insan gücünün ülke ekonomisine katkıda bulunması, kendilerine maddi bir destek ve sigortalı olabilme olanağının sağlanması, infaz sürelerini suç işlemeden edindikleri meslek doğrultusunda iş yaparak topluma yeniden kazandırılmaları amaçlanmıştır.
Bu kapsamda Kurumumuzda tutuklu ve hükümlü bulananlar, bir yandan eğitim alırken, bir yandan da tekstil, bakır işi ve fırın gibi atölyelerde istihdama katkı sağlıyor. İş yurda atölyelerinde çalışanlar kısa vadeli iş kolundan sigortalı oluyor ve aylık olarak ücret alıyorlar” dedi.
 
HER TÜRLÜ İMKÂN SAĞLANIYOR’
Hükümlülerin eğitimlerine büyük önem verdiklerinin altını çizen Akkaya, “İş yurda atölyelerinde çalışan hükümlüler şuanda sigortalı olarak kurum bünyesinde çalışıyor. Burada tutuklu ve hükümlülerin gerçekten çalışmanın erdemine inanarak bir şeyler ürettiğini görüyoruz, hem kendileri hem aileleri için son derece güzel ve kazançlı çalışma var. Buradaki en büyük avantajımız hükümlülerin çalışma ve üretimle birlikte eğitim faaliyetlerine her türlü imkân sağlanıyor. Bizim öncelikle meslek edindirme kurslarımız var. İlk başta yani burada genelde hükümlülerin ceza infaz kurumunda kaldığı süreleri de göz önüne alarak ilgili iş kollarına yönelik kurslarımız oluyor. Burada usta öğreticilerimiz, başlarında atölye şeflerimiz ve dışarıdan daha önceden meslek edinerek gelenler varsa, onları da kurumlar arasında paylaşarak meslek öğrenimini sağlayıp üretime dâhil ediyoruz.”
 
104 HÜKÜMLÜ VE TUTUKLU ÖĞRENCİ VAR’
Onikişubat ve Dulkadiroğlu Halk Eğitim Merkezleri ile ortak bir çalışma yaparak, çeşitli kurslar açtıklarının altını çizen Akkaya, şuanda Elektrik tesisatçılığı, Metal işletmeciliği, Berberlik, Kuran, Bilgisayar ve İngilizce kurslarının devam ettiğini kaydetti. Örgün eğitime devam eden tutukluların bulunduğunu da belirten Akkaya, “Ortaöğretim, Lise ve Fakülte olmak üzere 104 hükümlü ve tutuklu öğrenci örgün eğitime kurumumuz aracılığı ile devam ediyor. Örgün etime devam eden öğrencilere suç ayrımı yapmaksızın Bakanlıktan alınan onay ile sınavlarına götürülüp getiriliyor” şeklinde konuştu.
 
MARAŞ YÖRESEL ÇÖREĞİNE ‘FİRARDAYIZ’ İSMİNİ VERDİK’
Akkaya, Amaçlarının mesleği olmayan tutuklu ve hükümlülere meslek öğretmek olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: “İş yurda atölyelerimizin başında Tekstil, bakır işi ve fırın gelmektedir. Tekstil atölyemizde  erkek iç çamaşırı, yastık, nevresim takımı, kırlent, çarşaf seti, masa örtüsü, bakır atölyesinde, çaydanlık, tepsi, Osmanlı işi mangal, hamam tası, şekerdendik, fırında ise, Kahramanmaraş yöresine has çörek, çubuk, kuru pasta, simit poğaça gibi ürünleri üretiyoruz. Ürettiğimiz ürünleri resmi kurumlara pazarlarken, bir yandan da fuarlarda satışını yapıyoruz. Fırın işinde ürettiğimiz Maraş yöresel çöreği büyük ilgi görüyor. Maraş yöresel çöreğine ‘Firardayız’ ismini verdik. Ürettiğimiz ürünler birinci kalite malzeme ile üretiliyor. Bu ürünlerimizi 12-18 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Kadıköy’de düzenlenecek olan ve 77 cezaevinin katılacağı fuarda görücüye çıkartacağız. Bu fuar için hummalı bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Biz burada güzel bir standart yakaladığımızı düşünüyoruz. Fiziki şartlarımızı iyileştirmek için şartlarımız var, daha fazla sayıda hükümlümüzü sigortalı olarak istihdam etme gayretindeyiz. Bunu da bu samimiyetle başaracağımıza inanıyoruz. Ailelerden, hükümlülerden ve çalışanlarımızdan olumlu dönüşler oluyor. Hükümlülerimizin burada mutlu olmaları bizleri de mutlu ediyor.” Haber: Mahmut Beyaz

 
 
 
 
 
 
 

 
.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner145

banner144