KAHRAMANMARAŞ’IN EN BÜYÜK EKSİKLİĞİ!

Dünya gelişiyor, yapay zeka ilerledi, yaşamımızda otonom kullanımı arttı, bütün ülkeler, şehirler, milletler teknoloji ve bilime önem veriyor ve yatırım yapıyor. Ve bizde bunlara bakarak diyoruz ki, Kahramanmaraş’ta neden sanayi, teknoloji ve bilim fuarları yapılmıyor? Bu fuarları yapan şehirler bizden çok mu iyi? Lafa gelince sanayi şehriyiz ama iş adamları ile öğrencileri bilim, teknolojiye teşvik edecek işler neden yapamıyoruz. Bu soruları düşündükçe uzuyor. Kahramanmaraşlı yetkililerden ise bu konuda adım bekleniyor.

KAHRAMANMARAŞ’IN EN BÜYÜK EKSİKLİĞİ!

Sanayide Türkiye’nin en başarılı şehirlerinden biri olan Kahramanmaraş, ARGE, inovasyon alanlarında bir hayli ileri de olmasına rağmen, kentte düzenlenemeyen sanayi ve teknoloji fuarlarının eksikliğini hissediyor.

Ekonomide birçok sektörde lider konumunda bulunan Kahramanmaraş’ın, henüz bilim, sanayi ve teknoloji alanında önemli bir fuara ev sahipliği yapmaması kentin en büyük eksikliklerinden biri olarak görülüyor. Ülke ekonomisine artan bir perspektifte değer katacak teknoloji ve sanayi fuarlarının Kahramanmaraşlı iş adamları ve öğrencilerle buluşması, üretim teknolojilerindeki gelişmeleri dünya ile eş zamanlı olarak takip etme olanağı sağlamasının yanında, daha aktif bir şekilde teknolojinin kente entegre edilmesini de sağlayacaktır. Tekstil gibi Kahramanmaraş’ın öncü olduğu alanlarda, kentin sanayi ve teknoloji sektörünün buluşma noktası olması hem iş adamlarını hem de öğrencileri bilim ve teknolojiye teşvik edecektir. Kahramanmaraş’ta bilim, sanayi ve teknoloji alanında düzenlenecek bir fuar, sanayideki yenilikleri ilgili iş adamları ve öğrencilere yerinde bilgi edinme fırsatı sunarken, katılımcıların önemli iş bağlantıları kurabileceği profesyonel bir ortam da hazırlanacaktır. Bu alanda eksikliğin oldukça hissedildiği Kahramanmaraş’ta, başta Valilik, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Ticaret ve Sanayi Odası, Kalkınma Ajansları ve KOSGEB’in yanı sıra ilgili kurum ve kuruluşlar daha fazla vakit kaybetmeden bir çalışma başlatmalı, kenti sanayi ve teknoloji anlamında geleceğe hazırlamalıdır.

GERİDEN TAKİP ETMEMELİYİZ!

Sanayi alanında Kahramanmaraş’ın gerisinde olan birçok il bu profesyonel fuarları yaparak önemli adımlar atarken, hedeflerine ise bu kez savunma sanayiini döndürdü. Ciddi manada bir sanayi şehri olmasına rağmen, kentte düzenlenemeyen teknoloji ve savunma fuarları şehri bu manada eksik bırakıyor. Birçok kişinin aklında da, Kahramanmaraş’ta neden teknoloji ve bilim fuarları yapılmıyor? Bu fuarları yapan şehirler bizden çok mu iyi? Sanayi şehriyiz güya ama iş adamları ile öğrencileri bilim, teknolojiye teşvik edecek işler neden yapılmıyor? şeklinde sorular bulunuyor. Kısacası Kahramanmaraş, ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN gibi önemli kurumların yaptığı askeri teçhizat ve malzemelerin yanı sıra, teknolojik simülasyonları ve robotları birebir görme, tanıma fırsatı istiyor.

FİRMALAR DÖRT GÖZLE BU FUARLARI BEKLİYOR!

Başta, Kahramanmaraş 1. Organize Sanayi Bölgesi, Elbistan Organize Sanayi Bölgesi, Türkoğlu Organize Sanayi Bölgesi ve Kahramanmaraş Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olmak üzere 4 Organize Sanayi Bölgesi’ni bünyesinde barındıran Kahramanmaraş, sanayi alanında Türkiye’nin en başarılı şehirleri arasında bulunuyor. Son yıllarda Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları listesinde Kahramanmaraşlı firmaların sayısı da hızla artarken, özellikle tekstil kenti olarak da gelişme kaydetmiş olması ülke ekonomisindeki gücünü ortaya koyuyor. ISO 1000 listesinde Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından 22 firma Kahramanmaraş’ta faaliyet gösterirken, teknoloji, sanayi ve bilim alanında yapılacak olan bu fuarlara katılımcı olmalarıyla birlikte hem güçlerine güç katacak hem kent ekonomisini hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır.

ÜRETEN KENTE ÜRETEN FUARLAR DÜZENLENMELİ

Metal İşleme Teknolojileri, Sac İşleme Teknolojileri, Enerji Elektrik Elektronik ve Otomasyon, Üretim Makineleri ve İmalat Endüstrisi, Demir Çelik ve Demir Dışı Metaller, Depolama ve İstifleme, İş ve İşçi Güveliği Sağlığı ve ekipmanları, Otomotiv ve Otomotiv Yan Sanayi ve Kimya Sanayi gibi birçok alanlarda düzenlenen bu fuarlar, düzenlendiği kentlere büyük katkılar sunarken, katılımcıları ise hem Türk hem de yabancı iş adamları ve önemli firmalarla ikili iş görüşmelerinde buluşturuluyor. Bu yolla kent ve ülke ekonomisinin çok büyük miktarda girdi sağlanmasına da imkan sağlanıyor.

SAVUNMA SANAYİİ FUARLARI YAPILMALI!

Ayrıca söz konusu bu fuarlar kapsamında Türk savunma ve havacılık sanayisinin önde gelen kuruluşları ASELSAN, HAVELSAN ve ROKETSAN’da ağırlanarak, Kahramanmaraşlı iş adamları ve öğrencilerin ve tedarikçi firmalar ile bir araya getirilerek ikili iş görüşmeleri yapmaları da önemli bir tecrübe kazanımı olarak kente dönecektir. Bu tür savunma ve teknoloji fuarlarına yaptığı ev sahipliği sayesinde bu alanda önemli bir adım atan Türkiye’nin birçok kenti, emin adımlarla yoluna devam ederken, bizler ise sadece onları izlemekle kalıyoruz. Özellikle şu günlerde Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Afrin’de düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı’nda kullanılan birçok teçhizat tamamen Türk üretimi olurken, bu üretimler ise yapılan fuarlarla birlikte önem kazanmış ve büyük bir gelişme sağlanmıştır. Kahramanmaraş’ta ise Kipaş Holding’in gerçekleştirdiği Ar-Ge çalışmaları sonucunda üretilen kurşun geçirmez kumaş önemli bir örnek olurken, yapılacak herhangi bir fuar bu alanda yenilikleri de beraberinde getirecektir.

Acaba şehrin önde gelen yöneticileri gelişmeye ve üretmeye dayalı bu tür işler için ne zaman adım atacak? Yoksa Kahramanmaraş sürekli yerinde mi sayacak?

(Haber: Ahmet Güneçıkan)

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2018, 11:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER