banner117

"Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası" kutlandı

Kahramanmaraş’ta "Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası" düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Türkiye’de son dönemlerde gittikçe artan trafik kazalarını önlemek, sürücüleri bilinçlendirmek, kaza sayılarını en aza indirmek, daha hoşgörülü ve daha saygılı bir trafik için her yıl 4-10 Mayıs tarihleri arasında kutlanan "Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası" Kahramanmaraş’ta da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Atatürk Meydanı’nda gerçekleştirilen program Vali Yardımcısı Bayram Öz’ün Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başladı. Saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden programda Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Hakan Doğan, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Doğan’ın konuşmalarının ardından ise Vali Yardımcısı Bayram Öz, İl Emniyet Müdürü Doğan İnci ve beraberinde ki yetkililer, Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Büyükşehir Belediyesi, Şoförler ve Otomobilciler Odası tarafından oluşturulan trafik stantlarını gezerek meydanda kurulan trafik araç-gereçleri hakkında ilgililerden brifing aldı.

“ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR”
Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Hakan Doğan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Trafik düzeni ve güvenliği bakımından karayolunu kullananların eğitimdeki önemi vurgulamak amacıyla her yıl Mayıs ayının ilk Cumartesi günü Karayolu Trafik Güvenliği günü, bugünü takip eden hafta ise Karayolu Trafik Haftası olarak kabul edilmektedir. Bu yıl ülkemizde olduğu gibi ilimizde de 4-10 Mayıs tarihleri arasında "Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın" sloganı ile yaya öncelikli trafik teması kapsamında çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecektir.

“KAZALAR NEDENİYLE EKONOMİK KAYBIMIZ YILDA ORTALAMA 46 MİLYAR TL'Yİ BULMAKTADIR”
Modern hayatın ayrılmaz bir parçasını oluşturan trafik günlük yaşamda birçok kolaylık sağlamasına ve insan yaşamına refah katmasına rağmen çeşitli olumsuzlukları ve sorunları da beraberinde getirmektedir. Her gün biraz daha artan trafik ve onun yol açtığı sorunlar içinde yaşadığımız 100 yılda bütün ülkelerin ve ülkemizin en önemli sorunlarının başında gelmektedir. Trafik kazalarında her yıl binlerce insan yaralanmakta ya da hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde ise kazalarda her yıl 300 bin'den fazla kişi yaralanmakta, yaklaşık 7 bin'den fazla kişi hayatını kaybetmektedir. Kazalar nedeniyle ekonomik kaybımız yılda ortalama 46 milyar TL'yi bulmaktadır. Bu kazalardan etkilenen yaş grubu en fazla 25-45 yaş aralığıdır. Anlaşıldığı üzere trafik kazaları büyük maddi ve manevi kayıplara neden olmaktadır. Oysaki trafik kazaları çoğunlukla önlenebilir bir yapıya sahiptir. Trafik güvenliğinin sağlanması ve trafik kazalarının önlenmesi adına ilgili kurumlar büyük gayretler sarf etse de bilinmelidir ki sadece polisiye tedbirlerle trafik kazalarının önüne geçilmesi mümkün değildir. Bu konuda trafikte sürücü, yaya ve yolcu bulunan yol kullanıcılarına büyük görev düşmektedir.

UNUTMAYALIM "ÖNCELİK HAYATIN ÖNCELİK YAYANIN”
Trafik kurallarına uymayı sadece polisiye tedbirlerden veya cezai yaptırımlardan kaçınmak için değil kendi güvenlikleri adına istemelidirler. Diğer yandan trafik ile ilgili kamu, kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının ortak hareket etmeleri ayrıca önem arz etmektedir. Trafik güvenliğinin sağlanması için kanunun görev verdiği kurum ve kuruluşların yanı sıra üniversitelerin, derneklerin, vakıfların, sivil toplum örgütlerinin ve özellikle medyanın desteği önem arz etmektedir. 2018 yılında ülke geneli toplam 1487 yaya trafik kazası sonucu hayatını kaybetmiştir. Meydana gelen ölümlü ve yaralanmalı kazaların yaklaşık yüzde 17'si yaya çarpma şeklindeyken toplam ölümlerin yüzde 22,3'ünü yayalar oluşturmaktadır. İşte bu nedenle trafikte yaya önceliği ve güvenliği önem arz etmektedir. Tüm halkımızın ve personelimizin karayolu trafik haftasını kutluyor, trafik haftası etkinliklerine katkıda bulunan ve emeği geçen herkese teşekkür ederek saygılar sunuyor kazasız günler diliyorum. Unutmayalım "Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın."

“BU YIL YAYA GÜVENLİĞİNE DAHA ÇOK ÖNEM VERECEĞİZ”
Vali Yardımcısı Bayram Öz, şunları kaydetti: “Toplumda duyarlılık yaratmak amacıyla her yıl 4-10 Mayıs tarihleri arasındaki hafta Trafik Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu kapsamda özellikle 2019 yılı Yaya Öncelikli Trafik Yılı. Bizde Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın diyoruz. Bu yıl devam eden uygulamalarda yaya güvenliğine daha çok önem vereceğiz.”

“TRAFİK KURALLARINA UYALIM, HAYATTA KALALIM”
İl Emniyet Müdürü Doğan İnci’de, “Mayısın ilk haftası Karayolu Trafik Haftası. Biliyorsunuz bu yıl Öncelik Yayanın Öncelik Hayatın sloganıyla yola çıktık. 2019 yılında inşallah trafik kazalarını en aza indirmeye çalışacağız. Ülkemizde takribi 7 bin vatandaşımızı trafik kazalarında kaybetmekteyiz. Buda ne demek? Bir orta ölçekli ilçemizin yok olması demektir. Biz bu trafik bilincini en küçük çocuklarımızdan başlayarak bu bilinci yetiştirirsek bu kazaları azaltırız. Amacımız bu kazaları asgariye düşürmek, maddi hasarlı kazaları aza indirmek. Bununla ilgili olarak yıl boyunca etkinliklerimiz devam edecek. Mutlaka ama mutlaka bu şehirde kuralları yerine oturtacağız. Trafik kurallarına uyalım, hayatta kalalım ve küçük yaştaki çocuklarımıza örnek olalım” ifadelerini kullandı.

Haber: Emre Akkış/Mehmet Can Tekdöş

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2019, 12:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER