KAHRAMANMARAŞ’TA İLAÇSIZ TURUNÇGİL ÜRETİLDİ

Akdeniz Meyve Sineği zararlısına karşı yürütülen toplu biyoteknik mücadele çalışmaları neticesinde Kahramanmaraş’ta ilaçsız turunçgil üretildi.

Turunçgil alanlarında hasadın başladığı bu günlerde Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Kahramanmaraş’ta Akdeniz Meyve Sineği zararlısına karşı yürütülen toplu biyoteknik mücadele çalışmalarını değerlendirmek ve incelemelerde bulunmak üzere İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Andırın ilçesine bağlı Beşbucak Mahallesinde Turunçgil hasat programı düzenlendi. Programa Andırın Kaymakamı İbrahim Güneş, Andırın Belediye Başkanı Ahmet Doğan, İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Bozkurt, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü İbrahim Kargı, Andırın İlçe Tarım ve Müdürü Uğur Adsay, Andırın Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sarıbıyık, Mahalle Muhtarları, üreticiler ve teknik personeller katılım sağladı.

ARTIK KİMYASAL İLAÇ KULLANMAYI UNUTTUK”

Proje faydalanıcısı Turunçgil üreticileri proje ile ilgili duydukları memnuniyeti dile getirirken, artık kimyasal ilaç kullanmayı unuttuklarını, daha önce almış oldukları ilaçların ise son kullanım tarihlerinin geçtiğini ve en önemlisi maliyetlerinin düştüğünü ifade ettiler. Üreticiler ayrıca ürün satın almak üzere ilçeye gelen tüccarların, ilçede yetiştirilen ürünün kaliteli olduğunu ve bu bölgeyi tercih ettiklerini, aldıkları ürünün Türkiye'nin her tarafına satışının yapıldığını ve yurtdışına da ihraç edildiğini belirttiler.

Program sonunda ise uygulama alanı ziyaret edilerek, bahçede incelemelerde bulunuldu.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2020, 13:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner174