KIŞ DEPRESYONU HER AN KAPINIZI ÇALABİLİR!

Kahramanmaraş Özel Hayat Hastanesi’nde Uzm. Klinik Psikolog Fatih Kirişci, kış depresyonu ile ilgili önemli bilgiler verdi.

KIŞ DEPRESYONU HER AN KAPINIZI ÇALABİLİR!

 Kirişçi, “Kış depresyonu diğer adıyla mevsimsel depresyon, mevsim geçişinde ortaya çıkar. Kış depresyonu sıklıkla görülen bir depresif duygu durumu olarak ortaya çıkıyor. Bazı hassas insanlar genetik ve bünyesel yatkınlığı da varsa kış döneminde daha sıklıkla depresyona girer. Daha çok kadınlarda görülmektedir bunun en büyük sebebi evde duran kadınların güneş ışığına daha az maruz kalmaları olduğu söylenebilir. Güneş ışığının azalması ile beyinde serotonin denilen hormonun yapımı azalmakta buna karşın melatonin artmakta. Melatonin uykuyu düzenleyip çoğaltmakla, serotoninise mizacı yükseltmekle görevlidir. İnsanların güneş ışınlarının azlığına gösterdiği bir çeşit tepki olarak adlandırılan bu durum, biyolojik saat üzerinde olumsuz etki yaratıyor. Bu da kişilerin mutluluk hormonunun azalmasına ve uyku hormonunun artmasına sebep oluyor. Bu durum karamsar bir zemin yaratarak depresyonu tetikliyor. Ancak alınacak olan bazı önlemler ile kış mevsimini enerjik ve keyifli bir şekilde geçirmek mümkün” dedi.

BELİRTİLERİ NELERDİR?
Kahramanmaraş Özel Hayat Hastanesi’nde Uzm. Klinik Psikolog Fatih Kirişci, İnsanların güneş ışınlarının azlığına gösterdiği bir çeşit tepki olarak adlandırılan bu durum, biyolojik saat üzerinde olumsuz etki yaratıyor. Bu da kişilerin mutluluk hormonunun azalmasına ve uyku hormonunun artmasına sebep oluyor. Bu durum karamsar bir zemin yaratarak depresyonu tetikliyor.

• Enerjisi yoksunluğu,

• Sabahları güç uyanma,

• İsteksizlik,

• Genel keyifsizlik,

• Gün içinde aşırı uykulu olma,

• Konsantrasyon güçlüğü,

• Performans düşüklüğü gibi depresyona özgü durumlar

• Sıklıkla karbonhidratlı besinler tercih edildiği için kilo alınıyor.

Duygu durumdaki düşüşler her sene kış aylarında belirgin olarak ortaya çıkıyorsa ve kişinin psikolojik, sosyal, ailevi ve akademik hayatını ciddi derecede etkilemeye başlamışsa, artık bir uzmana görünme vakti gelmiştir. Alınacak olan bazı önlemler ile kış mevsimini enerjik ve keyifli bir şekilde geçirmek mümkündür.

NELER YAPILABİLİR?
Uzman desteği ile depresyondan çıkmak mümkündür yapılan terapilerle kişinin hayata daha pozitif bakması sağlanır. Ayrıca ışık terapisi de etkili yöntemlerden birisidir.Kış depresyonu belirtilerini azaltmak için güneş ışığı alınabilecek yerlere gitmek, açık havada yürüyüş yapmak, sosyalleşmek ve fiziksel aktiviteleri artırmak etkili sonuçlar doğuruyor. Dengeli ve sağlıklı beslenme prensiplerine uymak da kış depresyonu ile savaşmada oldukça etkili. Alkol ve kafein gibi içecekleri azaltmak ve su tüketimini artırmak oldukça önemli. Protein zengini yiyeceklere yönelmek, taze sebze ve meyve tüketmek ve şekerli gıdaların tüketimini sınırlandırmak da kişilerin ruh haline olumlu etki eden etkenler arasında bulunuyor.

Haber: Aziz Çevlik

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER