Kahramanmaraşlının TOKİ hayali suya düştü!

Toplu Konut İdaresi (TOKİ)’nin 67 şehirde 140 projeyle yürütülecek 50 bin yeni sosyal konut hamlesi tüm Türkiye’de olduğu Kahramanmaraş’ta da ev hayali kuran vatandaşları sevindirirken, Kahramanmaraş’taki 624 konutlu projenin emekli grubuna yönelik olması diğer dar gelirli vatandaşların hayallerini suya düşürdü.

Kahramanmaraşlının TOKİ hayali suya düştü!

Türkiye’deki konut ihtiyacına çözüm üretmek için oluşturulan Acil Eylem Planı ile Ocak 2003’ten itibaren toplu konut ve kentsel dönüşüm uygulamalarına hız verilmişti. Bu sürece öncülük etme görevi ise TOKİ’ye verilerek, kurumsal yapısı geliştirilmiş ve yetkileri genişletilmişti. Bu kapsamda TOKİ, alternatif ve yenilikçi uygulamalarla konut üretiminin belli bir model çerçevesinde gerçekleşmesini sağlayarak konut piyasasını disipline etmek, kalite, sağlamlık, ucuzluk gibi kriterlere dikkat ederek spekülatif oluşumlara mani olmak, nüfusun ülke coğrafyasına dengeli bir biçimde dağılmasına yardımcı olmak amacıyla Türkiye’nin dört bir yanında faaliyetlerini sürdürüyor. TOKİ, 500 bin konut olan hedefi 2011 yılı itibarıyla tuttururken, 2023 yılına kadar 700 bin konutluk yeni bir hedef konularak toplamda 1 milyon 200 bin konuta ulaşmayı amaçlıyor.

KAHRAMANMARAŞLI YENİ PROJE BEKLİYOR!

Bu kapsamda Toplu Konut İdaresi (TOKİ), geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle, 67 şehirde 140 projeyle yürütülecek 50 bin yeni sosyal konut hamlesini başlatmıştı. Uzun süredir Kahramanmaraş merkezde toplu konut yapmayan TOKİ’nin bu hamlesi kent halkında sevinçle birlikte beklentiye sebep oldu. Tören sonrası tüm Türkiye’de olduğu gibi Kahramanmaraş’ta da ev hayali kuran vatandaşlar merakla projelerin detaylarını araştırıyordu. Edinilen bilgiye göre TOKİ’nin 50 bin yeni sosyal konut hamlesi kapsamında Kahramanmaraş’a yapılması planlanan 624 konutun, geçtiğimiz aylarda açıklanan emekli grubuna yönelik proje olduğu öğrenildi. Emekli olmayan dar gelirli vatandaşların ev hayali böylelikle suya düşerken, kent halkı yetkililere seslenerek TOKİ’nin yeni projeler yapmasını istediklerini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2019, 17:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103