KAHRAMANMARAŞ’TA RİSKLİ BÖLGELER BELLİ OLDU

Koronavirüs takibi yapabilmek amacıyla Sağlık Bakanlığınca hazırlanan ‘Hayat Eve Sığar’ uygulamasının gösterdiği verilere göre Kahramanmaraş kent merkezinde 7 bölgede covid-19 virüs riskinin yüksek olduğu gözlemlendi.

KAHRAMANMARAŞ’TA RİSKLİ BÖLGELER BELLİ OLDU

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan, tüm dünyaya hızlı bir şekilde yayılım gösteren ve hayatı felç eden yeni tip koronavirüs (Covid-19) şu anda Türkiye’de 127 bin 659 kişi de görülürken 3 bin 461 kişinin de hayatını kaybetmesine sebep oldu. Covid-19 Türkiye’ye geldiğinden bu yana devlet yöneticileri virüsün yayılımı en aza indirmek için büyük bir mücadele veriyor. Verilen mücadeleye bir yenisi daha eklendi ve bilişim ve teknolojinin sunduğu imkanlardan yararlanılarak Sağlık Bakanlığınca, hazırlanan vatandaşların bölgelerindeki risk durumlarına bakabileceği ve kendi sağlıklarını takip edebileceği "Hayat Eve Sığar" mobil uygulaması hayata geçirildi. Tüm Türkiye’deki riskli bölgeleri kırmızı renk ile gösteren uygulama Kahramanmaraş kent merkezinde koronavirüs riski taşıyan bölgeleri belli etti. Kent Merkezinin birçok noktasında virüs riskinin olduğu görülürken 7 bölgede riskin çok yüksek olduğu gözlemlendi.

İŞTE EN RİSKLİ 7 BÖLGE!

Kahramanmaraş şehir merkezinde riskli bölgeler şu şekilde;

İsa Divanlı Mahallesi Şeyh Adil Caddesi ile Sarayaltı caddesinin birleşim bölgesi, Binevler Mahallesi 1001. sokak ile 13062. sokak arası, Serintepe Mahallesi ile Osmangazi Mahallesinin birleştiği bölge, Abdulhamit Han Mahallesi 31. sokak ve 17. sokak arası, Namık Kemal Mahallesi 37. sokak ile Bağlarbaşı 25. sokak arası, Ertuğrul Gazi Mahallesi 11 sokak ile 39. sokak arası ve Hürriyet Mahallesi 17. sokak ile 11. sokak arası.

UYGULAMAYLA MASKE KODU ALINABİLECEK

Sağlık Bakanlığınca hazırlanan "Hayat Eve Sığar" mobil uygulamasına gelen yeni güncellemeyle birlikte uygulamanın içinde bulunan "Sağlık Durumu" sekmesinden vatandaşların ücretsiz maske kodu alabilmesine imkân tanındı.

"HAYAT EVE SIĞAR" MOBİL UYGULAMASI NEDİR?

Sağlık Bakanlığınca hizmete sunulan, mobil marketlerden ücretsiz indirilebilen uygulamayla vatandaşlar, harita üzerinde yaşadığı bölgenin Kovid-19 açısından risk durumunu görebilecek.

Pandemi döneminde bilişim ve teknolojinin sunduğu imkanlardan en üst düzeyde faydalanan ve tüm süreci sağlık bilişim sistemleri üzerinden kontrol ve takip eden Bakanlığın "Hayat Eve Sığar" mobil uygulamasıyla vatandaşlar, hem kendi sağlığını takip edebilecek hem de çevresindeki risk durumunu anlık görebilecek. "Korona'dan korun riskleri en aza indir." sloganından hareketle peş peşe hayata geçirilen uygulamalar arasında bulunan ve vatandaşları koronavirüse karşı korumak, bilgilendirmek, yönlendirmek ve riskleri azaltmak için geliştirilen uygulama, hızla kullanılmaya başlandı. Uygulamayı mobil marketlerden ücretsiz indirebilecek vatandaşlar, sağlık durumlarında değişim gördüklerinde, bunu uygulamada her gün doldurabildikleri sağlık testiyle bildirebilecek. Yüklenen bilgilerin doktora yönlendirilmesi sağlanacak.

HASTANE, ECZANE, MARKET GİBİ YERLER DE GÖSTERİLİYOR

Uygulamadaki harita üzerinde, risk yoğunluğunun yanı sıra hastane, eczane, market, durak gibi acil ihtiyaçlarda bilinmesi gereken yerler de gösteriliyor. Vatandaşlar, onayları doğrultusunda ailelerini ya da yakınlarını listelerine ekleyebiliyor. Bu şekilde sevdikleri kişilerin de riskli bölgelerden uzak durmalarını sağlayabiliyor. Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu da uygulama üzerinden incelenebiliyor.


 

RİSKLİ KİŞİLERLE TEMAS EDİP ETMEDİĞİNİN GÖZLEMLENMESİ SAĞLANACAK

Evde kalmanın önemine dikkati çeken ve vatandaşların riskten korunmasına yardımcı olacak uygulamada, kısa süre sonra yeni özellikler de hizmete sunulacak. Geliştirilen akıllı algoritmalar sayesinde, vatandaşın riskli kişilerle temas edip etmediğinin gözlemlenmesi de sağlanacak. Kovid-19 hakkında faydalı bilgiler ve anlık uyarılarla bilgilendirilecek vatandaşlara, evlerinde kaldıkları günlerde psikolojik ve sosyal açıdan destek olacak içerikler de sağlanacak.

"Hayat Eve Sığar" uygulamasının indirilebileceği yerler şöyle:

Appstore: https://apps.apple.com/tr/app/hayat-eve-s%c4%b1%c4%9far/id1505756398?l=tr

Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.gov.saglik.hayatevesigar&gl=TR


 


 

(Haber: Abdulsamet İspir)

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2020, 12:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER