banner64

Mahalle sakinleri mezarlık yerini protesto etti!

Kahramanmaraş Menderes ve Şeyhadil Mahallesi sakinleri eski DSİ Binası’nın yıkılarak Şeyhadil mezarlığının genişletilmesi projesini protesto etti.

Mahalle sakinleri mezarlık yerini protesto etti!

Eski DSİ binasının önünde toplanan mahalle sakinleri projeye tepki amaçlı yazdıkları dövizlerle eylem yaptı. Burada mahalle sakinleri adına açıklama yapan Selahattin Sevmez, “Büyükşehir Belediyemizce yapılması planlanan Mezarlık projesine itiraz ettiğimizi ve bu planı kabul etmediğimizi belirtmek üzere toplanmış bulunmaktayız. Bu sahanın çevresinde yaşayan binlerce insan belediyenin Aile Mezarlığı projesine ciddi bir öfke duymaktadır. Biz de bu haklı öfkeyi meşru yollarla kamuoyu ile paylaşmak ve sesimizi Büyükşehir Belediyemiz yetkililerine duyurmak üzere bir araya gelmiş bulunmaktayız” dedi.

BU BÖLGE, SOSYAL YAŞAM ALANI NOKTASINDA YOKSUN”

Alanın 50 bin metre kare büyüklüğe sahip ve çoğu bölümü ağaçlarla kaplı olduğunu dile getiren Sevmez, şunları kaydetti: “Burası yakın zamana kadar Devlet Su İşleri ve Karayolları tasarrufunda bulunan bir alanken, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile Devlet Su İşleri ve Karayolları arasında yapılan bir protokol ile Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesine devrolmuştur. Büyükşehir Belediyemiz de şehrimizin merkezinde yer alan bu araziyi pek çok muhtemel seçeneğe rağmen Aile Mezarlığı olarak değerlendirilmeyi uygun bulmuştur. Bizde işte tam bu nedenle bu alana yapılması tercih edilen ve ömrü en fazla 5-10 yıl olacak Aile Mezarlığının Kahramanmaraş’ımızın şehir planlaması ve gelecek vizyonu açısından isabetsiz olduğunu düşünmekteyiz. Şehrin ihmal edilmiş ve görmezlikten gelinen bu bölgesi Sosyal Yaşam Alanı noktasında da yoksun bulunmaktadır. Yapılması planlanan Aile Mezarlığı ile de yoksunluğu tescil edilecektir.”

YEŞİL ALANLAR HIZLA KONUT ALANINA DÖNÜŞMEKTEDİR”

Şehir merkezinin kullanılabilir alanların daralmakta olduğuna vurgu yapan Sevmez, “Oysa şehrimizin merkezinde kullanabilir alanlar her geçen gün daralmakta. Yeşil alanlar hızla konut alanına dönüşmektedir. İleri ki zamanlarda Belediyemizin şehir merkezinde böyle büyük bir alana sahip olma ihtimali bulunmamaktadır. Bu nedenle bu alanın en güzel şekilde değerlendirilmesi bir keyfiyet değil zorunluluktur. Çünkü bir belediyenin üzerinde değişiklik yapamayacağı belki de tek alan Mezarlık alanıdır, onun dışındaki her alanda istenmesi halinde değiştirilebilmektedir. Bu nedenle mezarlık alanı olup olmaması kararı hayati bir karardır” ifadelerini kullandı.

OLDU BİTTİYE GETİREREK HALKI MEMNUN ETMEK İMKÂNSIZDIR”

Sevmez, “Biz bugün burada belediyeciliğin nasıl yapılacağı konusunda belediyemize akıl veriyor değiliz. Ancak belediyemizden ricamız şehir planlarında herkesin görüşünü alınarak, toplumun tüm kesimleri ile istişare edilerek ve gerek duyulursa referandum yapılarak, en önemlisi de şehrin geleceğini planlandığının bilincinde olunarak karar verilmesidir. Bir oldu bittiye getirilerek ve ben yaptım oldu tavırları ile halkı memnun etmek imkânsızdır. Yine bu kararları veren karar vericiler bu meseleyi vicdanlarına sorduklarında, bu kararı aldıkları için çok büyük pişmanlık duyacaklardır. Biz biliyoruz ki bu kıymetli alanın mezarlık olarak kullanılmasını hiçbir vicdan kabul edemeyecektir. Bu nedenle belediye yetkililerinden vicdanlarına ve şehrin geleceğine göre karar vermelerini istirham ediyoruz” diye konuştu.

GEREĞİNİ YERİNE GETİRMEYE DAVET EDİYORUZ”

Kahramanmaraşlı vatandaşların aldıkları hizmetten çok daha fazlasını hak ettiklerine dikkat çeken Sevmez, “Belediyemizin kıymetli yetkililerinden Kahramanmaraş’ımızı geleceğe taşıyacak ve kentimize yakışan hizmetlerin neler olabileceği konusunda daha fazla düşünmeye ve kafa yormaya davet ediyoruz. Yine Kahramanmaraş’ımızın bugünü ve geleceği konusunda sorumluluk hisseden ve dahi hissetmesi gereken tüm STK’larımızı, tüm hemşerilerimizi, mimarlar odası yetkililerini ve bu konuda daha fazla insiyatif almasını istediğimiz Dulkadiroğlu Belediyemiz yetkililerini bu haklı talebimize destek olmaya ve sorumluluğun gereğini yerine getirmeye davet ediyoruz. Belediyemizin bu bölgeye en çok yakışan projeyi bulacağına yürekten inanmak inanıyoruz. Ancak belediyemiz yetkililerinin talep etmesi halinde bu bölgede yapılabilecekler konusunda bilgimizi ve hazırlamış olduğumuz dosyayı paylaşmaktan memnuniyet duyarız” şeklinde konuştu.

KENDİ MENFAATLERİNİ DÜŞÜNENLER ŞEHRİN KADERİYLE OYNAMAKTADIRLAR”

Sevmez, konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Hülasa pahaca ve konum olarak kıymetli bu arazi üzerine yapılması planlanan bizce isabetsiz aile mezarlığı projesinin sorumluluğu tek başına Büyükşehir Belediyemiz yetkililerine ait değildir. Bu isabetsiz kararın Büyükşehir Belediyemizce alınmasına vesile olan herkes bu yanlış kararın az ya da çok ortağıdır. Nihayetinde buranın aile mezarlığı olması konusunda Büyükşehir Belediyemize telkinde bulunan ve Büyükşehir Belediyemize bu yanlışa yapma dışında bir seçenek bırakmayan herkes, bilerek ya da bilmeyerek belediyemizin objektif kararlar alma ve kararında isabet kaybetme ihtimaline mani olmaktadır. Sadece kendi nefislerini düşünen ve kendilerini bu şehrin seçkinleri gören mutlu azınlık ile serveti ile her şeye sahip olabileceklerini düşünen servet sahipleri bu şehirde yapılacak her hizmette toplumdan önce söz sahibi olduklarını düşünmekte ve bu şehrin kaderi ile oynamaktadırlar. Bu durum da belediyemizin doğru karar vermesinin önündeki en büyük engeldir. İşte kendini toplumun üstünde gören bu seçkinci grup şehrin geleceğine hükmedenken, belediyemizi toplumla karşı karşıya getirmektedir. Belediyemiz hesap verme durumundayken, bu seçkinlerimiz hiçbir risk ve bedel ödemeden, şehrin yönetiminde söz sahibi olmaktadırlar. Bizde en güçlü bir şekilde diyoruz ki, herkesin bu nezih toplumunda en az bu seçkinler kadar aklının olduğunu ve yapılanların bu toplumun bihaber olmadığını unutmasın. Belki yumuşak başlı görünebiliriz, ama asla uysal koyunlar değiliz. Çoğu zaman sessizliğimiz, bilgisizliğimize ya da cehaletimize yoruluyor, ama şu kesinlikle bilinsin ki, biz Büyük Türkiye davasına inanmış insanlarız ve davaya olan sadakatimiz çoğu zaman bizi yaşananlar karşısında sessiz kalmaya mecbur etmektedir. Bu nedenle kimse bizim sabrımızı teste tabi tutmaya katmasın. Bu nezih millet ne zaman konuşması gerektiğini, ne zaman da susması gerektiğini çok iyi bilmektedir.

BELEDİYEMİZİN ERDEMLİ DAVRANIŞI GÖSTERMESİNİ BEKLİYORUZ”

Sözlerimizi sonlandırmadan önce bir daha Kahramanmaraş halkına ve belediye yetkililerimize seslenmek istiyoruz. Baskılardan ve telkinlerden uzak, şehrin geleceğini de kuşatan planlamalar yapmaları ve bunu da yaparken basiretli ve ferasetli hareket etmelerini rica ediyoruz. İnsanın en soylu erdemi, yaptığı hatadan kısa zaman içinde dönmesidir. Bizde belediyemizin bu erdemli davranışı göstermesini bekliyoruz. Yine belediyemizden Kahramanmaraş’ımıza hizmet dağıtımı yaparken tüm Kahramanmaraş’ı bir bütün olarak değerlendirilmesini, ölülerin ve ötekilerin yaşadığı bölge olarak Dulkadiroğlu ilçesi ile dirilerin ve seçkinlerin yaşadığı bölge olarak tasarlanan Onikişubat ilçesi arasında ki suni ayrılığın kaldırılması konusunda adım atmasını bekliyoruz.

MEZARLIK PROJESİNE RAZI DEĞİLİZ”

Son olarak doğru bildiğimizi söyleme ve yanlış gördüğümüze de uyarıda bulunma sorumluluğu gereği olarak burada bulunuyoruz. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin arkamızda duran alana yapmaya teşebbüs ettiği mezarlık projesine razı olmadığımızı bir kez daha tüm kamuoyuna ilan ediyoruz. Belediyemizin, yaptığı yanlıştan dönene ve kentimize yaraşır bir proje ile bu alanı değerlendirene kadar, şehrimiz adına yola çıktığımız bu haklı talebimizden vazgeçmeyeceğimizi ve fırsat verilen her platformda itirazımı bugün burada sizlerin de şahitliğinde yerine getirdik. Şu andan itibaren belediye yetkililerimizin bu itirazdan bizim haberimiz yoktur deme mazeretleri ortadan kalkmıştır.”

 Haber: Meliha Şeyda Akçakale

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet enes - 1 yıl önce
Merhabalar. Mezarlık genişletilmesinin temel amacı mevcut
Alanın yeterli olmamasıdır.ikincisi mezarlığın tek bir merkezde olması
Müslüman kardeşlerimizin bayramlarda ve diğer günler de işini kolaylaştıracak ve mezarlık mezarlık dolaşmayacaktır.
Avatar
AHMET - 1 yıl önce
ÖLÜ YATIRIM ZENGİNLE AİLE MEZARLIĞI PEŞGECİ